
A járvány miatt a 2021-es év első fele nálunk is viszonylag eseménytelenül (pontosabban: nagyrészt csöndes háttérmunkával) telt. Nem úgy a második fele! Így év végére bizony igen sok történés gyűlt össze. Alább összefoglaltuk ezeket tömören, nézd csak meg, hátha lemaradtál év közben valami izgalmasról!
Szerencsére sikerült személyesen megtartanunk a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatának, az Új Koma Hálónak mindkét éves országos találkozóját (még ha a tavaszit egy kis csúszással is). És milyen inspiráló volt mindkettő! Ráadásul jó pár kezdeményezés csatlakozott az Új Koma Hálóhoz tavaly, az év végén pedig elindult a Háló negyedéves hírlevele is egy, a karácsonyról szóló tematikus számmal. Nem mellékesen pedig júniusban az Élő Adás adományesten mintegy 600 000 forint támogatást kaptunk magánadományozóktól az Új Koma Háló erősítésére.
*****
Az év első felében csaknem két tucat új, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tipp került föl Kiutak.hu portálunkra – így immár 78 tipp szerepel az oldalon. És noha az év második felében szünetet tartottunk, hamarosan újraindul a sorozat. A tippeken kívül jó néhány olvasni- és néznivaló ajánlójával is bővítettük a portált az elmúlt év során.
*****
Júliusban állásfoglalást jelentettünk meg a méhlegelőkkel kapcsolatos vitában. Az anyagban leginkább a vitában felmerült jellegzetes ellenérvekre, illetve félelmekre reagáltunk – pártoktól függetlenül, az ökológiai gondolkodásmódnak megfelelően.

*****
Augusztusban kiáltványt tettünk közzé a helyi ökoközösségekért. Az inspiráló szöveg csak a Facebookon mintegy 20 ezer emberhez jutott el, és számos pozitív visszajelzés érkezett rá. Ha eddig netán nem olvastad volna, miért fontos helyi kisközösségekben cselekedni az ökológiai fordulatért, még mindig érdemes megtenned!

*****
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több podcast, illetve rádióadás vendége is volt az év folyamán – mindegyiket visszahallgathatod:
- a wmn.hu Komposzt podcastjában elsősorban arról beszélt, hogy az egyre mélyülő ökológiai válság korában miért fontosak a pozitív társadalmi jövőképek (ez egyébként a Komposzt eddigi leghallgatottabb adása)
- a Green Policy Center podcast-csatornáján a helyi ökoközösségek cselekvési lehetőségeiről beszél(getet)t (ennek vágott változata a Mária Rádióban ment le)
- a Civil Rádióban lezajlott, különösen sok pozitív visszajelzést kapott beszélgetés igen nagy részben a radikalizmus, az anarchizmus és a hedonizmus fogalmai körül forgott
- a Kossuth Rádió Napközben című műsorában az ökoszorongás közösségi cselekvésekkel történő oldásáról beszélt.
Ez utóbbi témát Kőváry Zoltán pszichológussal együtt részletesen is körüljárták a budapesti Kelet Kávézóban tartott tartalmas beszélgetésen, ennek is van hangfelvétele.
*****
Több előadást is tartott Takács-Sánta András a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan:
- a Magyar Építőművészek Szövetsége Csütörtöki Iskola sorozatának februári alkalmán a kisközösségek által megvalósítható ökologikus megoldásokról beszélt, itt visszanézheted.
- a katolikus Bokor Mozgalom augusztusi rendezvényén, a Bokorünnepen „Közösségi kiutak az ökológiai válságból” címmel tartott előadást
- októberben a 10 millió Fa helyi csoportjainak országos találkozóján a faültetésen túli közösségi cselekvések lehetőségeiről beszélt
- a Magyar Transzperszonális Egyesület novemberi konferenciáján tartott, „Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” című előadásáról készült videófelvétel is, de ez egyelőre nem került nyilvánosságra.
*****
Nem maradtunk ki az írott sajtóból sem:
- a wmn.hu gyüttmentekről szóló riportjában Mészár Anna munkatársunk mondott értékes gondolatokat
- az index.hu cikke pedig igen részletesen és pontosan foglalta össze Takács-Sánta Andrásnak a Humusz Szövetség sorozatában tartott "Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" című előadását.
*****
2021-ben is megtartottuk szokás szerint telt házas Látó-Mező gyerektáborunkat Nagybörzsönyben. Az immár tízéves közösségi ökotábor napjairól itt olvashatsz egy képes beszámolót.

