Az éghajlatváltozás, a fajok tömeges kihalása és ökológiai válságunk további elemei kapcsán két uralkodó álláspont látszik kirajzolódni manapság. Az egyik szerint nincs ok komolyabb aggodalomra, mivel a szakértők előbb-utóbb megtalálják majd a választ -- főként új technológiák képében. A másik szerint viszont már túl késő, és az egyetlen kérdés az maradt, hogy miként éljük túl a hamarosan eljövendő Mad Max-világot. De vajon létezik-e harmadik út a megalapozatlan technooptimizmus és a csüggesztő ökokatasztrofizmus között? Hogyan léphetünk rá erre az útra? És mi köze mindehhez két csendes-óceáni szigetnek?
Ezekre a kérdésekre keresik a választ az Ökopresszó projekt következő műhelybeszélgetésén a budapesti Kossuth Klubban december 13-án 18 és 20 óra között. A vendég szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE docense. Beszélgetőtárs: Bódi Balázs.
Várunk téged és ismerőseidet is!

#Budapest
#Beszélgetés
Az Új Koma Háló idei utolsó találkozójának témája a kiégés volt: hogyan éltük meg a saját életünkben, mik a tünetei, mik az okai, és mi mindent tehetünk ellene. Igen színvonalas beszélgetéseket folytattunk minderről egy remek helyszínen, a budapesti Humusz Házban - mentálhigiénés szakemberek segítségével.
Az Új Koma Háló – aki még nem tudná – a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek országos hálózata, amelyet mi koordinálunk.

#Budapest
#Új Koma Háló
Meghívást kaptunk a Magyar Természettudományi Múzeum fenntarthatósági témanapjára, szeptember 26-ára, ahol munkatársunk, Horváth Anita tartott előadást.
Hogy miről? Íme:
"A Kisközösségi Program munkatársai 15 éve azon dolgoznak, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön hatásosan a Kárpát-medencében. De vajon miért jó, ha barátainkkal közösen cselekszünk az ökológiai fenntarthatóság érdekében? És mi mindent tudunk tenni életünk különböző területein?"

#Budapest
#Előadás
Méghozzá két telt házas csoporttal. Az ökológiai válságot és a kiútlehetőségeket körbejáró, tíz hónapos tanfolyamot szakmai vezetőnk, az ELTE docense, Takács-Sánta András tartja. Ha jövőre nem akarsz lemaradni, érdemes akár már most előjelentkezned.

#Budapest
#Humánökológia tanfolyam
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt a vendége az ELTE humánökológus hallgatói által készített Kihalni veszélyes podcastnak.
"Miért jött létre a Kisközösségi Program és mik is azok a komplex életmód-alternatívára törekvő ökoközösségek? Miért lenne fontos, hogy minél több ilyen kisközösség jöjjön létre? Mi a kapcsolatuk a politikával és melyik párt lehetne leginkább partnerük?" - hallgasd meg az adást ITT!

#Budapest
#Beszélgetés
#Podcast
Újra Magyarországra látogatott a világhírű csimpánzkutató és természetvédő, Jane Goodall. Május 9-én az ELTE Gömb Aulájában lépett föl, amit ezer ember követett a helyszínen és még sok ezer további streamen.
Az előadását megelőző kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt Máté Bence fotográfus és Orvos-Tóth Noémi pszichológus mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus is. Rengeteg más fontos és érdekes téma mellett a Kisközösségi Programról is esett szó. És ami talán a leglényegesebb számunkra: Jane Goodallnak a világunk jövőjével, a reménnyel kapcsolatos gondolatai nagyban összecsengenek mindazzal, amit magunk is folyamatosan hirdetünk – leginkább Facebook-oldalunk hétfői sorozatában, amelynek eddig megjelent 19 posztját a #hétfőihangulatjavító hashtaggel is kilistázhatod a Facebookon.
Az estről számos remek sajtóbeszámoló született, különösen ajánljuk a Greendexét, a Telexét és a Képmásét.

