Július 9-én tartottuk az ünnepélyes záróalkalmat a 45 végzős résztvevővel. Ha szeretnél része lenni a szeptemberben induló 15. évfolyamnak, most még van értelme előjelentkezni (rengeteg már ugyan az előjelentkezőnk, így kétesélyes, hogy bekerülj, de egy próbát mindenképp megér). Az ökológiai válságot és a kiútlehetőségeket körbejáró, tíz hónapos tanfolyamról itt olvashatsz bőven.
Takács-Sánta András Világeleje című kötetének lesz nemsokára egy amolyan pótbemutatója június 28-án 18 órától Budapesten, a Wekerle-telepi Közösben. A fb-eseményt itt találod.
Május 22-én Budapesten a Bolygóban 140-150 ember gyűlt össze, hogy meghallgassa Elon Musk, Lőrinc, Vlagyimir, Nostradamus, valamint Takács-Sánta András unokája e-mailben érkezett visszajelzéseit a Világeleje kötetről – no meg hogy élvezze munkatársunk, Tauber Tamás remek zenéjét. A bemutató felvételét megnézheted itt, néhány nagyszerű fényképet az eseményről pedig itt.
Akkor gyere beszélgetni a budapesti Grundra március 25-én, hétfőn 19 órától! Köves Alexandra ökológiai közgazdász és Tarnay Kristóf újságíró mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus lesz a harmadik vendég.
Február 10-én az általunk szervezett Új Koma Háló tucatnyi közösségének képviselői gyűltek össze a Humusz Házban azért, hogy a helyi, közéleti érdekérvényesítéssel kapcsolatban bővítsék tudásukat. A Társaság a Szabadságjogokért két munkatársa, Aujeszky Nóra és Szabó Attila kimondottan színvonalas műhelyt tartott – nem csoda, hogy rengeteg kérdésre is kellett válaszolniuk. Egy biztos: jogi téren minden résztvevő sokat okosodott.
Ez volt az Új Koma Háló első országos találkozója az idén, a következő júniusban!
A Jane Goodall Intézet az elmúlt év utolsó napjaiban tette közzé a tavaly májusi, budapesti Jane Goodall-est felvételét. Nekünk is volt egy kis közünk is hozzá, mert szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a résztvevők között volt – emiatt pedig nem meglepő, hogy az ökoközösségek is szóba kerültek. A fő téma pedig: remény az ökológiai válság korában.
Inspiráló, felemelő este volt, ajánljuk figyelmedbe a felvételt!
András decemberben pedig egy húszperces előadást tartott a budapesti Kossuth Klubban hasonló témában, „Ökológiai válság: hogyan léphetünk a cselekvő remény útjára?” címmel. Utána meg egy jó órát beszélgetett még ugyanerről a házigazda Bódi Balázzsal.
Ha úgy érzed, hogy gond van mind a technooptimizmussal (~"nyugi úgyis megoldjuk majd valahogy, hiszen olyan okosak vagyunk"), mind az ökokatasztrofizmussal (~"már csak az alkalmazkodás, például a bunkerépítés meg a sóletkonzervek betárazása maradt"), és kíváncsi vagy egy köztes, rögös, de szép útra, akkor ajánljuk az estről készült videót.
Még karácsony előtt elkészült a GreenGo Budapest és a Kisközösségi Program közös autója - a GreenGo Jó ügyek kampányának keretében. Mostantól hónapokig rója majd Budapest utcáit, és te is róhatod vele. Sőt, azok között, akik lefotózzák magukat az autóval január végéig, és elküldik nekünk a fotót az info@kiskozossegek.hu címre, ajándékot sorsolunk ki. Megtalálod a kocsit valahol?
Az éghajlatváltozás, a fajok tömeges kihalása és ökológiai válságunk további elemei kapcsán két uralkodó álláspont látszik kirajzolódni manapság. Az egyik szerint nincs ok komolyabb aggodalomra, mivel a szakértők előbb-utóbb megtalálják majd a választ -- főként új technológiák képében. A másik szerint viszont már túl késő, és az egyetlen kérdés az maradt, hogy miként éljük túl a hamarosan eljövendő Mad Max-világot. De vajon létezik-e harmadik út a megalapozatlan technooptimizmus és a csüggesztő ökokatasztrofizmus között? Hogyan léphetünk rá erre az útra? És mi köze mindehhez két csendes-óceáni szigetnek?
Ezekre a kérdésekre keresik a választ az Ökopresszó projekt következő műhelybeszélgetésén a budapesti Kossuth Klubban december 13-án 18 és 20 óra között. A vendég szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE docense. Beszélgetőtárs: Bódi Balázs.
Az Új Koma Háló idei utolsó találkozójának témája a kiégés volt: hogyan éltük meg a saját életünkben, mik a tünetei, mik az okai, és mi mindent tehetünk ellene. Igen színvonalas beszélgetéseket folytattunk minderről egy remek helyszínen, a budapesti Humusz Házban - mentálhigiénés szakemberek segítségével.
Az Új Koma Háló – aki még nem tudná – a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek országos hálózata, amelyet mi koordinálunk.
Meghívást kaptunk a Magyar Természettudományi Múzeum fenntarthatósági témanapjára, szeptember 26-ára, ahol munkatársunk, Horváth Anita tartott előadást.
Hogy miről? Íme:
"A Kisközösségi Program munkatársai 15 éve azon dolgoznak, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön hatásosan a Kárpát-medencében. De vajon miért jó, ha barátainkkal közösen cselekszünk az ökológiai fenntarthatóság érdekében? És mi mindent tudunk tenni életünk különböző területein?"
Méghozzá két telt házas csoporttal. Az ökológiai válságot és a kiútlehetőségeket körbejáró, tíz hónapos tanfolyamot szakmai vezetőnk, az ELTE docense, Takács-Sánta András tartja. Ha jövőre nem akarsz lemaradni, érdemes akár már most előjelentkezned.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András volt a vendége az ELTE humánökológus hallgatói által készített Kihalni veszélyes podcastnak.
"Miért jött létre a Kisközösségi Program és mik is azok a komplex életmód-alternatívára törekvő ökoközösségek? Miért lenne fontos, hogy minél több ilyen kisközösség jöjjön létre? Mi a kapcsolatuk a politikával és melyik párt lehetne leginkább partnerük?" - hallgasd meg az adást ITT!
