El tudunk-e képzelni egy ökologikusabb és igazságosabb társadalmat? Az elmúlt évtizedekben a zöldmozgalom rengeteg disztópiát öntött a világra, ám csak kevés pozitív társadalmi víziót. Mindez alighanem az egyik fontos oka annak, hogy mindeddig nem sikerült létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. A pozitív vízió (a Morus Tamás-féle értelemben vett utópia) nem légvárépítés és nem is rózsaszínre festés. Tudjuk jól, hogy a világ úgysem lesz pont olyan, mint amilyennek látni szeretnénk, ahogy azt is, hogy sok rossz dolog is történni fog. A pozitív vízió valójában mérce a világ megváltoztatásához. Leginkább arra szolgál, hogy tudjuk, hova akarunk tartani.
Január 28-án a budapesti Valyo Bázison egy ilyen vízió néhány részletét jártuk körül az Új Koma Háló tagjaival egy kiváló hangulatú találkozón. Az Új Koma Háló a komplex életmód-alternatívára törekvő (vidéki és városi) ökoközösségek hálózata. A mostani volt a tizedik országos találkozója, és egyben az eddigi legnagyobb létszámú is: 19 kezdeményezés több, mint 30 képviselője volt jelen. Április végén a Mátrában folytatjuk a tizenegyedikkel!

#Új Koma Háló
17 darab, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippet tettünk ki tavaly Kiutak.hu portálunkra – az év első részében csak szórványosan, szeptembertől viszont szinte minden héten előrukkoltunk egy-egy új tippel. Ezzel már 95 tipp szerepel a portálunkon, itt elolvashatod az összeset. Emellett számos izgalmas olvasni- és néznivaló ajánlója is kikerült tavaly a portálra, elsősorban az új tippekhez kapcsolódóan. További jó hír, hogy Kiss Gabriella (Corvinus) és Munkácsy Béla (ELTE) személyében két remek szakértővel bővült a Kiutak.hu csapata.

******
2022-ben is tovább szőttük az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatát, amelynek jelenleg mintegy 35 kezdeményezés a tagja. Tavaly először a korábban megszokott kettő helyett immár három országos találkozóra került sor, ezek rövid beszámolóját megtalálod itt, itt és itt. Továbbá napvilágot látott három hírlevele is a Hálónak, ezeket itt, itt és itt olvashatod el. Az év első felében Csíráztató néven hat alkalomból álló onlájn beszélgetéssorozatot tartottunk kezdő ökoközösségek számára segítendő az indulásukat.

******
Augusztus végén két napon át jelen voltunk a Gyüttment Találkozón, ahol nemcsak standoltunk, hanem előadásokat, beszélgetéseket is szerveztünk.

******
Tavaly nyáron is megtartottuk közösségi ökotáborainkat: a Látó-Mező gyerektábort és a Földhangoló felnőtt-tábort – rengeteg élménnyel gazdagítva a résztvevőket.

******
Nyáron véget ért tíz hónapos, az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló Humánökológia tanfolyamunk 12. évadja, szeptemberben pedig elindult a 13. évad – ezúttal is két telt házas csoporttal.

******
A covid-időszak elmúltával 2019 után először újra szerveztünk Gyurgyalag Műhelyt, ahol az országgyűlési választások után közzétett, nagy visszhangot kapott posztunk nyomán vitatkozott Antal Miklós és Takács-Sánta András.

******
Számos további, mások által szervezett nyilvános eseményen is részt vettek munkatársaink.
Pestovics Ági a permakultúra és a spiritualitás kapcsolatát körüljáró beszélgetés egyik meghívottja volt.
Szenderák Gabi a „Közösségben a környezetünkért” című gyulai fórumbeszélgetésen képviselte a Kisközösségi Programot.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András pedig résztvevője volt:
- egy városi ökoközösségekről szóló onlájn beszélgetésnek (amelyen rajta kívül részt vett Kiutak.hu portálunk egyik témafelelőse, Erdős Zoltán is)
- egy, az ökológiai válságból való kiútlehetőségekről szóló kerekasztal-beszélgetésnek a Stúdió K Színházban
- a szeretnivaló gyüttmentekről szóló beszélgetésben az Ördögkatlan Fesztiválon
- egy beszélgetésen az ökoközösségekről a Klímahéten
- egy beszélgetésen arról, hogy mennyire vehetjük biztosra az ökológiai összeomlást

******
Takács-Sánta András számos podcast, illetve rádióműsor résztvevője is volt tavaly:

******
Ezen kívül nagyobb interjú jelent meg vele a 24.hu-n, a Képmás magazinban és az In Green magazinban – mindháromban esett szó a Kisközösségi Programról is. Továbbá egy esszét közölt a Válasz Online-on, amelyben az ökokatasztrofizmussal szemben kínál alternatívát.
******
Egész évben működött Facebook-oldalunk, ahol minden hétköznap (sőt, olykor a hét végén is) posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy kapcsolódó programajánlókat, olvasni- és néznivalókat.

******
Nem utolsósorban pedig két sikeres forrásteremtő kampányunk és folyt az elmúlt évben: nyáron az Új Koma Háló, az év végén pedig a Kiutak.hu működtetésére adtatok össze a megcélzott minimumnál nagyobb összeget. Ezt újfent köszönjük!