#Budapest
#Sajtó
#Beszélgetés
Utópia és disztópia
- Milyen kimenetei lehetnek az ökológiai válságnak?
- Mit tehetünk mi a katasztrófa elkerülése érdekében?
Résztvevők:
- Ürge-Vorsatz Diána a CEU professzora, az IPCC alelnöke
- Takács-Sánta András az ELTE docense, a Kisközösségi Program szakmai vezetője
Moderátor: Csepelyi Adrienn (WMN)
Időpont: 2023. április 22. 15h-16.30
Helyszín: Adaptér, Budapest XI. Bercsényi u. 10.
A beszélgetés az Adaptér "Utópiák - A klímakatasztrófa másik oldala" című rendezvényének része.

#Budapest
#Beszélgetés
Terepkutató munkacsoportunk nemrég egy városi kezdeményezés, a Valyo, azaz a Város és Folyó Egyesület tagjaival készített mélyinterjúkat. A kezdeményezés tíz éves múltra tekint vissza, céljuk Budapest és a Duna kapcsolatának javítása, a folyópartok sétálhatóvá tétele – hosszú távon pedig szeretnék elérni, hogy minden Duna-parti kerületnek legyen közvetlen kapcsolata a folyóval: akár egy parti sétány, egy strand vagy bármilyen más, közösségi funkciót betöltő tér.

Céljukat elsősorban az úgynevezett social engenieering módszerének alkalmazásával igyekeznek elérni, azaz a városi tér lehetőségeire, adottságaira és szokatlan, ám lehetséges használati módjaira köztéri alkotásokon, eseményeken, performanszokon keresztül mutatnak rá. A Valyo-hoz fűződik többek között a Szabihíd projekt, a Valyo Kikötő nevű underground szórakozóhely, a Római-parti szabadstrand – de számos más kezdeményezés mellett készítettek már dunai tanösvényt vagy éppen bárki által látogatható Duna-parti szaunát is. Oroszlánrészük volt a „Maradjanak a FÁK a Rómain” csoport létrehozásában és a Nehru-part rehabilitációjában is.
Nyitott, folyamatosan újabb és újabb kiváló ötletekkel teli, de ugyanakkor az eredeti célkitűzést folyton szem előtt tartó csoportot ismertünk meg, akikkel inspiráló volt a beszélgetés.
#Budapest
#Valyo
#Ember és környezet
Terepmunkás csoportunk az elmúlt hónapokban többször is ellátogatott a főváros kispesti kerületébe, amelynek része az egyedülálló településszerkezettel és közösséggel rendelkező Wekerletelep városrész. Nyolc évvel ezelőtt helyi civilek egy csoportja úgy döntött, hogy elkezdi öntevékenyen segíteni a kerületben élőket többféle ügy mentén. A csoportosulás a nemzetközi Transition mozgalomhoz csatlakozva fölvette az Átalakuló Wekerle nevet.
Létrehoztak ismeretterjesztő és gyakorlati programokat: például a helyi energiahatékonyság előmozdítása érdekében egy olyan lakásszigetelési programot, amelynek gyakorlatait a lakók ma már saját maguk között terjesztik. Szociális szempontú tevékenységeket is folytatnak, például a 2015-ben indult Zöldségkommandót, aminek keretében a rászorulóknak gyűjtenek eladásra már nem szánt, de még fogyasztható élelmiszert. Itt említhető még a "szombati tanoda" is, ahol mélyszegénységben élő gyermekeknek tartanak foglalkozásokat.
#Budapest
#Terepmunka
#Wekerletelep
#Átalakuló városok
A Kisközösségi Program egy régi szimpatizánsának felkérésére kapcsolódtunk be december 20-án a budapesti Piarista Gimnázium Fenntarthatósági Témanapjába, ahol közel 400 tanuló kapott ízelítőt abból, hogyan lehet részese egy fenntartható világ megteremtésének.