Újra Magyarországra látogatott a világhírű csimpánzkutató és természetvédő, Jane Goodall. Május 9-én az ELTE Gömb Aulájában lépett föl, amit ezer ember követett a helyszínen és még sok ezer további streamen.
Az előadását megelőző kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt Máté Bence fotográfus és Orvos-Tóth Noémi pszichológus mellett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András humánökológus is. Rengeteg más fontos és érdekes téma mellett a Kisközösségi Programról is esett szó. És ami talán a leglényegesebb számunkra: Jane Goodallnak a világunk jövőjével, a reménnyel kapcsolatos gondolatai nagyban összecsengenek mindazzal, amit magunk is folyamatosan hirdetünk – leginkább Facebook-oldalunk hétfői sorozatában, amelynek eddig megjelent 19 posztját a #hétfőihangulatjavító hashtaggel is kilistázhatod a Facebookon.
Az estről számos remek sajtóbeszámoló született, különösen ajánljuk a Greendexét, a Telexét és a Képmásét.
A KÉK, vagyis a Kortárs Építészeti Központ szervezésében izgalmas délutánra van kilátás most szombaton Budapesten. A program előadói között lesz nemcsak szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András, hanem számos barátunk, partnerünk is. Találkozzunk szombaton!
Július 7-én ünnepélyesen, egy búcsúest keretében lezártuk a tíz hónapos tanfolyamot mindazokkal, akik ebben a tanévben elvégezték (összesen 49 ember). Mindig részben szomorú pillanatok ezek, de ugyanígy vidámak is, hiszen egy újabb évad zárult sikeresen. Továbbá azért is, mert már ilyenkor izgalmat jelent, hogy vajon kikkel indul a következő évad szeptemberben. Szerencsére máris rengeteg az előjelentkezőnk, de annak, aki mostanság bejelentkezik, még talán jut hely (augusztus közepéig csak előjelentkezni lehet). Az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló tanfolyamot szakmai vezetőnk, az ELTE docense, Takács-Sánta András tartja.
Az Új Koma Hálóban azokat a helyi ökoközösségeket, illetve közösségkezdeményeket kapcsoljuk össze egymással, amelyek életünk több területén igyekeznek ökologikus életmód-alternatívát találni. A 2018-ban létre jött hálózat tagjai eddig évente kétszer találkoztak, idéntől már háromszor fognak. A februárra tervezett idei első összejövetelt a ragály miatt áprilisra kellett halasztanunk - de végül sikeresen lezajlott a budapesti Humusz Házban.
Ez volt az Új Koma Háló személyes találkozóinak sorában az első tematikus megbeszélés: a megélhetés alternatív módjait jártuk körül Vágvölgyi Gusztáv, azaz Pabló vezetésével.
A Háló tagjai legközelebb júniusban Nyimben gyűlnek össze, most először két napra. Már várjuk nagyon!
A járvány miatt egy ideig szünetelő, ám most újrainduló Gyurgyalag Műhelyek fő célja, hogy személyesen is találkozhassunk mindazokkal, akik érdeklődnek a Kisközösségi Program tevékenysége iránt.
A június 1-én, szerdán 18 órától sorra kerülő, a „Kormányváltás = smasszerváltás?” címet viselő eseményt az országgyűlési választások estéjén közzétett posztunk inspirálta. Az est fő kérdése az lesz, hogy vajon mekkora jelentősége van a demokratikus választásoknak az ökológiai válság szempontjából.
A vitázó felek:
- Antal Miklós ökológiai közgazdász
és
- Takács-Sánta András humánökológus (szakmai vezetőnk),
mindketten az ELTE Humánökológia mesterszakának oktatói.
A moderátor munkatársunk, Pauló Gergely lesz.
A vitába természetesen te is beszállhatsz!
A helyszín a Humusz Ház (Budapest, XI. Saru u. 11.).
Íme a videófelvétel Takács-Sánta András "Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból" című előadásáról, amely a Magyar Transzperszonális Egyesület tavaly novemberi konferenciáján hangzott el. Középpontjában egy igazi felnőttmese, amelynek szomorú és vidám befejezése egyaránt lehet. Nézd meg!
Kőváry Zoltán pszichológus és Takács-Sánta András humánökológus először a budapesti Kelet Kávézóban beszélgettek (Nagy Réka - Ökoanyu - vezetésével) az ökoszorongás oldásának lehetőségeiről. Ez a tartalmas beszélgetés itt hallgatható vissza. Majd pedig Dúll Andrea pszichológussal kiegészülve a Kossuth Rádió Napközben című műsorában is elmondták véleményüket a téma kapcsán.
Mindkét beszélgetésben szóba kerültek a közösségi cselekvések mint fontos szorongásoldó lehetőségek.
"Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" címmel tartott előadást Takács-Sánta András október végén a Humusz Szövetség idei "Zöld kalandozások" sorozatának nyitó alkalmaként. Az index.hu cikke igen részletesen és pontosan foglalja össze az ott elhangzottakat, akár ott voltál, akár nem, érdemes elolvasnod.
Egy kimondottan ígéretes, és hozzánk nagyon közel álló témát körbejáró konferenciára hívjuk az érdeklődőket, amelyet a Magyar Transzperszonális Egyesület szervez november 19-ére. Számos barátunk is az előadók/résztvevők között lesz (pl. Farkas Judit, Orosz Katalin, Pabló), ráadásul szakmai vezetőnk is előadást tart majd („Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” címmel).
Szeptember 19-én immár hatodszorra hívtuk össze az Új Koma Háló tagjait, azaz a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek képviselőit. Végig nagyszerű hangulatban zajlott a megbeszélés Budapesten, a Humusz Ház kertjében, és bár megesett már, hogy a mostaninál nagyobb létszámban gyűltünk össze, mégis alighanem ez volt az eddigi legtermékenyebb találkozónk. Nagy elhatározásokat tettünk, amelyeket egyelőre nem akarunk szétkürtölni, inkább majd csak akkor, amikor lesz is belőlük valami. Nagyon igyekszünk, hogy legyen, úgyhogy figyeld a híreinket a következő hónapokban!
Május 30-án a budapesti Humusz Házban gyűlt össze 17 helyi ökoközösség képviselője egy kis tapasztalatcserére az ország minden részéről. És remekül sikerült az alkalom!