*****
Három év után újra szerveztünk Földhangoló felnőtt-tábort – ezúttal egy Tolna megyei aprófalu, Murga volt a helyszín. Nagyszerűen sikerült, itt találsz egy rövid beszámolót róla.

*****
Nem hiányoztunk a magfalvai Gyüttment Találkozóról sem, ahol nemcsak standoltunk, hanem programokat is szerveztünk. Csak az időjárás volt cudar, augusztus ide vagy oda. Íme néhány kép az ottlétünkről.
*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk júliusban véget ért tizenegyedik évada nagyrészt onlájn, de így is sikeresen zajlott. A tizenkettedik évad két telt házas csoporttal indult szeptemberben.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2021-ben! Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál a tavalyi munkánkhoz. Hálásak leszünk, ha velünk tartasz jövőre is.
#Tanfolyam
#Interjú
#ökotábor
#Támogatás
#Új Koma Háló
#Előadások
#Beszélgetés
#Évösszegző
#Kiutak.hu
#2021
Természetesen számunkra sem úgy alakult az év, ahogy eredetileg terveztük, ám úgy érezzük, ennek ellenére is sok értékes dolgot tudtunk letenni az asztalra. Olvasd el alábbi évösszefoglalónkat, és döntsd el, joggal gondoljuk-e így.
Még 2019-ben indult Kiutak.hu portálunkon bő egy éven át csak olvasni- és néznivalókat ajánlottunk, aztán idén márciusban kezdtünk el feltölteni helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippeket is. Az év végéig 56 ilyen tippig jutottunk -- nagyjából 100-at tervezünk összesen. Ha még nem tetted volna, olvasd el ezeket a tippeket, és véleményezd őket a Kiutak.hu-n! Minden építő észrevételt örömmel veszünk, és szívesen be is építünk a szövegekbe.