A program Tauber Tamás iránymutató bevezetőjével kezdődött, amely után a délelőtt további részében a diákok érdeklődésüknek megfelelően választhattak a párhuzamosan futó interaktív előadások között. Taksz Lilla a környezetbarát (városi) közlekedés lehetőségeibe vezette be a gyerekeket, míg Pauló Gergő és Tóth Miklós bevonta őket a közösségi döntéshozatal gyakorlatába. Tarjányi Nikolett előadásában hallhattak a biológiai sokféleség csökkenésének okairól, és tippeket kaptak, hogy ők mit tehetnek saját környezetükben e sokszínűség megőrzése érdekében. Kükedi Zsolt és Rohály Gábor a Fishbanks ökoszimulációs társasjáték segítségével mutatta be a jelenlegi gazdasági rendszer működését, míg Plachi Attila a Pandal Egyesület munkatársaival közösen elektronikus eszközeink hátrányos tulajdonságait mutatta be.
A témanap megszervezése új szerep volt számunkra, de szívesen tettünk eleget a felkérésnek, és a jövőben is nagy örömmel kapcsolódunk be hasonló, iskolásoknak szóló programokba.
#Budapest
#Környezeti nevelés
#Előadás
#Piarista Gimnázium
A Kisközösségi Program munkatársai fontosnak tartják, hogy az épített környezetünk is összhangban legyen a természettel. Ezért is állunk ki a Római-parti fák mellett. Így vasárnap, október 9-én mi is kinn leszünk az "Állj fel a Rómaiért!" című civil rendezvényen. Erre buzdítunk másokat is.
Bővebb információk a rendezvényről hivatalos Facebook-eseménynél.
A demonstráció hátteréről pedig a szervezők weboldalán találhatóak részletek.
#Budapest
#Római-part
Tisztelt Érdeklődők!
A 2016 szeptemberében induló tanfolyamra a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani. Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2017 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen. (Az előjelentkezés semmire sem kötelez, ugyanakkor aki él ezzel a lehetőséggel, az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.)
#Budapest
#Tanfolyam
#Humánökológia
Jelentkezési határidő: szeptember 8.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes? „Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2016. szeptember 15-től újra, hetedszerre is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogasson el Tanfolyam oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Tanfolyam
#Humánökológia
„Világmegváltás egészen alulról? – Ökologikus helyi közösségek Magyarországon” címmel tart előadást Takács-Sánta András november 21-én este hattól a Magyar Szociológiai Társaság Hankiss Elemér emlékére rendezendő konferenciáján.
Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül csaknem hét éve folyó terepi kutatások eddigi eredményeit mutatja majd be, és a „Mit nem tudunk a környezeti válság társadalmi folyamatairól?” című szekcióban kap helyet. A konferencia helyszíne az ELTE lágymányosi campusa, a részletes program elérhető a Magyar Szociológiai Társaság honlapján.
#Budapest
#Előadás
#Konferencia
A 2015 szeptemberében induló tanfolyamra a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani.
Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2016 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen. Ez előjelentkezés semmire sem kötelez, ugyanakkor aki él ezzel a lehetőséggel, az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.
#Budapest
#Tanfolyam
Jelentkezési határidő: szeptember 10.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes? „Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2015. szeptember 17-től újra, immár hatodszorra is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogasson el Tanfolyam oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Tanfolyam
A 2014 szeptemberében induló tanfolyamra jóval a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani.
Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2015 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen, és az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.
#Budapest
#Tanfolyam
Jelentkezési határidő: szeptember 10.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2014. szeptember 18-tól újra, immár ötödszörre is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogass el kapcsolódó oldalunkra
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Tanfolyam
Elkészült a videója Pólya Viktor 2013-as TEDx Youth-előadásának. Remek történetek szerepelnek benne.
A videó letölthető innen.