Az általunk koordinált, lassan három éve működő Új Koma Háló egyre növekvő számú kezdeményezést tömörít (még több közösség a tagja, mint ahányan tegnap el tudtak jönni), és a féléves találkozók mindig különleges élményt jelentenek. Az érződik ezeken a megbeszéléseken, hogy szépen lassan valami nagy dolog van itt készülőben. Sorra alakulnak az országban a helyi ökoközösségek, amelyek egyre többek számára mutatnak példát: lehet másképpen, a fogyasztói társadalmon kívül is élni, sőt a valódi élet ott van.
Ezen a mostani találkozón - hosszú idő után ismét élőben - a résztvevők ismerkedtek egymással, megosztották egymással az elmúlt időszakban a saját településükön végzett tevékenységeiket, hogy viselték a koronavírus időszakát, milyen sikereik voltak, mik a terveik a következő időszakra. Néhány újonnan csatlakozó közösség is bemutatkozott élőben. A nap során pedig arról is beszélgettünk, ötleteltünk, hogy a megsokasodó kezdeményezések mit várnak az Új Koma Hálótól, mit tudnak ők maguk hozzátenni az együttműködéshez. Legközelebb szeptemberben találkoznak a komák személyesen, hírt adunk majd arról a találkozóról is.
Van már közösséged és szívesen kapcsolódnátok hozzátok hasonló kezdeményezésekkel? Ismerkedj meg az Új Koma Hálóval és csatlakozzatok! Keress minket bátran - akkor is, ha még csak keresed a társaidat, igyekszünk segíteni!
Terepkutató munkacsoportunk nemrég egy városi kezdeményezés, a Valyo, azaz a Város és Folyó Egyesület tagjaival készített mélyinterjúkat. A kezdeményezés tíz éves múltra tekint vissza, céljuk Budapest és a Duna kapcsolatának javítása, a folyópartok sétálhatóvá tétele – hosszú távon pedig szeretnék elérni, hogy minden Duna-parti kerületnek legyen közvetlen kapcsolata a folyóval: akár egy parti sétány, egy strand vagy bármilyen más, közösségi funkciót betöltő tér.
Céljukat elsősorban az úgynevezett social engenieering módszerének alkalmazásával igyekeznek elérni, azaz a városi tér lehetőségeire, adottságaira és szokatlan, ám lehetséges használati módjaira köztéri alkotásokon, eseményeken, performanszokon keresztül mutatnak rá. A Valyo-hoz fűződik többek között a Szabihíd projekt, a Valyo Kikötő nevű underground szórakozóhely, a Római-parti szabadstrand – de számos más kezdeményezés mellett készítettek már dunai tanösvényt vagy éppen bárki által látogatható Duna-parti szaunát is. Oroszlánrészük volt a „Maradjanak a FÁK a Rómain” csoport létrehozásában és a Nehru-part rehabilitációjában is.
Nyitott, folyamatosan újabb és újabb kiváló ötletekkel teli, de ugyanakkor az eredeti célkitűzést folyton szem előtt tartó csoportot ismertünk meg, akikkel inspiráló volt a beszélgetés.
Takács-Sánta András a Körúti Szalon rendezvénysorozat keretében tartott előadást november 26-án "Közösségben jobb! - Közösségi együttműködéssel a klímaválság ellen" címmel. A programot élőben is közvetítették online, így visszanézhető itt.
Az Országos Könyvtári Napok témája 2019-ben: „Könyvtárak az emberért – Felelősség a Földért”. Két előadásunkra is sor kerül majd ehhez kapcsolódóan:
Október 1-jén Beremenden a Baranya megyei könyvtárosok találkozóján munkatársunk, Pestovics Ági tartja a nyitóelőadást „Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez?” címmel.
Október 2-án 18.30-tól Takács-Sánta András tart interaktív előadást Budapesten, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában „Kisközösségek az ökológiai válság ellen” címmel. Részleteket itt olvashatsz.
Szeptember 30-ig lehet regisztrálni a „Hála és felelősség a sokféleségért” című, a Teremtés Hete alkalmából október 3-án Budapesten rendezendő konferenciára.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András „Felszabadító kapcsolatok – A társadalmi atomizáció meghaladása mint kiút az ökológiai válságból” címmel tart majd előadást az eseményen. Részleteket itt találsz.
Szeptember 24-én a Fridays for Future Magyarország és a Kisközösségi Program közös szervezésében tartjuk meg Budapesten a "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést, amelynek egyik résztvevője Takács-Sánta András, moderátora pedig Pauló Gergely munkatársunk lesz.
A beszélgetésben körüljárjuk, hogy milyen alapvetésekre épül a kapitalizmus ideológiája, mennyire állják meg a helyüket ezek az alapvetések, illetve milyen viszonyban áll mindez az olyan globális problémákkal, mint a klímaváltozás. Végül megvizsgáljuk, hogy mik azok a kisközösségek, és milyen szerepet játszhatnak a ma uralkodó világrend meghaladásában.
Várunk, ha tudni szeretnéd, milyen szerepe lehet az erős közösségeknek a környezeti válsággal való megküzdésben, és mi mindent tehetünk a lakóhelyünkön a változásért.
A beszélgetés résztvevői:
- Takács-Sánta András: az ELTE Humánökológia Mesterszakának igazgatója, a Kisközösségi Program szakmai vezetője
- Sain Mátyás: a Lechner Tudásközpont munkatársa - térségfejlesztés, közösségi tervezés
Az esemény moderátora: Pauló Gergely - a Kisközösségi Program önkéntese
Az esemény közreműködői a Fridays For Future Magyarország, a Kisközösségi Program és a MagNet Labor.
Szeptember 23-án 18 órától a Fridays for Future Magyarország szervezésében kerül sor egy beszélgetésre Budapesten a Lumen Kávézóban (1085 Budapest, Horánszky utca 5.) "Mélyadaptáció - hajtóerő vagy tévút?" címmel. Az este apropóját és témáját Jem Bendell Mélyadaptáció (Deep Adaptation) című írása adja, mely szerint a jelenlegi civilizáció rövid távon bekövetkező összeomlása elkerülhetetlen, és most már a károk mérsékléséért kell mindent megtennünk. A beszélgetés résztvevői, Takács-Sánta András humánökológus, Szalóczy Zsolt fizikus és Pribéli Levente biológushallgató, Fridays For Future aktivista arra keresik a választ, hogy valóban elértünk-e már olyan fordulópontokat, ahonnan nincsen visszaút, célravezető-e, ha a reménytelenség pozíciójából kommunikálunk, hogyan tudunk elkezdeni másképp gondolkodni? A beszélgetést Hunyadi Réka, a Greenpeace kommunikációs szakértője moderálja.