*****
Szakmai vezetőnknek, Takács-Sánta Andrásnak két tanulmánya is megjelent idén, amelyeknek a középpontjában a Kisközösségi Program áll:
- A Máltai Tanulmányok tudományos folyóirat felkérésére írta a "Próféták és helyi ökoközösségek" című cikket, amelyben összefoglalja, hogy miért csináljuk immár 12 éve a Kisközösségi Programot, és mik az eddigi fő eredményeink. Majd pedig kezdeményezéseink közül külön kiemeli és bemutatja az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózatát. Ha tényleg érdekel, hogy miről szól a Kisközösségi Program, akkor ezt az írást különösen ajánljuk.
- András a Kisközösségi Program tevékenységének lényegét tömörebb formában is összefoglalta a Credo folyóiratban "A közösségek újrafelfedezése – Remény az ökológiai válságban" címmel.
*****
A komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózata, az Új Koma Háló tovább bővült az idén, és új aloldalt is kapott honlapunkon. A Háló tervezett két személyes találkozója közül csak az őszit tudtuk végül megtartani a járvány miatt, ugyanakkor több online megbeszélést is szerveztünk a közösségek képviselői számára az év során, amire korábban még nem volt példa.
Az Új Koma Háló tagjai térképen - ismerkedj meg velük a képre kattintva!
*****
Országjáró terepmunkánk idén természetesen nagyrészt kényszerűen szünetelt, ám azért az év elején még tudtunk mélyinterjúkat készíteni egy izgalmas kezdeményezés, a Valyo képviselőivel.
*****
"Hamarosan te is itt laksz majd?" sorozatunk keretében szeptemberben kirándulást szerveztünk a Baranya megyei Geresdlakra az ott formálódó ökoközösség iránt érdeklődők számára. Ezt a sorozatot szeretnénk folytatni, amint a járványhelyzet lehetővé teszi a közös kirándulást. (Korábban Kácson és Zsibriken jártunk már.)
*****
Több nyilvános online eseményen is képviseltettük magunkat. Hármat az alábbiak közül vissza is lehet nézni az interneten a linkekre kattintva:
*****
Még 2019 őszén Takács-Sánta András tartotta a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján arról, hogy a közösségek hogyan segíthetnek az ökoszorongás legyőzésében, ám a felvétel már idén került föl a netre.
Szintén idén jelent meg egy videó, amely a tavalyi Gyüttment Fesztiválon készült. Ebben ökoközösségekről, ökofalvakról, a vidéki élet becsületéről, gyüttmentségről beszél András.
*****
Rádióadások, podcastok vendégei is többször voltunk (ezek az adások is visszahallgathatóak a linkekre kattintva):
- Májusban az OpenAir Ráióban Kükedi Zsolt munkatársunk beszélgetett több öko témáról, köztük elég hosszan a Kisközösségi Programról is.
- Szintén májusban a Zöld Egyenlőség podcast három adásában is Takács-Sánta Andrással beszélgetett a podcast gazdája, Köves Alexandra. A három téma: helyi ökoközösségek, glokalizáció és részvételi demokrácia. Visszahallgathatod mindhármat a csatorna honlapján.
- Júniusban a Civil Rádió 117 perc című műsorának vendége volt két munkatársunk, Mészár Anna és Takács-Sánta András, akik a Kisközösségi Programról és az Új Koma Hálóról beszéltek.
- Szeptemberben Takács-Sánta András a Tilos Rádió Erőmű című műsorának vendégeként szerepelt. A beszélgetésben a Kisközössségi Program eddigi munkájáról, eredményeiről, terveiről, céljairól is szó esett.
*****
Táboraink közül csak a Látó-Mező gyerektábort tudtuk megtartani idén, azt sem pontosan a megszokott formában, ugyanakkor a megszokott élményekkel.

*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk tizedik évada a járvány miatt két és fél hónapos csúszással, de sikeresen zárult. Szeptemberben elindult a tizenegyedik csoport is, az oktatás eddig döntően online zajlott.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset - híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2020-ban. Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál az idei munkánkhoz. Bízunk benne, hogy jövőre már személyesen is többet tudunk találkozni. Nagyon boldog új évet kívánunk neked!
#Évösszegző
A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön szerte az országban. Hisszük ugyanis, hogy ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalmi berendezkedésnek és gondolkodásmódnak – vagyis egy, a fogyasztói kultúrát meghaladó új kultúrának.
Lássuk, mi mindent tettünk mindezek érdekében 2019 során, továbbá azt, hogy miként segítheted munkánkat!
Számunkra az év legfőbb eseménye talán az volt, hogy februárban elindítottuk kiutak.hu portálunkat. Elsősorban azokat célozzuk meg vele, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért és gazdaságért. A portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan ajánlunk mindehhez olvasni- és néznivalókat. Az év további részében majdnem minden héten bővítettük a portált egy-egy új ajánlóval, így jelenleg már mintegy 250 értékes anyag között lehet böngészni. A portált február 1-jén az V. Gyurgyalag Műhely kereteiben mutattuk be.

2019-ben tovább bővült az általunk segített helyi ökoközösségek hálózata, az Új Koma Háló. 2018 nyarán öt csapattal indult, ma már tucatnyian vesznek részt benne. Áprilisban és szeptemberben is összehívtuk mindnyájukat egy-egy egész napos személyes találkozóra, és mindkettő igencsak inspirálóra sikerült.
Szintén terepkutató munkacsoportunkhoz kapcsolódik, hogy országjárásunk sem maradt abba: mélyinterjúkat készítettünk egy ökofalu-kezdeményben Vértesszőlősön és egy különleges Krisna-tudatú ökologikus közösségnél Nandafalván.