#Budapest
#Előadás
A Szemlő-hegyi barlangban (Bp. II. Pusztaszeri út 35.) beszél a Kisközösségi Programról november 27-én, szerdán 18 órától Flórián Norbert és Pólya Viktor. Előadásuk címe: Kisközösségek, egy út a kiút felé. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat által szervezett rendezvény ingyenes.
#Budapest
#Előadás
Jelentkezési határidő: szeptember 11.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2013. szeptember 19-től újra, immár negyedszerre is elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai.
- Ellenérvek az „antizöld” érvekkel szemben
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogass el kapcsolódó oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Tanfolyam
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
#Budapest
#Gyula
#Herencsény
#Kerecsend
#Somogyvámos
#Vép
#Helyi pénz
#Fenntarthatóság
#Tanulmány
#Sopron
#Visnyeszéplak
A fenti címmel tart nyilvános előadást Takács-Sánta András arról, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá napjaink ökológiai válságához. Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül készülő Kiútikönyv egyik, már nyilvánosságra hozott részletéből indul majd ki.
Időpont: 2013. június 21., péntek, 19 óra
Helyszín: Nádor Kávéház, Budapest, V. Nádor utca 19.
A belépés ingyenes.
#Budapest
#Előadás
Májusban terepmunkás csapatunk a Szatyor bevásárló közösségről készített interjút Kármán Erikával, a Szatyor főszervezőjével. A közösség, amelyet néhány lelkes önkéntes indított el, évek óta működik Budapesten. Mára önálló egyesületük és boltjuk van.
Céljuk eredetileg az volt, hogy jó minőségű, egészséges (organikus) és helyi élelmiszerhez jussanak, mára azonban már tudatosan törekednek a környezettudatos és a fenntartható szemlélet terjesztésére is. Mintegy 30 helyi termelőtől szállítanak Budapestre élelmiszert (zöldséget, gyümölcsöt, lekvárokat, szörpöket stb.).
Alapvetően nem dobozrendszerként működnek (bár vannak egység csomagjaik is). Náluk a vevő maga állíthatja össze, hogy melyik termelőtől és mit rendel. Így a Szatyor sokkal rugalmasabban működik, mint a külföldön elterjedt CSA rendszerek. Rendszeresen szerveznek találkozókat a termelők és a vásárlók között, illetve számos egyéb programot is, ezzel erősítve a közösségi formát.
A Szatyor országszerte több hasonló közösség létrejöttét inspirálta (sok közülük ugyanezt a nevet viseli), illetve szorgalmazzák, tapasztalataik megosztásával segítik is ilyenek létrejöttét.
#Budapest
#Élelmiszer
#Fenntarthatóság
#Interjú
A Kisközösségi Program két munkatársa is előadást tart május 11-én, szombaton a Szimbiózis Kulturális Antropológiai Fesztivál „Ökofalvak Magyarországon” szekciójában.
Gosztonyi Bence előadásának címe: „Jövőkép és krízis-perspektíva egy ökofaluban”, Takács-Sánta Andrásé pedig: „Hazai ökofalvak a Kisközösségi Program szemszögéből”.
A fesztivál programja elérhető a rendezvény honlapján.
#Budapest
#Előadás
A fenti címmel tart interaktív előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról május 8-án 20 órától. A helyszín a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium (Budapest VIII. Horánszky u. 18.).
Az előadás a Kollégium Fenntarthatósági Kurzusának utolsó alkalma.
#Budapest
#Előadás
Munkatársunk, Pólya Viktor „Vissza a tapasztalathoz! – Amit a kisközösségek tudnak” címmel előadást tart a TEDxYouth@Rajk2013-on, melynek mottója: „A holnap megoldása a miénk”.
Időpont: 2013. május 4., szombat 11:00-15:00
Helyszín: BCE E. épület, III. előadó.
Részletes program és regisztráció ITT.
#Budapest
#Előadás
Terepmunkánk keretében magyarországi nádgyökérzónás és talajbiológiai szennyvíztisztítókról készítettünk interjúkat Sióagárdon, Aparhanton (Tolna megye) és Budapesten.