Szeptember 21-én a budapesti Szimpla Kert 15. születésnapja alkalmából rendezett bulin mi is ott leszünk egy standdal a SzimPLANT meghívására. Viszünk játékokat és megvásárolhatod könyveinket is, de leginkább beszélgethettek munkatársainkkal.
Munkatársunk, Pauló Gergely tartotta az egyik beszédet a II. Globális Klímasztrájk budapesti eseményén május 24-én. Gergő szavai teljes terjedelmükben itt olvashatók. Elgondolkodtató, megfontolandó szempontokat vet föl!
„Egy Nap – városi ökobandázás” címmel ismét volt amolyan elő-Gyüttment Fesztivál a budapesti Dürer Kertben. A június 2-i rendezvényen ott voltunk mi is egy standdal. Kézbe lehetett venni vagy akár hazavinni a könyveinket (Építőkockák egy új világhoz, A közlegelők komédiája), de készültünk szórakoztató kvízzel, játékkal és még egy-két aprósággal is. Ám ami a legfontosabb: sokat beszélgettünk a munkánk iránt érdeklődőkkel. Ezek a standolások mindig kiváló alkalmak arra, hogy személyesen találkozhassatok munkatársainkkal, és beszélgethessetek velük bármilyen, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó témáról. Örültünk, hogy sokan kihasználták ezt az alkalmat!
Köszönjük a szervezőknek, hogy idén is ott lehettünk! Találkozunk augusztus végén a Sötétvölgyben is, az igazi Gyüttment Fesztiválon!
A Kisközösségi Program történetében először egész napos konferenciát rendezünk (a Karátson Gábor Körrel és az ELTE Humánökológia mesterszakával közösen), a címe: "Miért (lesz) jó vidéken élni?". Fő témánk: közösségi és önkormányzati kiútlehetőségek a magyar vidék jelenlegi nehéz helyzetéből. Rendhagyó lesz a konferencia, mert a problémák ecsetelése helyett sokkal inkább a megoldásokra fókuszálunk majd. Részletekért kattints ide!
Helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnél tenni egy ökologikus társadalomért és gazdaságért? Szeretnél azért dolgozni, hogy egy olyan világban éljünk, ahol sok ezer helyi kisközösség aktívan vesz részt saját életének alakításában? Úgy érzed, hogy mindehhez nehezen jutsz megfelelő információkhoz és szaktudáshoz?
Akkor a Kisközösségi Program új portálját pontosan Neked készítettük. Gyere el a portálunkat bemutató eseményünkre! Szerezd be első kézből az információkat a portált szerkesztő szakembereinktől! Alakítsd velünk a tartalmat!
Időpont: 2019. február 1. 18:00
Helyszín: ELTE TáTK, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A; Kari Tanácsterem (0.100C)
A fenti címmel tartott előadást a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András január 5-én Budapesten, az Ökogyülekezeti Mozgalom "Közösségben a teremtett világért" című rendezvényén.
Rövid ideig munkatársunk volt dr. Bíró Oszkár, aki sajnálatosan fiatalon hunyt el nemrégiben. Részben az ő emlékére rendezte a Bíró Alapítvány a "Hogyan lehet nagyvárosi körülmények között fenntartható módon, közösségben élni?" című kerekasztal-beszélgetést. A Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviselte a beszélgetésen.
Már a múlt hét közepén, jóval a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt Humánökológia tanfolyamunkra. Most már várólistára sem érdemes jelentkezni. Buzdítunk viszont minden érdeklődőt, aki legközelebb semmiképp sem akar lemaradni, hogy előjelentkezzen a 2019 őszén induló évadra. Az előjelentkezés semmire sem kötelez, ugyanakkor aki él ezzel a lehetőséggel, az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről. Az előjelentkezés előtt viszont mindenképp érdemes alaposan áttanulmányozni ezt az oldalt.
Az Első Kis-Pesti Kertben jártunk. Utoljára öt évvel ezelőtt interjúztunk náluk (bizony, a kert már 2012 óta virágzik), most kíváncsiak voltunk, hogy miként működik a kertközösség. A legaktívabb – mint ahogy sok másik közösségi kertben is – az idősebb korosztály, akik nagy örömmel és lelkesen viszik a hátukon a kertet, de azért gyerekekből és fiatal szülőkből sincs hiány. Egy gyönyörű, ápolt kertet sikerült létrehozni és fenntartani az évek során, ahová igazi felüdülés betérni. Egyértelműen sok tartós kapcsolatot hozott a kezdeményezés, de emellett érdemes kiemelni igen aktív tankerti tevékenységüket is. Több iskola, óvoda csemetéi látogatják rendszeresen a kertet és tanulnak náluk akár ültetést, növénygondozást a tanparcellában, vagy pedig felismerő, szórakoztató játékokat játszanak.
A fenti címmel tartott előadást a Kortárs Építészeti Központ meghívására május 9-én Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője. A meghívóban ez állt:
"Ha létrejönnek a közösségi kertek kapcsán valódi közösségek, az nemcsak a kertészkedés szempontjából lehet előnyös. Vajon milyen egyéb társadalmi - különösen ökológiai - hasznaik lehetnek ezeknek a közösségeknek? Általánosabban: miért fontos, hogy városokban is alakuljanak életmód-alternatívát kínáló ökoközösségek?"
Öt rövid, TED-szerű előadásban mutatjuk be az idén 10 éves Kisközösségi Program tevékenységét:
Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez? (Takács-Sánta András)
Miért érezzük hangsúlyos eszköznek a könyveinket az ökologikus helyi megoldások előmozdításában? (Tauber Tamás)
Miket tapasztaltunk több tucat helyi ökokezdeményezést vizsgáló terepmunkáink során? (György Bálint)
Hogyan segítjük a gyakorlatban ökologikus helyi közösségek létrejöttét és működését? (Plachi Attila)
Milyen élményeket kapnak a nyári ökotáborainkban résztvevő gyerekek és felnőttek? (Flórián Norbert)
Az előadások után természetesen lesz lehetőség beszélgetésre, vitára is.