******
Ez volt 2022. Mi 2023-ban is azon fogunk dolgozni, hogy emberek összefogásával, alulról indulva segítsünk létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. Tarts te is velünk, illetve mindazokkal, akik hatalom híján is újraépítik a világot!
Örömmel értesítünk, hogy megjelent az Új Koma Háló (ökoéletmódra törekvő helyi közösségek általunk koordinált hálózata) legfrissebb hírlevele. Szokás szerint Sall Fanni gyönyörű grafikájával. 13 közösség friss hírei a gyerekcipőben járóktól a "nagy öregekig" - az ország különböző tájairól.
Az Új Koma Háló lehetőséget ad ökoközösségek tapasztalatcseréjére. Ha van ökoéletmódra törekvő közösséged, érdemes csatlakoznod, keress minket! (info@kiskozossegek.hu)
#Új Koma Háló
#Új Koma Háló Hírlevél
Október 22-én Galgahévízen került sor az Új Koma Háló idei utolsó országos találkozójára. A Háló nem más, mint a komplex életmód-alternatívára törekvő hazai, helyi ökoközösségek hálózata. Mi koordináljuk, és immár bő négy éve működik.
A találkozón 15 kezdeményezés képviseltette magát az ország különböző tájairól. A nap első részében arról váltottunk szót, hogy az egyes közösségek milyen területeken tudnák segíteni egymást. A batyus ebéd után bejártuk az újjászületőben levő Galgahévízi Ökofalut, majd pedig az ökokatasztrofizmusról, illetve annak kritikájáról beszélgettünk-vitáztunk. Végül néhány közös dolgunk átbeszélésével, illetve vegán vacsorával zártunk.
Ha minden jól megy, jövőre is háromszor találkoznak majd a komák (negyedszerre meg nyáron a Gyüttmenten). Ha van ökoközösséged, tartozzatok ti is közéjük! A Nagy Ökológiai Fordulat ugyanis alighanem innen, alulról indul. Legyetek ti is a részesei!

#Új Koma Háló
Elkészült az Új Koma Hálónak, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált országos hálózatának a nyári hírlevele. Olvasd el itt, mi mindent tettek a komaközösségek az elmúlt hónapokban.

Augusztus 25. és 28. között kerül sor az idei Gyüttment Találkozóra [leánykori nevén Gyüttment Fesztivál] a Pest megyei Magfalván. Mi 26-án és 27-én, azaz pénteken és szombaton leszünk jelen. Íme, mit kínálunk számodra:
- Mindkét nap 10 és 20 óra között standolunk a Közösségi Udvarban. Ha érdekelnek az ökoközösségek, netán te magad is szeretnél részese lenni egy ilyennek (akár faluban, akár városban), érdemes ellátogatnod a standunkhoz, hogy beszélgess munkatársainkkal! Lesz nálunk komatérkép is, amelynek segítségével jobban megismerheted az Új Koma Háló közösségeit. Megtalálod továbbá a standon szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András könyvét is a közösségek újrafelfedezésének fontosságáról.
- Szombaton 11 órától Takács-Sánta András tart interaktív előadást „Csíráztató – Mi segít az induló ökoközösségeknek?” címmel.
- Szombaton 15 órától Takács-Sánta András és Vágvölgyi Gusztáv Pabló beszélgetnek arról, hogy miért fontosak az ökoközösségek.
- Új Koma Háló néhány tagközösségének képviselői beszélgetnek tapasztalataikról. Első kézből hallhatsz tőlük arról, hogyan is működik egy helyi ökoközösség.
- Pénteken és szombaton a bejáratnál minden résztvevő kaphat majd az általunk készített, tavaly sikerrel debütált komaútlevélből. Gyere, és játssz velünk!
De a sajátjainkon kívül is a Találkozó minden további programját is jó szívvel ajánljuk a figyelmedbe, itt megnézheted az összeset.

Korábban írtunk az Új Koma Háló továbbszövésére szolgáló forrásteremtő kampányunkról. Örömmel tájékoztatunk, hogy határidőig összejött a megcélzott összeg, sőt annál is egy picit több (622 ezer forint). Nagyon köszönjük mindenkinek, aki akár csak egy kicsit is segített, és ígérjük, hogy okosan és takarékosan költjük majd a pénzt!
Június 11-12-én tartottuk a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatának, az Új Koma Hálónak az idei második összejövetelét. Házigazdánk a Nyimi Öko Közösség volt. A Háló négyéves történetében most először gyűltünk össze két napra, ami lehetőséget adott arra, hogy több kötetlen, ismerkedős program is beleférjen az időbe. Nézd meg a fotókat (itt), amelyek sokat visszaadnak a találkozó hangulatából!
Két nappal azután, hogy Greta Thunberg egy kis táblácskával kiült a stockholmi parlament lépcsőjére, mi Etyeken összehoztuk azt az öt helyi ökoközösséget, akiknek a munkáját akkoriban segítettük. Régóta úgy gondoltuk ugyanis, hogy ha hálózatba kapcsoljuk e kisközösségeket, egymástól is sokat tanulhatnak, továbbá folyamatosan érezhetik, hogy nincsenek egyedül. Hiszünk abban, hogy ezek az ökoközösségek összekapcsolódva egy új, ökologikus társadalom alapjai lehetnek. A hálózatnak az Új Koma Háló nevet adtuk.
Mindez 2018-ban történt. Azóta folyamatosan újabb és újabb kezdeményezések csatlakoznak a Hálóhoz. Mi pedig idéntől már évi három találkozót szervezünk számukra, "Csíráztató" programunkban pedig külön foglalkozunk az induló kezdeményezésekkel.
Mindez megnövekedett munkát jelent számunkra. Nagyobbrészt önkéntesen végezzük ezt, ám óhatatlanul igényel anyagi forrásokat is. Ahhoz, hogy a következő évben is nagy lendülettel tudjuk tovább szőni az Új Koma Hálót, meglévő forrásaink mellé még nagyjából 500 ezer forintot kellene összeszednünk.
Kérjük, hogy ha megteheted, akár csak egy kis összeggel is támogasd ezt a munkánkat június folyamán.
Ha pedig netán rendszeres adományozónkká tudsz válni, annak külön örülni fogunk.
Az Új Koma Háló szervezését a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül támogathatod.
Számlaszámunk: 16200151-00151601
Az Új Koma Hálóban azokat a helyi ökoközösségeket, illetve közösségkezdeményeket kapcsoljuk össze egymással, amelyek életünk több területén igyekeznek ökologikus életmód-alternatívát találni. A 2018-ban létre jött hálózat tagjai eddig évente kétszer találkoztak, idéntől már háromszor fognak. A februárra tervezett idei első összejövetelt a ragály miatt áprilisra kellett halasztanunk - de végül sikeresen lezajlott a budapesti Humusz Házban.
Ez volt az Új Koma Háló személyes találkozóinak sorában az első tematikus megbeszélés: a megélhetés alternatív módjait jártuk körül Vágvölgyi Gusztáv, azaz Pabló vezetésével.
A Háló tagjai legközelebb júniusban Nyimben gyűlnek össze, most először két napra. Már várjuk nagyon!
Az Új Koma Hálóról itt olvashatsz bővebben.
Máris elszaladt egy negyed év, így ismét jelentkezünk az Új Koma Háló Hírlevelével, a második számmal. Miről szól? Sok-sok koma kezdeményezés jelentkezik be benne. Mesélnek arról, az utóbbi hónapokban milyen ügyeket karoltak fel helyben, milyen akciókat valósítottak meg, hogy vannak mint közösség. Ha érdekel, milyenek és hogyan működnek a komaközösségek, nézz bele!
Az Új Koma Háló Hírlevél friss számát letöltheted itt a linkre kattintva!