Ezen víztisztítási technológiák lényege, hogy a vízből a szennyezőanyagok nagy részét természetes úton, a nád vagy a fák gyökérzónájában természetesen előforduló mikrobákkal távolítjuk el.
Sióagárdon a kb. 1300 fős falu kommunális szennyvizét egy nádgyökérzónás telep tisztítja. A falu polgármesterével és a telep kivitelezőjével készítettünk interjút, akik elmondták, hogy bár a technológia maga működőképes, náluk problémák vannak vele.
Egyrészt a telep túlterhelt, mivel a tervezett két tisztítóműtárgy közül csak az egyik épült meg. Másrészt a lakosok fegyelmezetlenek, az esővizet a csatornába vezetik, ami további túlterhelést okoz, ezen kívül sokszor „nem odaillő” tárgyakat dobálnak bele, amik tönkreteszik a szivattyúkat.
Az 1100 fős Aparhanton ezzel szemben minden szempontból példaértékű nyárfás szennyvíztisztítót építettek. Itt a település polgármesterével, illetve Budapesten a telepet tervező mérnökkel készítettünk interjút.
Ezek alapján megtudtuk, hogy a telep kialakítása mindössze 14,5 millió forintba került (ez hagyományos szennyvíztisztító telep esetén ennek sokszorosa lenne), és 2001-es indulása óta egyszer sem szorult karbantartásra. Az üzemeltetése gyakorlatilag nem igényel energiát, teljesen ingyen működik. A faluban nincs csatorna, a szennyvizet két szippantó autóval viszik a telepre. Ez az egyetlen költség, ami az üzemeltetés során fellép, ezt az önkormányzat a vízdíjból képes keresztfinanszírozni. Mivel mindenkitől személyesen viszik el a szennyvizet, azonnal kiderül, ha valaki nem rendeltetésszerűen használja a rendszert.
A szennyvíz gravitációsan folyik a fák közé, ahol a talajban gyakorlatilag teljesen megtisztul. A telep „karbantartását” önkormányzati birkanyáj végzi, az állatok a fák között legelnek, így nincs szükség kaszálásra. A nyájból megoldható a helyi iskola étkeztetésének egy része, a fasorok ritkításából pedig bevétele is van a falunak.
#Aparhant
#Budapest
#Sióagárd
#Víztisztítás
A fenti címmel tart félórás előadást Takács-Sánta András december 5-én a Párbeszéd a fenntarthatóságért sorozat soron következő alkalmán. Az esemény 17.30-tól késő estig tart, a helyszín a budapesti Grund (Budapest, VIII kerület. Nagytemplom u. 30.).
Az előadás beharangozója: Kik fogják elindítani társadalmainkat az ökológiai fenntarthatóság irányába? Manapság legtöbben az állami vagy az egyéni cselekvésben bíznak. Ám ez aligha elég, új cselekvőkre is szükség volna. Miért lehetnének kulcsszereplők helyi kisközösségek ebben a folyamatban?
#Budapest
#Előadás
Jelentkezési határidő: szeptember 11.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2012. szeptember 18-tól újra, immár harmadszorra is elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Ellenérvek az „antizöld” érvekkel szemben
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogass el vonatkozó oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Humánökológia tanfolyam
A II. Karbon Kerekasztalon tart előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról augusztus 24-én, pénteken. A Kerekasztal a Klímanagykövetség Egyesület rendezvénye, fiatal döntéshozók és szakértők klímavédelmi találkozója.
A részletes program az esemény Facebook oldalán olvasható.
#Budapest
#Előadás
Takács-Sánta András „Kisközösségek: miért fontosak a fenntarthatósághoz?” című előadásával indul az Ökoszolgálat „Ökoháztartás tréning városlakóknak” elnevezésű sorozata.
Időpont: március 7. (szerda), 18-20h.