Időpont: 2018. január 26. 17.45 – 20h.
Helyszín: ELTE Lágymányosi Campusa, Bp. XI. Pázmány sétány 1/a., VII. em. 7.18-as terem.
A rendezvény nyílt és ingyenes, ám regisztrációhoz kötött. Aki szeretne részt venni, kérjük, jelezze szándékát legkésőbb január 25-e éjfélig az info@kiskozossegek.hu címen!
Egész napos standdal voltunk jelen a budapesti Akváriumban október 14-én megtartott rendezvényen - továbbá egy rövid beszélgetésre is sor került A közlegelők komédiája című új könyvünk kapcsán. Részletek a fesztiválról ide kattintva.
A napokban jelent meg Takács-Sánta András új könyve a L'Harmattan Kiadónál, amely összefoglalja a Kisközösségi Program alapvetését, és eddigi kutatásainak tanulságait is. A címe és alcíme: A közlegelők komédiája - A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból.
Szeretettel hívunk most minden érdeklődőt a kötet bemutatójára!
Időpont: 2017. szeptember 18., hétfő, 18 óra.
Helyszín: Nyitott Műhely - Budapest XII. Ráth György u. 4. (két perc séta a Déli pályaudvartól).
A könyvet a szerző maga mutatja majd be - szándékai szerint tömören és érdekesen. Ugyanakkor az esemény egyik különlegessége lesz, hogy a Nem Privát Színház társulata egy rövid színházi performanszot ad elő.
A bemutatón kapható lesz a kötet kedvezményes áron, sőt, másik két kapcsolódó könyv is:
- az idén júniusban megjelent, András és a Kisközösségi Program munkatársai által írt Építőkockák egy új világhoz,
- és Takács-Sánta András Bioszféra-átalakításunk nagy ugrásai című írása (amely ugyan 2008-as, ám még korántsem elavult).
Mivel a Nyitott Műhelyben nem lesz másik esemény aznap, a bemutató után ott maradhatunk nagyon kellemes környezetben beszélgetni, borozgatni és nem utolsósorban enni: házigazdánk, Finta Laci főztjét tapasztalatból mindenkinek csak ajánlani tudjuk.
Június 6-án a Humusz Házban megtartottuk az Építőkockák egy új világhoz című új kötetünk bemutatóját. Az érdeklődők megtöltötték a házat, mi pedig igyekeztünk szórakoztató ugyanakkor gondolatébresztő programmal lehetőséget adni a könyv megismerésére.
Minden résztvevőnek nagyon köszönjük a jelenlétet és a figyelmet, hogy együtt ünnepelhettük a kötet megjelenését!
A bemutatóról készítettünk egy kisfilmet - azoknak, akik ott voltak, és szívesen felidéznék az esemény pillanatait, és azoknak, akik valamiért nem tudtak eljönni, de kíváncsiak rá, milyen volt.
Érdekel, melyik az a 15 lelkesítő helyi ökokezdeményezés, amelyet bemutatunk az Építőkockák egy új világhoz című, a jövő héten megjelenő könyvünkben? Akkor nézd meg az alábbi képes tartalomjegyzéket.
Ha szeretnéd az első között a kezedbe venni a kötetet és részletesen is megismerni ezeket a jó példákat, gyere el a könyv bemutatójára a Humusz Házba 2017. június 6-án 18 órára. Részletek az eseményről erre.
Kíváncsi vagy, hogyan csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, miközben újra fölfedezzük a közösségek erejét? Mi tapasztalatból tudjuk, hogy ma már szerencsére jó néhány kezdeményezés törekszik minderre.
A Kisközösségi Program most megjelenő első, "Építőkockák egy új világhoz" című könyvében bemutatunk bő tucatnyi ilyen lelkesítő példát - tudományos igényességgel, mégis közérthetően. Az "Ökológia, közösség, boldogulás - helyben!" alcímet viselő kötet főleg hazai esettanulmányokat tartalmaz - bizonyítva, hogy Magyarországon is léteznek már egy zöldebb és igazságosabb társadalom csírái.
Gyere el a könyv bemutatójára, és ismerd meg ezeket a kezdeményezéseket!
A kötet a 2017. június 8-án kezdődő Könyvhétre jelenik meg. Előtte, június 6-án, kedden 18 órától könyvbemutatót tartunk, amelyre sok szeretettel hívunk Téged is! A rendhagyó könyvbemutatón szórakoztató módon, rövid művészeti kísérőprogramokkal tarkítva ismertetjük majd a kötet fejezeteit. Reményeink szerint a kötetben szereplő több kezdeményezés képviselőjével is találkozhatsz és beszélgethetsz majd.
Az eredetileg 2500 forintba kerülő kiadványt a bemutatón 20%-os kedvezménnyel vásárolhatod meg. Az esemény helyszíne a budai Humusz Ház hangulatos kertje, a Móricz Zsigmond körtérhez közel (Budapest XI. Saru u. 11.).
2017-ben Budapesten szervezték meg a Zöld Szervezetek Országos találkozóját (ahogy mi hívjuk, a Zöld OT-t). Ez az évente megrendezésere kerülő találkozó remek alkalom arra, hogy egymással találkozzanak a zöld ügyek civil képviselői, hogy megosszuk egymással a tapasztalatainkat, eredményeinket, és hogy akár közösen gondolkodjunk a nehézségeink megoldási lehetőségeiről. A Kisközösségi Program több munkatársa részt vett a különböző témájú szakmai beszélgetéseken, amelyek során igyekeztünk képviselni a kisközösségi szemléletet, tájékozódni a hazai zöldek helyzetéről is.
A hétvége során rendezték meg a Csillebérci Szabadidőközpontban a Zöld Expót is, amelyen interaktív programokkal bemutatkozhattak a hazai szervezetek, szerveződések és az ügyhöz szorosan kapcsolódó vállalkozások is. A Kisközösségi Program munkatársai is kitelepültek egy standdal. Lehetőség volt játékosan ismerkedni az általunk már felkeresett, megismert Kárpát-medencei ökologikus helyi kezdeményezésekkel, a Program munkájával, a táborainkkal. Találkozhattunk és beszélgethettünk sok olyan hazai civillel, akik hozzánk hasonló úton járnak, akikkel közösek a céljaink. Értékes kérdéseket és visszajelzéseket kaptunk tőlük, amelyekből tovább építkezhetünk.