Köszönjük az Új Koma Háló tagjainak, hogy bepillantást engednek a munkájukba, hogy másokat és egymást is lelkesítik ezzel! Köszönjük a szerkesztő önkéntesek munkáját és Sall Fanninak ismét a szép illusztrációt!
#Új Koma Háló
#Új Koma Háló Hírlevél
Büszkén mutatjuk be neked a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózata, az Új Koma Háló első hírlevelét. Ami nemcsak tartalmas lett, hanem még szép is. Arról olvashatsz benne, hogyan élik meg az ünnepeket az Új Koma Hálóhoz kapcsolódó helyi ökokezdeményezések, hogyan jelenik meg náluk ilyenkor is az ökologikus szemlélet.
Az Új Koma Háló első hírlevele letölthető a linkről!

#Új Koma Háló
#Új Koma Háló Hírlevél
Szeptember 19-én immár hatodszorra hívtuk össze az Új Koma Háló tagjait, azaz a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek képviselőit. Végig nagyszerű hangulatban zajlott a megbeszélés Budapesten, a Humusz Ház kertjében, és bár megesett már, hogy a mostaninál nagyobb létszámban gyűltünk össze, mégis alighanem ez volt az eddigi legtermékenyebb találkozónk. Nagy elhatározásokat tettünk, amelyeket egyelőre nem akarunk szétkürtölni, inkább majd csak akkor, amikor lesz is belőlük valami. Nagyon igyekszünk, hogy legyen, úgyhogy figyeld a híreinket a következő hónapokban!
#Helyi kisközösségek
#Új Koma Háló
#ökokezdeményezések
A helyi ökoközösségek erősítésére, vagyis az Új Koma Háló feladataihoz kértünk támogatást a június 3-i Élő Adás közösségi adománygyűjtő esten. A helyszínen és az online térben jelen lévők összesen 610.111 Ft-ot dobtak össze nekünk! Nagyon hálásak vagyunk ezért a támogatásért! Köszönjük mindenkinek, aki mellénk és a komák mellé állt! És köszönjük a Gyökerek és Szárnyak Alapítványnak is, hogy lehetőséget kaptunk tőlük a részvételre, hogy megszervezték és lebonyolították ezt az izgalmas és mozgalmas eseményt! Valamint gratulálunk a másik két résztvevő csapatnak, a Belvárosi Tanodának és a Golgota Ellátónak is, nagyon sok sikert kívánunk a segítő munkájukhoz!

A mi célunk az volt, hogy az adományokból elkezdhessük finanszírozni egy félállású szakmai koordinátor munkatárs alkalmazását. Eddig az Új Koma Háló körüli feladatokat (többek között a kapcsolattartás a komákkal, új lehetséges kezdeményezések felkutatása és megismerkedés velük, a háló tagjai közötti tapasztalatcsere és tudásmegosztás elősegítése, konkrét szakmai tanácsadás a komáknak) mind önkéntes munkában végeztük. Az Új Koma Háló megalakulása óta ugyanakkor nagy örömünkre gombamód kezdtek el szaporodni a helyi ökoközösségek, a Hálóba bekapcsolódó csapatok száma, ezzel a mi feladataink is. Így a bővüléshez és az érdemi segítségnyújtáshoz szükségünk van rá, hogy legyen egy olyan munkatársunk, aki nem csak a szabadidejében tudja gondozni a Hálót.
Úgy hisszük, az erős helyi ökoközösségekhez tudatos közösségformálásra is szükség van. Hiszen együttműködni másokkal nem is olyan magától értetődő dolog, előbb-utóbb minden közösség szembesül egy-egy megoldandó helyzettel. Szeretnénk, ha az Új Koma Háló tagközösségei gond nélkül igénybe tudnák venni közösségfejlesztő szakember segítségét, ezért ehhez egy pénzügyi alapot szeretnénk megnyitni. Ehhez is használjuk majd a felajánlott adományokat.
Az Új Koma Hálóval sok-sok hosszú távú tervünk van. Ezek megvalósításához most jelentős anyagi segítséget kaptunk, amiért nagyon hálásak vagyunk! Aki kedvet kapott az adományozáshoz, a helyi ökoközösségek megerősítésének támogatásához, több módon is segítheti anyagilag a munkánkat. Közvetlen felajánlásokat a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft-n keresztül tudunk fogadni (bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank) , de a Magnet Bank Segítő Bankkártya kezdeményezésében is lehet minket támogatni. KÖSZÖNJÜK!
#Támogatás
#Új Koma Háló
#Élő Adás
Május 30-án a budapesti Humusz Házban gyűlt össze 17 helyi ökoközösség képviselője egy kis tapasztalatcserére az ország minden részéről. És remekül sikerült az alkalom!
Az általunk koordinált, lassan három éve működő Új Koma Háló egyre növekvő számú kezdeményezést tömörít (még több közösség a tagja, mint ahányan tegnap el tudtak jönni), és a féléves találkozók mindig különleges élményt jelentenek. Az érződik ezeken a megbeszéléseken, hogy szépen lassan valami nagy dolog van itt készülőben. Sorra alakulnak az országban a helyi ökoközösségek, amelyek egyre többek számára mutatnak példát: lehet másképpen, a fogyasztói társadalmon kívül is élni, sőt a valódi élet ott van.
Ezen a mostani találkozón - hosszú idő után ismét élőben - a résztvevők ismerkedtek egymással, megosztották egymással az elmúlt időszakban a saját településükön végzett tevékenységeiket, hogy viselték a koronavírus időszakát, milyen sikereik voltak, mik a terveik a következő időszakra. Néhány újonnan csatlakozó közösség is bemutatkozott élőben. A nap során pedig arról is beszélgettünk, ötleteltünk, hogy a megsokasodó kezdeményezések mit várnak az Új Koma Hálótól, mit tudnak ők maguk hozzátenni az együttműködéshez. Legközelebb szeptemberben találkoznak a komák személyesen, hírt adunk majd arról a találkozóról is.