Helyszín: Aranytíz Kutúrház, Budapest V. Arany János utca 10.
#Budapest
#Előadás
Terepkutatásunk során a pénzalternatívák hazai példái után is érdeklődünk. Így találtunk a Suska Körre.
A Suska Kör egy úgynevezett szívességbank, ahol az emberek pénz közvetítése nélkül cserélhetnek termékeket, szolgáltatásokat. Immár harmadik éve működik stabilan, fizetőeszközük a Suska.
Alapelvük, hogy a rendszer ne legyen központosított, hanem minden tag egyénileg vállaljon felelősséget a kereskedés során. Budapesten, havonta változó helyszínen megrendezésre kerülő piacokon találkoznak, két piac között pedig egyéni „vásárlások” alkalmával.
Október végén a Suska Kör két szervezőjével készítettünk interjút.
#Budapest
#Szívességbank
#Terepmunka
Október 19-én, szerdán 18 órától a budapesti Humusz Házban (Budapest, XI. kerület, Saru u. 11.) beszél Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
A 30-40 perces előadást beszélgetés, vita követi majd. A Humusz Szövetség Zöld Kalandozások sorozatába tartozó rendezvény ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! További információk a Humusz Ház honlapján.
Frissítés: Az előadás és az azt követő beszélgetés teljes, vágatlan felvétele megtekinthető itt.
#Budapest
#Előadás
Jelentkezési határidő: szeptember 12.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2011. szeptember 19-étől újra elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
- Az emberi bioszféra-átalakítás története
- A fő környezeti problémák áttekintése
- A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
- Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
- Ellenérvek az „antizöld” érvekkel szemben
- Mit tehetünk mi?
A részletekért látogass el kapcsolódó oldalunkra!
Szeretettel hívunk minden érdeklődőt!
#Budapest
#Humánökológia tanfolyam
Az elkövetkező hetekben két nyilvános, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó előadást is tart Takács-Sánta András:
Március 19-én, szombaton este hét órától „Egyedül nem megy – Ökologikus helyi kisközösségek” címmel a Szilfa Szabadegyetemen a Kájoni Házban (Budapest, II. kerület, Szilfa utca 4.).
Április 13-án, szerdán este hat órától pedig „Hatalmunk visszaszerzése – Mit tehetnek helyi kisközösségek a környezeti problémák enyhítéséért?” címmel a Rákosmenti Waldorf Általános Iskolában (Budapest, XVI. kerület, Thököly út 13.).
#Budapest
#Előadás
Tavaly óta Magyarországon is rendeznek TED-konferenciákat. Ezeken a világhírű rendezvényeken mintegy húsz perc áll az előadók rendelkezésére, hogy inspiratív formában mondják el legfontosabb gondolataikat.
A 2010 őszi konferencia egyik meghívott előadója volt Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője, aki „Jól-lét a mértékletesség útján” címmel tartotta meg előadását, melynek középpontjában a helyi kisközösségek fontos szerepe állt.
#Budapest
#Előadás
A mai napon a keresztény szellemiségű üzletembereket tömörítő Keresztény Értékmegőrző Egyesület estjén tart beszélgetéssel egybekötött előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
#Budapest
#Előadás
#Beszélgetés
Két tanácskozáson is szóba kerül a Kisközösségi Program októberben.
Október 15-én, a KÖVET 15. születésnapja alkalmából rendezett konferencia második napján „A Kisközösségi Program: Miért fontos a helyi közösségek újjáélesztése az ökológiai fenntarthatósághoz?” címmel tart előadást Takács-Sánta András. A konferencia programja a kovet.hu oldalon érhető el.
Október 29-én az ELTE Társadalomtudományi Karán működő Közös Örökségünk Kutatóműhely szervezésében rendezett tudományos tanácskozáson „Kisközösségek” címmel tart korreferátumot Takács-Sánta András terepmunkánk eddigi legfontosabb eredményeiről. A helyszín a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Irodája.
#Budapest
#Előadás