Köszönjük a részvételi lehetőséget a Zöld OT idei szervezőinek!
Terepmunkás csoportunk az elmúlt hónapokban többször is ellátogatott a főváros kispesti kerületébe, amelynek része az egyedülálló településszerkezettel és közösséggel rendelkező Wekerletelep városrész. Nyolc évvel ezelőtt helyi civilek egy csoportja úgy döntött, hogy elkezdi öntevékenyen segíteni a kerületben élőket többféle ügy mentén. A csoportosulás a nemzetközi Transition mozgalomhoz csatlakozva fölvette az Átalakuló Wekerle nevet.
Létrehoztak ismeretterjesztő és gyakorlati programokat: például a helyi energiahatékonyság előmozdítása érdekében egy olyan lakásszigetelési programot, amelynek gyakorlatait a lakók ma már saját maguk között terjesztik. Szociális szempontú tevékenységeket is folytatnak, például a 2015-ben indult Zöldségkommandót, aminek keretében a rászorulóknak gyűjtenek eladásra már nem szánt, de még fogyasztható élelmiszert. Itt említhető még a "szombati tanoda" is, ahol mélyszegénységben élő gyermekeknek tartanak foglalkozásokat.
Érdekel, mivel foglalkoznak a Kisközösségi Program munkacsoportjai?
Akkor szeretettel hívunk a második Gyurgyalag Műhelyre 2017. január 25-én 18 órától. A helyszín az ELTE lágymányosi épületében (XI. Pázmány Péter sétány 1/A.), az Északi Tömb 2.139-es terme, a Tanári Klub. A program, amivel mi készülünk, kb. 20 óráig tart, de utána még egy órán át kötetlenül beszélgethetünk, ehetünk-ihatunk.
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött, mivel fontos tudnunk előre, mennyi enni-innivalóval és hellyel készüljünk. A regisztrációhoz kattints ide, és töltsd ki a jelentkezési lapot január 24-e déli 12 óráig.
A tervezett program:
Táborvezetőink vetítéses élménybeszámolója tavaly nyári táborainkról - és némi előzetes az idén nyáriakról.
Tavaly elindult az első általunk inspirált közösség Kóspallagon! - információk első kézből, a közösség egyik szervezőjétől, Plachi Attilától.
Pár hónap múlva megjelenik egy jógyakorlat-gyűjteményünk - mutatunk egy kis előzetest ebből a könyvből.
Mi minden történt még a Kisközösségi Program háza táján az elmúlt fél évben? - rövid összefoglalás a többi eseményről.
Az esemény Facebook oldala. Ha van ismerősöd, aki érdeklődhet még a munkánk iránt, bátran hívd meg őt is! Köszönjük!
A Gyurgyalag Műhelyt tavaly júniusban indítottuk azzal a céllal, hogy az érdeklődők számára jobb rálátást adjunk a Kisközösségi Program tevékenységeire. Terveink szerint minden januárban és júniusban kerül majd sor a Műhelyre.
Hogy miért éppen a gyurgyalagról neveztük el a műhelyt? Egyszerű a válasz: ez a madár a Kisközösségi Program "címerállata" (l. www.kiskozossegek.hu). Annak idején azért esett épp őrá a választásunk, mert egyrészt igazi társas lény, másrészt Magyarország egyik legszebb állatfaja.
A Kisközösségi Program egy régi szimpatizánsának felkérésére kapcsolódtunk be december 20-án a budapesti Piarista Gimnázium Fenntarthatósági Témanapjába, ahol közel 400 tanuló kapott ízelítőt abból, hogyan lehet részese egy fenntartható világ megteremtésének.
A program Tauber Tamás iránymutató bevezetőjével kezdődött, amely után a délelőtt további részében a diákok érdeklődésüknek megfelelően választhattak a párhuzamosan futó interaktív előadások között. Taksz Lilla a környezetbarát (városi) közlekedés lehetőségeibe vezette be a gyerekeket, míg Pauló Gergő és Tóth Miklós bevonta őket a közösségi döntéshozatal gyakorlatába. Tarjányi Nikolett előadásában hallhattak a biológiai sokféleség csökkenésének okairól, és tippeket kaptak, hogy ők mit tehetnek saját környezetükben e sokszínűség megőrzése érdekében. Kükedi Zsolt és Rohály Gábor a Fishbanks ökoszimulációs társasjáték segítségével mutatta be a jelenlegi gazdasági rendszer működését, míg Plachi Attila a Pandal Egyesület munkatársaival közösen elektronikus eszközeink hátrányos tulajdonságait mutatta be.
A témanap megszervezése új szerep volt számunkra, de szívesen tettünk eleget a felkérésnek, és a jövőben is nagy örömmel kapcsolódunk be hasonló, iskolásoknak szóló programokba.
2016. november 11-én rendezi meg éves konferenciáját a Közösségfejlesztők Egyesülete az ELTE TáTK Humánökológia szak, valamint az ELTE TáTK Közösségi és Civil Tanulmányok szak közreműködésével. "Arról beszélgetünk, hogy a közösségi alapú helyi kezdeményezések esetében miként értelmeződnek a „közösség”, „közösségi”, „közösségi alapú” fogalmak, valóban közösségiek –e az annak mondott kezdeményezések; mi lehet az oka annak, hogy nő az ilyen jellegű kezdeményezések száma és az ezek iránti igény, és hogy milyen esélyeik vannak a közösségi alapú gazdasági kezdeményezéseknek ma Magyarországon." - Olvasható a Közösség konferencia programleírásában.
Az eseményen előadást tart a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András is"Közösség: Hogy adhatunk értéket egy túl sok mindent jelentő fogalomnak?" címmel.
A Kisközösségi Program munkatársai fontosnak tartják, hogy az épített környezetünk is összhangban legyen a természettel. Ezért is állunk ki a Római-parti fák mellett. Így vasárnap, október 9-én mi is kinn leszünk az "Állj fel a Rómaiért!" című civil rendezvényen. Erre buzdítunk másokat is.
Bővebb információk a rendezvényről hivatalos Facebook-eseménynél.