Van már közösséged és szívesen kapcsolódnátok hozzátok hasonló kezdeményezésekkel? Ismerkedj meg az Új Koma Hálóval és csatlakozzatok! Keress minket bátran - akkor is, ha még csak keresed a társaidat, igyekszünk segíteni!
#Új Koma Háló
Te is egy olyan világról álmodsz, ahol jó a levegő, gazdag az élővilág, könnyű jó minőségű helyi élelmiszerhez jutni, tiszta a víz, takarékosan használjuk az erőforrásokat, és nem utolsó sorban békésen élünk és együtt tudunk működni egymással? Hajlandó vagy tenni azért, hogy ez az új világ ne csak álom legyen? Segíts velünk!
Mi ezért a világért dolgozunk, és abban hiszünk, hogy az eléréséhez sok erős, cselekvő helyi ökoközösségre van szükség. Szerencsére azt tapasztaljuk, hogy egyre több ilyen kisközösség alakul szerte az országban, akik egymással is szívesen osztják meg a tapasztalataikat, ötleteiket, a sikereiket és a kihívásaikat. Az Új Koma Háló kezdeményezésünkkel őket igyekszünk segíteni, erősíteni szakmai tapasztalataink megosztásával és a találkozási lehetőségek megteremtésével.
Most egy szuper lehetőséget kaptunk, hogy az eddigieknél is nagyobb erőbedobással végezhessük ezt a munkát! Június 3-án részt vehetünk a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány Élő Adás nevű rendezvényén, ahol támogatásokat gyűjtünk az Új Koma Háló működtetéséhez.
Ezen az adományozói esten másik két civl projekttel együtt mutkozunk majd be, és mondjuk el, mit is tervezünk az elkövetkező egy évben, miért érdemes mellénk állni és támogatni a céljainkat. Nagyon röviden arról, mihez kérünk támogatást a következő egy évre:
- Erősíteni fogjuk az Új Koma Hálón belüli együttműködést egy új koordinátor munkatárs bevetésével.
- Közösségfejlesztő bevonásával lehetőséget teremtünk, hogy a kezdeményezések, a csapatok erősödhessenek és növekedhessenek, és legyenek eszközeik a közösségi kihívások megoldásában.
- A Kiutak.hu oldalunk további fejlesztésével és népszerűsítésével még több lelkesítő és megvalósítható ötletet és muníciót adunk a közösségi cselekvéshez.
Gyere el te is, és támogasd a munkánkat! Add tovább az est hírét másoknak is!
További információk az eseményről!
Regisztráció

#Támogatás
#Új Koma Háló
#Élő Adás
"A Kisközösségi Program munkatársai és önkéntesei úgy vélik, hogy elsősorban nem valamiféle összeomlásra kell készülni, hanem egy békés átalakulás elősegítéséért kell dolgozni. Globális szinten pedig nem az a megoldás, ha minél többen a teljes önellátásra rendezkednek be, hanem az, ha az egy helyen élő emberek kisközösségekbe szerveződnek, segítik egymást, megosztják a feladatokat, kicserélik a javaikat, és így egy kevésbé környezetterhelő, fenntartható életmódot alakítanak ki a helyi gazdaságot erősítve."
Remek írás jelent meg a WMN magazin online felületén a gyüttmentekről, amelyben munkatársunk, Mészár Anna is megszólal. Szóba kerül az Új Koma Háló, de a kutatási tapasztalatainkról és céljainkról is esik szó. Ajánljuk olvasásra!

#Gyüttmentek
#Új Koma Háló
#Vidéki élet
Nagyon örültünk annak, hogy a tavasszal kényszerűen elmaradt személyes találkozás után 2020. szeptember 12-én össze tudtuk hozni az Új Koma Háló tagjainak többségét. A komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hazai hálózatának 15 tagja (többségük már működő közösség, néhányuk még csak kezdemény) képviseltette magát az egész napos eseményen a budapesti Humusz Házban. (És 20-an lettek volna, ám többen betegség miatt elővigyázatosságból inkább nem jöttek el.) Nagyon biztatónak tartjuk, hogy ezeken a találkozókon egyre több és több közösség vesz részt, az Új Koma Háló egyre bővül (tagjainak nagy részét megtaláljátok az alábbi linken). Hiszünk abban, hogy ezek a helyi ökoközösségek lesznek egy új, ökologikus társadalom kristályosodási magvai. A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több ilyen közösség működjön az országban.
#Találkozó
#Új Koma Háló
#Helyi ökoközösségek
2018 óta néhányszor már emlegettük az Új Koma Hálót, de eddig rendesen még nem mutattuk be, mi is ez az eddig "titkos" társaság. Végre elkészült a honalpunkon egy aloldal, ahol leírtuk, mi ez és miért hoztuk létre, mi a célunk vele, miért tartjuk nagyon fontosnak. Az Új Koma Háló tagjait is megismerhetitek végre innen (térképen is és egy külön oldalon is összegyűjtöttük a fényképes bemutatkozásukat)!
Bízunk benne, hogy a már koma helyi ökokezdeményezések sokakat lelkesítenek majd saját ökoközösség létrehozásában, működtetésében! Ha van már közösséged, akár csatlakozhattok is az Új Koma Hálóhoz. Ha pedig még keresed a közösséged vagy a lakóhelyeden alapítanál egyet, akkor is szívesen segítünk! További információk erre >>>
#Új Koma Háló
A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön szerte az országban. Hisszük ugyanis, hogy ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalmi berendezkedésnek és gondolkodásmódnak – vagyis egy, a fogyasztói kultúrát meghaladó új kultúrának.
Lássuk, mi mindent tettünk mindezek érdekében 2019 során, továbbá azt, hogy miként segítheted munkánkat!
Számunkra az év legfőbb eseménye talán az volt, hogy februárban elindítottuk kiutak.hu portálunkat. Elsősorban azokat célozzuk meg vele, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért és gazdaságért. A portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan ajánlunk mindehhez olvasni- és néznivalókat. Az év további részében majdnem minden héten bővítettük a portált egy-egy új ajánlóval, így jelenleg már mintegy 250 értékes anyag között lehet böngészni. A portált február 1-jén az V. Gyurgyalag Műhely kereteiben mutattuk be.

