Nagyon örültünk annak, hogy a tavasszal kényszerűen elmaradt személyes találkozás után 2020. szeptember 12-én össze tudtuk hozni az Új Koma Háló tagjainak többségét. A komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hazai hálózatának 15 tagja (többségük már működő közösség, néhányuk még csak kezdemény) képviseltette magát az egész napos eseményen a budapesti Humusz Házban. (És 20-an lettek volna, ám többen betegség miatt elővigyázatosságból inkább nem jöttek el.) Nagyon biztatónak tartjuk, hogy ezeken a találkozókon egyre több és több közösség vesz részt, az Új Koma Háló egyre bővül (tagjainak nagy részét megtaláljátok az alábbi linken). Hiszünk abban, hogy ezek a helyi ökoközösségek lesznek egy új, ökologikus társadalom kristályosodási magvai. A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több ilyen közösség működjön az országban.
#Találkozó
#Új Koma Háló
#Helyi ökoközösségek
2018 óta néhányszor már emlegettük az Új Koma Hálót, de eddig rendesen még nem mutattuk be, mi is ez az eddig "titkos" társaság. Végre elkészült a honalpunkon egy aloldal, ahol leírtuk, mi ez és miért hoztuk létre, mi a célunk vele, miért tartjuk nagyon fontosnak. Az Új Koma Háló tagjait is megismerhetitek végre innen (térképen is és egy külön oldalon is összegyűjtöttük a fényképes bemutatkozásukat)!
Bízunk benne, hogy a már koma helyi ökokezdeményezések sokakat lelkesítenek majd saját ökoközösség létrehozásában, működtetésében! Ha van már közösséged, akár csatlakozhattok is az Új Koma Hálóhoz. Ha pedig még keresed a közösséged vagy a lakóhelyeden alapítanál egyet, akkor is szívesen segítünk! További információk erre >>>
#Új Koma Háló
A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön szerte az országban. Hisszük ugyanis, hogy ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalmi berendezkedésnek és gondolkodásmódnak – vagyis egy, a fogyasztói kultúrát meghaladó új kultúrának.
Lássuk, mi mindent tettünk mindezek érdekében 2019 során, továbbá azt, hogy miként segítheted munkánkat!
Számunkra az év legfőbb eseménye talán az volt, hogy februárban elindítottuk kiutak.hu portálunkat. Elsősorban azokat célozzuk meg vele, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért és gazdaságért. A portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan ajánlunk mindehhez olvasni- és néznivalókat. Az év további részében majdnem minden héten bővítettük a portált egy-egy új ajánlóval, így jelenleg már mintegy 250 értékes anyag között lehet böngészni. A portált február 1-jén az V. Gyurgyalag Műhely kereteiben mutattuk be.

2019-ben tovább bővült az általunk segített helyi ökoközösségek hálózata, az Új Koma Háló. 2018 nyarán öt csapattal indult, ma már tucatnyian vesznek részt benne. Áprilisban és szeptemberben is összehívtuk mindnyájukat egy-egy egész napos személyes találkozóra, és mindkettő igencsak inspirálóra sikerült.
Szintén terepkutató munkacsoportunkhoz kapcsolódik, hogy országjárásunk sem maradt abba: mélyinterjúkat készítettünk egy ökofalu-kezdeményben Vértesszőlősön és egy különleges Krisna-tudatú ökologikus közösségnél Nandafalván.

Egy aprófaluba, Zsibrikre pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínére látogattunk el sokadmagunkkal egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Áprilisban megszerveztük a Kisközösségi Program történetének első konferenciáját (a Karátson Gábor Körrel és az ELTE Humánökológia mesterszakával közösen). A "Miért (lesz) jó vidéken élni?" című összejövetelen elsősorban közösségi és önkormányzati kiútlehetőségeket kerestünk a magyar vidék jelenlegi nehéz helyzetéből. A fenti linkről kiindulva három előadás meg is nézhető, a konferencia többi része pedig meghallgatható.
Szeptemberben a Klímahét keretében a Fridays for Future Magyarországgal közösen szerveztünk kerekasztal-beszélgetést „Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában” címmel.

Számos, mások által szervezett nyilvános rendezvényen is jelen voltunk. Ezek közül is kiemelkedik az augusztusi Gyüttment Fesztivál a Szekszárd melletti Sötétvölgyben, ahol saját helyszínünkön mind a négy napon jó néhány programmal vártuk az érdeklődőket. Itt található egy kis képgaléria is a jelenlétünkről.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András jó pár előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó témákban:
- az Ökogyülekezeti Mozgalom „Közösségben a teremtett világért” című rendezvényén
- az Országos Könyvtári Napok keretében a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában
- a Teremtés Hetén a „Hála és felelősség a sokféleségért” című konferencián
- a zsámbéki Zöldnapon
- a „Lassíthatjuk-e a klímaváltozást?” című konferencián Szentendrén
- az Átalakuló Wekerle Ökokaszinójában
- a Magyar Transzperszonális Egyesület Konferenciáján
- a Körúti Szalonban (itt vissza is nézhető)
Pestovics Ági pedig szintén az Országos Könyvtári Napok keretében Beremenden adott elő.
Több kerekasztal-beszélgetésnek is résztvevői voltunk:
- Takács-Sánta András az Extinction Rebellion Magyarország szervezésében Budapesten, a Klímahét keretében Pécsett és Budapesten is, továbbá Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyve 2. kiadásának bemutatóján szintén Budapesten,
- Kükedi Zsolt pedig a Bíró Alapítvány „Hogyan legyünk fenntarthatóak?” című rendezvényén.