A 2016 szeptemberében induló tanfolyamra a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani. Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2017 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen. (Az előjelentkezés semmire sem kötelez, ugyanakkor aki él ezzel a lehetőséggel, az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.)
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes? „Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2016. szeptember 15-től újra, hetedszerre is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
Az emberi bioszféra-átalakítás története
A fő környezeti problémák áttekintése
A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
„Világmegváltás egészen alulról? – Ökologikus helyi közösségek Magyarországon” címmel tart előadást Takács-Sánta András november 21-én este hattól a Magyar Szociológiai Társaság Hankiss Elemér emlékére rendezendő konferenciáján.
Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül csaknem hét éve folyó terepi kutatások eddigi eredményeit mutatja majd be, és a „Mit nem tudunk a környezeti válság társadalmi folyamatairól?” című szekcióban kap helyet. A konferencia helyszíne az ELTE lágymányosi campusa.
A 2015 szeptemberében induló tanfolyamra a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani.
Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2016 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen. Ez előjelentkezés semmire sem kötelez, ugyanakkor aki él ezzel a lehetőséggel, az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes? „Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2015. szeptember 17-től újra, immár hatodszorra is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
Az emberi bioszféra-átalakítás története
A fő környezeti problémák áttekintése
A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
A 2014 szeptemberében induló tanfolyamra jóval a jelentkezési határidő előtt minden hely betelt, már csak várólistára tudunk jelentkezőket fogadni. Elnézést kérünk mindenkitől, akinek idén nem tudtunk helyet biztosítani.
Aki jövőre semmiképp sem akar lemaradni, érdemes akár már most előjelentkeznie a 2015 őszén induló tanfolyamunkra a humanokologia@gmail.com címen, és az elsők között fogjuk értesíteni a jövő évi képzésről.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2014. szeptember 18-tól újra, immár ötödszörre is elindul a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
Az emberi bioszféra-átalakítás története
A fő környezeti problémák áttekintése
A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
A Szemlő-hegyi barlangban (Bp. II. Pusztaszeri út 35.) beszél a Kisközösségi Programról november 27-én, szerdán 18 órától Flórián Norbert és Pólya Viktor. Előadásuk címe: Kisközösségek, egy út a kiút felé. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat által szervezett rendezvény ingyenes.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2013. szeptember 19-től újra, immár negyedszerre is elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
Az emberi bioszféra-átalakítás története
A fő környezeti problémák áttekintése
A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
A fenti címmel tart nyilvános előadást Takács-Sánta András arról, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá napjaink ökológiai válságához. Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül készülő Kiútikönyv egyik, már nyilvánosságra hozott részletéből indul majd ki.
Időpont: 2013. június 21., péntek, 19 óra
Helyszín: Nádor Kávéház, Budapest, V. Nádor utca 19.
Májusban terepmunkás csapatunk a Szatyor bevásárló közösségről készített interjút Kármán Erikával, a Szatyor főszervezőjével. A közösség, amelyet néhány lelkes önkéntes indított el, évek óta működik Budapesten. Mára önálló egyesületük és boltjuk van.
Céljuk eredetileg az volt, hogy jó minőségű, egészséges (organikus) és helyi élelmiszerhez jussanak, mára azonban már tudatosan törekednek a környezettudatos és a fenntartható szemlélet terjesztésére is. Mintegy 30 helyi termelőtől szállítanak Budapestre élelmiszert (zöldséget, gyümölcsöt, lekvárokat, szörpöket stb.).
Alapvetően nem dobozrendszerként működnek (bár vannak egység csomagjaik is). Náluk a vevő maga állíthatja össze, hogy melyik termelőtől és mit rendel. Így a Szatyor sokkal rugalmasabban működik, mint a külföldön elterjedt CSA rendszerek. Rendszeresen szerveznek találkozókat a termelők és a vásárlók között, illetve számos egyéb programot is, ezzel erősítve a közösségi formát.
A Szatyor országszerte több hasonló közösség létrejöttét inspirálta (sok közülük ugyanezt a nevet viseli), illetve szorgalmazzák, tapasztalataik megosztásával segítik is ilyenek létrejöttét.
A Kisközösségi Program két munkatársa is előadást tart május 11-én, szombaton a Szimbiózis Kulturális Antropológiai Fesztivál „Ökofalvak Magyarországon” szekciójában.
Gosztonyi Bence előadásának címe: „Jövőkép és krízis-perspektíva egy ökofaluban”, Takács-Sánta Andrásé pedig: „Hazai ökofalvak a Kisközösségi Program szemszögéből”.
A fenti címmel tart interaktív előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról május 8-án 20 órától. A helyszín a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium (Budapest VIII. Horánszky u. 18.).
Az előadás a Kollégium Fenntarthatósági Kurzusának utolsó alkalma.
Munkatársunk, Pólya Viktor „Vissza a tapasztalathoz! – Amit a kisközösségek tudnak” címmel előadást tart a TEDxYouth@Rajk2013-on, melynek mottója: „A holnap megoldása a miénk”.
Időpont: 2013. május 4., szombat 11:00-15:00 Helyszín: BCE E. épület, III. előadó.
Terepmunkánk keretében magyarországi nádgyökérzónás és talajbiológiai szennyvíztisztítókról készítettünk interjúkat Sióagárdon, Aparhanton (Tolna megye) és Budapesten.
Ezen víztisztítási technológiák lényege, hogy a vízből a szennyezőanyagok nagy részét természetes úton, a nád vagy a fák gyökérzónájában természetesen előforduló mikrobákkal távolítjuk el.
Sióagárdon a kb. 1300 fős falu kommunális szennyvizét egy nádgyökérzónás telep tisztítja. A falu polgármesterével és a telep kivitelezőjével készítettünk interjút, akik elmondták, hogy bár a technológia maga működőképes, náluk problémák vannak vele.
Egyrészt a telep túlterhelt, mivel a tervezett két tisztítóműtárgy közül csak az egyik épült meg. Másrészt a lakosok fegyelmezetlenek, az esővizet a csatornába vezetik, ami további túlterhelést okoz, ezen kívül sokszor „nem odaillő” tárgyakat dobálnak bele, amik tönkreteszik a szivattyúkat.
Az 1100 fős Aparhanton ezzel szemben minden szempontból példaértékű nyárfás szennyvíztisztítót építettek. Itt a település polgármesterével, illetve Budapesten a telepet tervező mérnökkel készítettünk interjút.