2019-ben tovább bővült az általunk segített helyi ökoközösségek hálózata, az Új Koma Háló. 2018 nyarán öt csapattal indult, ma már tucatnyian vesznek részt benne. Áprilisban és szeptemberben is összehívtuk mindnyájukat egy-egy egész napos személyes találkozóra, és mindkettő igencsak inspirálóra sikerült.
Szintén terepkutató munkacsoportunkhoz kapcsolódik, hogy országjárásunk sem maradt abba: mélyinterjúkat készítettünk egy ökofalu-kezdeményben Vértesszőlősön és egy különleges Krisna-tudatú ökologikus közösségnél Nandafalván.

Egy aprófaluba, Zsibrikre pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínére látogattunk el sokadmagunkkal egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Áprilisban megszerveztük a Kisközösségi Program történetének első konferenciáját (a Karátson Gábor Körrel és az ELTE Humánökológia mesterszakával közösen). A "Miért (lesz) jó vidéken élni?" című összejövetelen elsősorban közösségi és önkormányzati kiútlehetőségeket kerestünk a magyar vidék jelenlegi nehéz helyzetéből. A fenti linkről kiindulva három előadás meg is nézhető, a konferencia többi része pedig meghallgatható.
Szeptemberben a Klímahét keretében a Fridays for Future Magyarországgal közösen szerveztünk kerekasztal-beszélgetést „Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában” címmel.

Számos, mások által szervezett nyilvános rendezvényen is jelen voltunk. Ezek közül is kiemelkedik az augusztusi Gyüttment Fesztivál a Szekszárd melletti Sötétvölgyben, ahol saját helyszínünkön mind a négy napon jó néhány programmal vártuk az érdeklődőket. Itt található egy kis képgaléria is a jelenlétünkről.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András jó pár előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó témákban:
- az Ökogyülekezeti Mozgalom „Közösségben a teremtett világért” című rendezvényén
- az Országos Könyvtári Napok keretében a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában
- a Teremtés Hetén a „Hála és felelősség a sokféleségért” című konferencián
- a zsámbéki Zöldnapon
- a „Lassíthatjuk-e a klímaváltozást?” című konferencián Szentendrén
- az Átalakuló Wekerle Ökokaszinójában
- a Magyar Transzperszonális Egyesület Konferenciáján
- a Körúti Szalonban (itt vissza is nézhető)
Pestovics Ági pedig szintén az Országos Könyvtári Napok keretében Beremenden adott elő.
Több kerekasztal-beszélgetésnek is résztvevői voltunk:
- Takács-Sánta András az Extinction Rebellion Magyarország szervezésében Budapesten, a Klímahét keretében Pécsett és Budapesten is, továbbá Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyve 2. kiadásának bemutatóján szintén Budapesten,
- Kükedi Zsolt pedig a Bíró Alapítvány „Hogyan legyünk fenntarthatóak?” című rendezvényén.

Jelen voltunk standdalí a Civil Verőce családi napján, a Városi Ökobandázáson a Dürer Kertben, valamint a Szimpla Kert 15. születésnapján.
Voltak médiamegjelenéseink is, amelyek közül kiemelkedik a 444.hu decemberi nagyinterjúja Takács-Sánta Andrással. Ezen kívül készült vele miniinterjú a Reflektor blogon; a kiutak.hu kapcsán a Kossuth Rádióban beszélt; szerepelt a Tilos Rádió Planet Error című műsorában; valamint az M5 Magyar Krónika című adásában is.

Pauló Gergő pedig a Klímahét utózöngéjeként a Civil Rádióban (lejátszás indul a linken!) volt egy beszélgetés vendége.
„Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához?” címmel jelent meg Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóiratban.

Idén nyáron is sor került Látó-Mező gyerektáborunkra, ez volt az egyik legjobban sikerült táborunk eddig. A kicsit idősebbeket pedig négynapos Szélkergető ökotúrára vittük a Kiskunságba.
Humánökológia tanfolyamunk kilencedik évfolyama végzett júliusban – ősszel pedig elindult a tizedik évad, ezúttal is telt házzal. Továbbá az év elején befejeződött még 2018-ban indult mini humánökológia tanfolyamunk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez akár önkéntes munkával, szakmai segítséggel, akár anyagi támogatással!
#Évösszegző
#2019
Szeptember 28-án tartottuk az Új Koma Háló 3. találkozóját, azoknak a helyi ökoközösségeknek a féléves gyűlését, akikkel ilyen vagy olyan szinten, közvetlenül együttműködünk. Tavaly 5 csapattal alapítottuk meg a Hálót, most már 14-en vannak, és nagy többségük képviseltette is magát a mostani megbeszélésen. A Háló fő célja, hogy ezek a közösségek segítsék, inspirálják egymást, illetve, hogy mi is könnyebben tudjunk számunkra segítséget nyújtani. Vannak köztük városiak és vidékiek, hosszú évek óta működők és most indulók egyaránt. Ám sokszínűségük mellett legalább egy valami mindenképp összeköti őket: közösségi válaszokat igyekeznek adni az ökológiai válságra, méghozzá komplex szemlélettel, életünk több területén is. Ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalomnak. Ezért célunk, hogy legalább több száz ilyen közösség működjön az országban. Az út tehát igen hosszú még, de haladunk, és várjuk a további csatlakozókat a Hálóhoz!
Takács-Sánta Andrásnak a találkozó nyitányaként elhangzott gondolatait „Ökoszorongás helyett” címmel itt olvashatod.