Egy aprófaluba, Zsibrikre pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínére látogattunk el sokadmagunkkal egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Áprilisban megszerveztük a Kisközösségi Program történetének első konferenciáját (a Karátson Gábor Körrel és az ELTE Humánökológia mesterszakával közösen). A "Miért (lesz) jó vidéken élni?" című összejövetelen elsősorban közösségi és önkormányzati kiútlehetőségeket kerestünk a magyar vidék jelenlegi nehéz helyzetéből. A fenti linkről kiindulva három előadás meg is nézhető, a konferencia többi része pedig meghallgatható.
Szeptemberben a Klímahét keretében a Fridays for Future Magyarországgal közösen szerveztünk kerekasztal-beszélgetést „Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában” címmel.

Számos, mások által szervezett nyilvános rendezvényen is jelen voltunk. Ezek közül is kiemelkedik az augusztusi Gyüttment Fesztivál a Szekszárd melletti Sötétvölgyben, ahol saját helyszínünkön mind a négy napon jó néhány programmal vártuk az érdeklődőket. Itt található egy kis képgaléria is a jelenlétünkről.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András jó pár előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó témákban:
- az Ökogyülekezeti Mozgalom „Közösségben a teremtett világért” című rendezvényén
- az Országos Könyvtári Napok keretében a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában
- a Teremtés Hetén a „Hála és felelősség a sokféleségért” című konferencián
- a zsámbéki Zöldnapon
- a „Lassíthatjuk-e a klímaváltozást?” című konferencián Szentendrén
- az Átalakuló Wekerle Ökokaszinójában
- a Magyar Transzperszonális Egyesület Konferenciáján
- a Körúti Szalonban (itt vissza is nézhető)
Pestovics Ági pedig szintén az Országos Könyvtári Napok keretében Beremenden adott elő.
Több kerekasztal-beszélgetésnek is résztvevői voltunk:
- Takács-Sánta András az Extinction Rebellion Magyarország szervezésében Budapesten, a Klímahét keretében Pécsett és Budapesten is, továbbá Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyve 2. kiadásának bemutatóján szintén Budapesten,
- Kükedi Zsolt pedig a Bíró Alapítvány „Hogyan legyünk fenntarthatóak?” című rendezvényén.

Jelen voltunk standdalí a Civil Verőce családi napján, a Városi Ökobandázáson a Dürer Kertben, valamint a Szimpla Kert 15. születésnapján.
Voltak médiamegjelenéseink is, amelyek közül kiemelkedik a 444.hu decemberi nagyinterjúja Takács-Sánta Andrással. Ezen kívül készült vele miniinterjú a Reflektor blogon; a kiutak.hu kapcsán a Kossuth Rádióban beszélt; szerepelt a Tilos Rádió Planet Error című műsorában; valamint az M5 Magyar Krónika című adásában is.

Pauló Gergő pedig a Klímahét utózöngéjeként a Civil Rádióban (lejátszás indul a linken!) volt egy beszélgetés vendége.
„Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához?” címmel jelent meg Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóiratban.

Idén nyáron is sor került Látó-Mező gyerektáborunkra, ez volt az egyik legjobban sikerült táborunk eddig. A kicsit idősebbeket pedig négynapos Szélkergető ökotúrára vittük a Kiskunságba.
Humánökológia tanfolyamunk kilencedik évfolyama végzett júliusban – ősszel pedig elindult a tizedik évad, ezúttal is telt házzal. Továbbá az év elején befejeződött még 2018-ban indult mini humánökológia tanfolyamunk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez akár önkéntes munkával, szakmai segítséggel, akár anyagi támogatással!
#Évösszegző
#2019