Ezek alapján megtudtuk, hogy a telep kialakítása mindössze 14,5 millió forintba került (ez hagyományos szennyvíztisztító telep esetén ennek sokszorosa lenne), és 2001-es indulása óta egyszer sem szorult karbantartásra. Az üzemeltetése gyakorlatilag nem igényel energiát, teljesen ingyen működik. A faluban nincs csatorna, a szennyvizet két szippantó autóval viszik a telepre. Ez az egyetlen költség, ami az üzemeltetés során fellép, ezt az önkormányzat a vízdíjból képes keresztfinanszírozni. Mivel mindenkitől személyesen viszik el a szennyvizet, azonnal kiderül, ha valaki nem rendeltetésszerűen használja a rendszert.
A szennyvíz gravitációsan folyik a fák közé, ahol a talajban gyakorlatilag teljesen megtisztul. A telep „karbantartását” önkormányzati birkanyáj végzi, az állatok a fák között legelnek, így nincs szükség kaszálásra. A nyájból megoldható a helyi iskola étkeztetésének egy része, a fasorok ritkításából pedig bevétele is van a falunak.
A fenti címmel tart félórás előadást Takács-Sánta András december 5-én a Párbeszéd a fenntarthatóságért sorozat soron következő alkalmán. Az esemény 17.30-tól késő estig tart, a helyszín a budapesti Grund (Budapest, VIII kerület. Nagytemplom u. 30.).
Az előadás beharangozója: Kik fogják elindítani társadalmainkat az ökológiai fenntarthatóság irányába? Manapság legtöbben az állami vagy az egyéni cselekvésben bíznak. Ám ez aligha elég, új cselekvőkre is szükség volna. Miért lehetnének kulcsszereplők helyi kisközösségek ebben a folyamatban?
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2012. szeptember 18-tól újra, immár harmadszorra is elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
Az emberi bioszféra-átalakítás története
A fő környezeti problémák áttekintése
A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
A II. Karbon Kerekasztalon tart előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról augusztus 24-én, pénteken. A Kerekasztal a Klímanagykövetség Egyesület rendezvénye, fiatal döntéshozók és szakértők klímavédelmi találkozója.
Takács-Sánta András „Kisközösségek: miért fontosak a fenntarthatósághoz?” című előadásával indul az Ökoszolgálat „Ökoháztartás tréning városlakóknak” elnevezésű sorozata.
Időpont: március 7. (szerda), 18-20h.
Helyszín: Aranytíz Kutúrház, Budapest V. Arany János utca 10.
Terepkutatásunk során a pénzalternatívák hazai példái után is érdeklődünk. Így találtunk a Suska Körre.
A Suska Kör egy úgynevezett szívességbank, ahol az emberek pénz közvetítése nélkül cserélhetnek termékeket, szolgáltatásokat. Immár harmadik éve működik stabilan, fizetőeszközük a Suska.
Alapelvük, hogy a rendszer ne legyen központosított, hanem minden tag egyénileg vállaljon felelősséget a kereskedés során. Budapesten, havonta változó helyszínen megrendezésre kerülő piacokon találkoznak, két piac között pedig egyéni „vásárlások” alkalmával.
Október végén a Suska Kör két szervezőjével készítettünk interjút.
Október 19-én, szerdán 18 órától a budapesti Humusz Házban (Budapest, XI. kerület, Saru u. 11.) beszél Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
A 30-40 perces előadást beszélgetés, vita követi majd. A Humusz Szövetség Zöld Kalandozások sorozatába tartozó rendezvény ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! További információk a Humusz Ház honlapján.
Frissítés: Az előadás és az azt követő beszélgetés teljes, vágatlan felvétele megtekinthető itt.
Szeretne többet tudni a mindannyiunkat fenyegető környezeti problémákról? Szeretne tenni ellenük, csak még nem tudja pontosan, mit is volna igazán érdemes?
„Rapa Nui vagy Tikopia? – Ökológiai válság és kiútlehetőségek” címmel 2011. szeptember 19-étől újra elindul a Kisközösségi Program tízhónapos Humánökológia tanfolyama. Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül ajánljuk a tanfolyamot mindenkinek, aki megalapozott tudást akar szerezni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről.
Témakörök:
Az emberi bioszféra-átalakítás története
A fő környezeti problémák áttekintése
A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
Az elkövetkező hetekben két nyilvános, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó előadást is tart Takács-Sánta András:
Március 19-én, szombaton este hét órától „Egyedül nem megy – Ökologikus helyi kisközösségek” címmel a Szilfa Szabadegyetemen a Kájoni Házban (Budapest, II. kerület, Szilfa utca 4.).
Április 13-án, szerdán este hat órától pedig „Hatalmunk visszaszerzése – Mit tehetnek helyi kisközösségek a környezeti problémák enyhítéséért?” címmel a Rákosmenti Waldorf Általános Iskolában (Budapest, XVI. kerület, Thököly út 13.).
Tavaly óta Magyarországon is rendeznek TED-konferenciákat. Ezeken a világhírű rendezvényeken mintegy húsz perc áll az előadók rendelkezésére, hogy inspiratív formában mondják el legfontosabb gondolataikat.
A 2010 őszi konferencia egyik meghívott előadója volt Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője, aki „Jól-lét a mértékletesség útján” címmel tartotta meg előadását, melynek középpontjában a helyi kisközösségek fontos szerepe állt.
A mai napon a keresztény szellemiségű üzletembereket tömörítő Keresztény Értékmegőrző Egyesület estjén tart beszélgetéssel egybekötött előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
Két tanácskozáson is szóba kerül a Kisközösségi Program októberben.
Október 15-én, a KÖVET 15. születésnapja alkalmából rendezett konferencia második napján „A Kisközösségi Program: Miért fontos a helyi közösségek újjáélesztése az ökológiai fenntarthatósághoz?” címmel tart előadást Takács-Sánta András. A konferencia programja a kovet.hu oldalon érhető el.
Október 29-én az ELTE Társadalomtudományi Karán működő Közös Örökségünk Kutatóműhely szervezésében rendezett tudományos tanácskozáson „Kisközösségek” címmel tart korreferátumot Takács-Sánta András terepmunkánk eddigi legfontosabb eredményeiről. A helyszín a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Irodája.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!