#Kisközösségek
#Új Koma Háló
#Ökoszorongás
Ahogy arról korábban hírt adtunk, 2019-ben végig saját programokkal igyekeztünk színesíteni a Gyüttment Fesztivál kavalkádját. Mi nagyon tartalmasnak és intenzívnek éltük meg ezeket az augusztusi napokat. Mivel szinte az összes programunkon teltház volt, bízunk benne, hogy sikerült átadnunk azt a tudást, szemléletet, inspirációt, amivel gazdagítani szerettük volna a fesztivál látogatóit.
Nehéz összefoglalni pár mondatban négy sűrű nap élményeit, de készítettünk egy mini fotóalbumot, hogy legalább néhány fontos momentumot megmutathassunk belőle. A képek a Kisközösségi Program Facebook oldalán lapozhatók át.
#Új Koma Háló
#Gyüttment
#Előadások
#Fényképek

A Gyüttment a sok klassz fesztivál közül is a legtutibb, hozzánk legalábbis biztosan a legközelebb álló. Ennek megfelelően intenzíven készülünk is, és még erőteljesebben leszünk jelen, mint a korábbi években - önálló programhelyszínnel. Összeállt ennek a helyszínnek, a jurtánknak a programja, íme alább, böngésszétek!
AUGUSZTUS 22., CSÜTÖRTÖK
16-18: Málnás- és gyümölcsszedő kosár készítése a Kóspallagi Ökotájház-csapattal – Balogh Pál és Heincz Betti vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 23., PÉNTEK
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 1.: TÖB - Budaörs
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 2.: Nyimi Öko Közösség
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 3.: Damanhuri Magyar Közösség – Veszprém
14-16: Itt tartunk mi: egy közösségi helyszín létrehozásának első két éve – Műhelybeszélgetés a Kóspallagi Ökotájház csapatával
16-18: Ökofalvak: szubkulturális létre ítéltetve vagy kiút tömegek számára? – Farkas Judit, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 24., SZOMBAT
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 4.: Pusztazámor
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 5.: Ökokeszi – Budakeszi
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 6.: Zsámbéki Öko Műhely
14-16: Utópia műhely – Sebestyén Lóránd vezetésével
16-18: Közösségek, pártok, egyebek - Hogyan törhetne be az ökológiai gondolat a politikába? – Schiffer András, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 25., VASÁRNAP
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-10.30: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 7.: Zsibrik
10.30-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 8.: Zuniverzum – Zugló
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 9.: Civil Verőce
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 10.: Nagyszékely
14-18: Közös komposztkas-fonás a Kóspallagi Ökotájház számára – Heincz Betti és Plachi Attila vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
Érdemes nyomon követned "A Kisközösségi Program a Gyüttment Fesztiválon" facebook-eseményt, ahol folyamatosan szolgálunk majd új információkkal.
Arról pedig, hogy mit is keresünk ezen a fesztiválon ebben az interjúban beszél a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András.
Magáról a fesztiválról itt találtok bővebb információkat.
#Új Koma Háló
#Gyüttment
#Előadások
Április 6-án, Budakeszin rendeztük a tavaly augusztusi után sorban a második találkozót az általunk segített helyi ökoközösségek számára. Az elsőn még csak öt, most viszont már hét kezdeményezés képviselői vettek részt. Tartalmas, előremutató, jó hangulatú órákat töltöttünk együtt. Az Új Koma Háló névre keresztelt együttműködés [az elnevezést egy-két hónap múlva magyarázzuk] keretében nemcsak mi segítjük a helyi közösségeket, hanem ők is egymást. Legközelebb szeptember végén találkozunk majd Szentendrén - remélhetőleg már még egy picit nagyobb létszámban. És nem akarunk megállni addig, amíg sok száz hasonló helyi ökoközösség nem működik majd hazánkban!
#Új Koma Háló
A helyi Ökopartyval közösen tavaly októbertől idén februárig 12 részes előadás-sorozatot rendeztünk. Az előadások döntő részét a mi szakértőink tartották változatos témákban, elsősorban az ökológiai válság helyi, közösségi kiútlehetőségeire koncentrálva. Reményeink szerint ezek az alkalmak hozzájárulnak majd egy erős és aktív helyi ökoközösség kialakulásához Szentendrén.
#Humánöológia
#Szentendre
#Új Koma Háló
Az Új Koma Háló tagjai az ország számos pontján, különböző típusú településeken működő helyi ökoközösségek. Alább olvashatod bemutatkozásaikat, és elérhetőségeiket is megtalálod.
Budapest
Hidegkúti Ökoklub
Budapest, II. kerület

Indulás: 2019
Első tevékenységünk egy közösségi varrókör, amelyben helyiekkel adományba kapott maradék textilekből szatyrokat, zöldségszütyőket varrunk, és ezeket egy közeli kisboltban helyezzük el, ahonnan a vásárlók ingyen elvihetik őket nejlon zacskó helyett. Rövid idő alatt sokan szerveződtünk össze egy szomszéd település szatyorpontjának híréből inspirálódva. A helyi Klebelsberg Kultúrkúriában közös alkalmakon és otthon is varrunk. A járványhelyzetben maszkok varrására álltunk át. Tervezzük, hogy a tevékenységi körünket szélesítjük (pl. bevásárlóközösség indítása).
Elérhetőség: Hidegkúti Ökoklub FB-csoport
KörTér
Budapest, XI. kerület

Indulás: 2019
A KörTér – Környezettudatosak tere Újbudán ökoközösséget XI. kerületi szakemberek és a Kincskereső iskolába járó gyerekek szülei alapították. Célunk, hogy Újbuda példamutatóan fenntartható legyen. Igyekszünk az itt lakóknak zöld alternatívát mutatni, a helyi zöldszervezetekkel és az önkormányzattal együttműködni. Szerveztünk iskolai programokat (faültetés, adventi vásár zöldítése), Facebook híroldalt indítottunk el, több tagunk is a helyi kistermelők és vásárlók kapcsolatát segítő bevásárlóközösséget működtet, kiállunk továbbá helyi zöld ügyek mellett, mint a Duna-parti rozsdaövezet túlzott beépítése és véleményezzük a kerületi klímastratégiát.
Elérhetőség: KörTér FB-oldal
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zuniverzum
Budapest, XIV. kerület

Indulás: 2019
A Zuniverzum egy olyan együttműködő, összetartó fővárosi közösség, amely konkrét ökologikus kezdeményezéseket valósít meg Zuglóban. A tagok helyi lakosok, akik szeretnének tenni egy élhetőbb lakókörnyezet kialakításáért.
Eddigi tevékenységeink között kiemelt helyen szerepelt a zuglói Klímaerdő gondozása és fejlesztése, de a tagok igényei szerint több kisebb zöld projektet is megvalósítottunk, mint például permakultúrás kert tervezése és megvalósítása, virágágyások és fűszerspirálok kialakítása, komposztálás, szemétszedés stb.
Elérhetőség: Zuniverzum FB oldal
**************************************************************************************************************************************
Csongrád-Csanád megye
Nandafalva
Balástya

Indulás: 1975
Nandafalván nem ökofalut akartunk létrehozni, hanem bhakti-jóga-ásramot az „egyszerű élet, magas rendű gondolkodás” védai elvei szerint, aminek szerves része az ökogazdálkodás is. A tanyavidék ideális elvonulásra és a közösségi élet gyakorlására is. Néhány év alatt számos közeli tanyát vettünk meg, ahol családok éltek/élnek, és templomot is építettünk. A fenntarthatóság sokféle módszerével próbálkoztunk, de odáig nem jutottunk, hogy a közösség helyben meg tudjon élni. Négy évtized után korszak- és generációváltáshoz értünk, aminek tanulságát még nem tudtuk a gyakorlatba átültetni. A mai Nandafalva sok érteket felmutató, nagy potenciállal rendelkező, de ismét útkereső projekt.
Elérhetőség: www.nandafalva.hu
**************************************************************************************************************************************
Fejér megye
öKOMÁK
Etyek

Indulás: 2017
Etyeken a Szatyor Egyesület szárnyai alatt indult el, de mára kinőtte magát az öKOMÁK helyi kezdeményezés. Ennek célja, hogy a községben ökológiai értékrendszer mentén szerveződő kezdeményezéseknek adjon lehetőséget és teret. 10-15 aktív tagunk van, főként kisgyermekes családok. Jelenleg egy szívességkör rendszerrel kísérletezünk, illetve kertlátogatásokat szervezünk, ami a közösségi tanulást, tapasztalatcserét erősíti.
Lovasberényi Hegylakók
Lovasberény

Indulás: 2019
Helyiekből álló baráti társaság, akikkel segítjük egymást sok területen (kalákázás, erőforrások megosztása). Rendszeres közösségi programjaink: társasjátékozás, filmnézés, grillezés. Szeretnénk komplexebb turisztikai célok mentén összekapcsolni a meglévő helyi vállalkozásokat és ötleteket (panziók, ökofarm, levendulás, állatsimogató, tanösvény, kalandpark, sétaútvonalak, kerékpárutak kiépítése, kisebb fesztiválok szervezése). Bizonyos nagyobb területet igénylő növények közös termesztése is tervünk.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Vértesboglári Öko Baráti Kör
Vértesboglár

Indulás: 2019
Célunk, hogy mindazok a faluban, akik érdeklődnek a környezettudatos életmód iránt, megismerjék és tettekre inspirálják egymást. Ennek érdekében egy közösségi tér kialakításán munkálkodunk, ahol sok féle érdekes kezdeményezés teret kaphatna. Meglátogattunk két szeméttelepet, hogy megértsük, hogyan érdemes szelektálni. Zacskókat varrtunk régi függönyökből, illetve szatyrokat pólókból. Komposztálásra buzdító filmsorozatot készítettünk azért, hogy legyen alternatívája az avarégetésnek.
Elérhetőség: Öko Baráti Kör Vértesboglár Facebook-oldal
**************************************************************************************************************************************
Jász-Nagykun-Szolnok megye
Jóllét Műhely
Szolnok

Indulás: 2020
Közösségünk tagjait egy alakuló kosárközösség hozta össze. Mind tudjuk, hogy ez a kezdeményezés a jelenlegi legfőbb eszközünk, e mögé azonban létrehoztunk egy egyesületet, s célunk egy jól látható érezhető, környezetileg tudatos jelenlét megteremtése Szolnokon és térségében.
Elérhetőség: jolletmuhelyegyesulet@gmail.com
**************************************************************************************************************************************
Pest megye
Ökokeszi
Budakeszi

Indulás: 2018
Az Ökokeszi az ökotudatos életmód iránt elkötelezett helyi emberek csoportja, akik számára fontos, hogy Budakeszin legyenek környezetbarát kezdeményezések. Eddigi projektjeink: avarégetés betiltatása 2019-ben, komposztos képzések és szemléletformáló kampány, ágdarálási mintaprogram, kémiai szúnyoggyérítés elleni aláírásgyűjtés és beadvány, magbörze, táskacsere, Álomvölgy csoport támogatása. 2020-ban elindult a bevásárlóközösségünk /közösségi gazdálkodás/. Az önkormányzati lap zöld rovatában minden hónapban publikálunk cikkeket. A környékbeli zöld közösségek bevonásával elindítottuk a „Budakörnyéki zöldek” csoportot.
Elérhetőség: Ökokeszi FB-oldal
TÖB (Teremtésvédők Ökumenikusan Budaörsön)
Budaörs

Indulás: 2018
A kezdeményezés célja felhívni a helyi hívő és nem hívő közösség figyelmét arra, hogy élhetünk több felelősséggel és nagyobb harmóniában a teremtett világgal. Szervezünk szemléletformáló és közösségi alkalmakat (pl. magcsere, kirándulás, javítóklub, filmvetítés, beszélgetések, ökokör, energiatakarkossági verseny). Szerepet vállalunk a meglévő közösségi rendezvények környezetbarátabb megszervezésében is (pl. hulladékcsökkentés). Lelkiségi alkalmakon a keresztény hitből fakadó felelősségünkre is igyekszünk felhívni a figyelmet.
Elérhetőség: TÖB FB-oldal
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Szigeti Ökobandázás
Szentendrei-sziget

Indulás: 2019
A Szentendrei-szigeten élőket szeretnénk egy „zöldebb", ökotudatosabb életmód kialakításába bevonni, például szemléletformáló előadások, zöldítő workshopok szervezése által. Együttműködésre törekszünk az önkormányzatokkal (pl. hulladékkezelés, komposztálás, faültetés, vagy hosszabb távon egy közösségi tér, közösségi kert). Elindítottuk a Sziget Kosara Bevásárlóközösséget, amely a Szentendrei-szigeten és környékén található vásárlók és termelők közvetlen összekapcsolását teremti meg.
Elérhetőség: Sziget Kosara FB-oldal, szigetkosara_kukac_gmail.com
Ökoparty
Szentendre

Indulás: 2018
Alapvetően filmklubokat szervezünk Szentendrén. A vetítéseken túl jelen vagyunk városi rendezvényeken, együttműködünk a helyi középiskolákkal, helyi problémákra próbáljuk felhívni a városvezetés figyelmét – pl. természetromboló építkezések, deltamethrines szúnyoggyérítés stb. A 2020-as karantén időszakban online öko-olvasókört indítottunk. Terveink között szerepel a helyi hulladékgazdálkodás „zöldítése”.
Elérhetőség: Ökoparty FB-csoport
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pomázi Ökokör
Pomáz

Indulás: 2019
Legfőbb célunk egy olyan felelősen gondolkodó közösséggé kovácsoldódni, ahol a környezetvédelmi szempontok érvényesülnek, egy élhetőbb Pomázért. Szerveztünk már előadásokat, játék-csereberét, faültetést, mobiltelefon gyűjtést, szemétszedést, és havonta írunk cikket a városi lapba.
Elérhetőség: Pomázi Ökokör FB-oldal, pomaziokokor_kukac_gmail.com
Zsámbéki Ökoműhely
Zsámbék

Indulás: 2019
A Zsámbéki Öko Műhelyt 2019 tavaszán két anyuka hívta életre. Rendszeresen találkozókat, programokat, műhelyeket szervezünk, ahol tanulhatunk egymástól, a fókuszban pedig a környezettudatosabb életforma, a természet- és környezetvédelmi problémák megoldása van. Eddigi legnépszerűbb alkalmaink: kirándulás, ökofilmklub, workshopok (kertészkedő, kenyér- és kencekészítő). Facebook-csoportunkban elsősorban közeli példákkal törekszünk szemléletformálásra. Kapcsolatban vagyunk a hasonló helyi és környékbeli szerveződésekkel, igyekszünk aktív részesei lenni a körülöttünk zajló folyamatoknak.
Elérhetőség: Zsámbéki Ökoműhely FB-oldal, zsambekiokomuhely@gmail.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Gödi ÖkoKlub
Göd

Indulás: 2020
Olyan közösséget szeretnénk létrehozni Gödön, amelynek tagjai mélyebben akarnak foglalkozni a jelenlegi ökológiai válsággal, ugyanakkor készek megismerni a kiútlehetőségeket és alkalmazzák is azokat. A városban már meglévő hasonló kezdeményezéseket, szervezeteket összefogva, érdekes előadásokat szervezve, közös beszélgetéseket tartva szeretnénk gyarapítani az itt lakók tudását, amit tettekre váltva tehetünk együtt egy tisztább, emberibb jövőért és egy zöldebb Gödért.
Elérhetőség: Gödi ÖkoKlub FB-csoport, www.godiokoklub.hu
Valóságmanufaktúra
Szokolya

Indulás: 2017
Szokolya és Kismaros között egy két hektáros területen a permakultúra elvei szerint igyekszünk a természetben élni, gazdálkodni, közösséget alkotni. A területre eddig 2 család költözött, és még egy tag tervezi, tehát összesen 5 felnőtt és 3 gyerek alkotja kis csapatunkat (valamint 3 kutya és egy szamár). Céljaink között van minél több mindent magunknak megtermelni, minél közelebb kerülni a természethez, illetve az, hogy a tágabb környezetünkben is hozzájáruljunk a környezettudatosság terjedéséhez.
Elérhetőség: www.valosagmanufaktura.hu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zöld Zámor
Pusztazámor

Indulás: 2018
Kezdeményezésünk heti zumba órák utáni kocsmázások alkalmával indult. (Azért a kocsmát látogattuk, mert más alkalmas hely a faluban nem volt.) Ekkor eldöntöttük, hogy közösségi teret kell létrehoznunk. Elneveztük magunkat Zámori Zumbásoknak. Azóta nevünk Zöld Zámorra változott. Egyesületté alakultunk. Képviselőjelöltként három tagunk indult az önkormányzati választásokon, egyikünk bekerült a testületbe. Célunk a falu zöldítése. Az önkormányzattal együttműködve elültettünk majd 200 fát. Szerveztünk szemétszedést a helyi iskolásokat bevonva, akik a faültetésben is részt vettek. Varrtunk ökozacskókat, sikeres ruhacsere partyt tartottunk. Szeretnénk a faültetést folytatni, az iskolások környezeti nevelésébe besegíteni, zöld kalauzt készíteni és terjeszteni a zámori újságban, helyi piacot szervezni.
**************************************************************************************************************************************
Somogy megye
Nyimi Öko Közösség
Nyim

Indulás: 2010
Hosszútávú célunk szorosabb együttélési forma megvalósítása (ökofalu), amelyhez Nyim falu végében 24 hektár 8 éve gondozott, mostanra facsemetékkel teli föld áll rendelkezésünkre. Jelenleg a falu régi házaiban élünk. Közösségünk fenntartása érdekében közösségi vállalkozásokat hozunk létre és működtetünk szociális szövetkezetünk keretein belül.
Elérhetőség: Nyimi Öko Közösség FB-oldal