Jelen voltunk standdalí a Civil Verőce családi napján, a Városi Ökobandázáson a Dürer Kertben, valamint a Szimpla Kert 15. születésnapján.
Voltak médiamegjelenéseink is, amelyek közül kiemelkedik a 444.hu decemberi nagyinterjúja Takács-Sánta Andrással. Ezen kívül készült vele miniinterjú a Reflektor blogon; a kiutak.hu kapcsán a Kossuth Rádióban beszélt; szerepelt a Tilos Rádió Planet Error című műsorában; valamint az M5 Magyar Krónika című adásában is.

Pauló Gergő pedig a Klímahét utózöngéjeként a Civil Rádióban (lejátszás indul a linken!) volt egy beszélgetés vendége.
„Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához?” címmel jelent meg Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóiratban.

Idén nyáron is sor került Látó-Mező gyerektáborunkra, ez volt az egyik legjobban sikerült táborunk eddig. A kicsit idősebbeket pedig négynapos Szélkergető ökotúrára vittük a Kiskunságba.
Humánökológia tanfolyamunk kilencedik évfolyama végzett júliusban – ősszel pedig elindult a tizedik évad, ezúttal is telt házzal. Továbbá az év elején befejeződött még 2018-ban indult mini humánökológia tanfolyamunk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez akár önkéntes munkával, szakmai segítséggel, akár anyagi támogatással!
#Évösszegző
#2019
Szeptember 28-án tartottuk az Új Koma Háló 3. találkozóját, azoknak a helyi ökoközösségeknek a féléves gyűlését, akikkel ilyen vagy olyan szinten, közvetlenül együttműködünk. Tavaly 5 csapattal alapítottuk meg a Hálót, most már 14-en vannak, és nagy többségük képviseltette is magát a mostani megbeszélésen. A Háló fő célja, hogy ezek a közösségek segítsék, inspirálják egymást, illetve, hogy mi is könnyebben tudjunk számunkra segítséget nyújtani. Vannak köztük városiak és vidékiek, hosszú évek óta működők és most indulók egyaránt. Ám sokszínűségük mellett legalább egy valami mindenképp összeköti őket: közösségi válaszokat igyekeznek adni az ökológiai válságra, méghozzá komplex szemlélettel, életünk több területén is. Ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalomnak. Ezért célunk, hogy legalább több száz ilyen közösség működjön az országban. Az út tehát igen hosszú még, de haladunk, és várjuk a további csatlakozókat a Hálóhoz!
Takács-Sánta Andrásnak a találkozó nyitányaként elhangzott gondolatait „Ökoszorongás helyett” címmel itt olvashatod.

#Kisközösségek
#Új Koma Háló
#Ökoszorongás
Ahogy arról korábban hírt adtunk, 2019-ben végig saját programokkal igyekeztünk színesíteni a Gyüttment Fesztivál kavalkádját. Mi nagyon tartalmasnak és intenzívnek éltük meg ezeket az augusztusi napokat. Mivel szinte az összes programunkon teltház volt, bízunk benne, hogy sikerült átadnunk azt a tudást, szemléletet, inspirációt, amivel gazdagítani szerettük volna a fesztivál látogatóit.
Nehéz összefoglalni pár mondatban négy sűrű nap élményeit, de készítettünk egy mini fotóalbumot, hogy legalább néhány fontos momentumot megmutathassunk belőle. A képek a Kisközösségi Program Facebook oldalán lapozhatók át.
#Új Koma Háló
#Gyüttment
#Előadások
#Fényképek

A Gyüttment a sok klassz fesztivál közül is a legtutibb, hozzánk legalábbis biztosan a legközelebb álló. Ennek megfelelően intenzíven készülünk is, és még erőteljesebben leszünk jelen, mint a korábbi években - önálló programhelyszínnel. Összeállt ennek a helyszínnek, a jurtánknak a programja, íme alább, böngésszétek!
AUGUSZTUS 22., CSÜTÖRTÖK
16-18: Málnás- és gyümölcsszedő kosár készítése a Kóspallagi Ökotájház-csapattal – Balogh Pál és Heincz Betti vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 23., PÉNTEK
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 1.: TÖB - Budaörs
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 2.: Nyimi Öko Közösség
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 3.: Damanhuri Magyar Közösség – Veszprém
14-16: Itt tartunk mi: egy közösségi helyszín létrehozásának első két éve – Műhelybeszélgetés a Kóspallagi Ökotájház csapatával
16-18: Ökofalvak: szubkulturális létre ítéltetve vagy kiút tömegek számára? – Farkas Judit, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 24., SZOMBAT
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 4.: Pusztazámor
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 5.: Ökokeszi – Budakeszi
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 6.: Zsámbéki Öko Műhely
14-16: Utópia műhely – Sebestyén Lóránd vezetésével
16-18: Közösségek, pártok, egyebek - Hogyan törhetne be az ökológiai gondolat a politikába? – Schiffer András, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 25., VASÁRNAP
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-10.30: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 7.: Zsibrik
10.30-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 8.: Zuniverzum – Zugló
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 9.: Civil Verőce
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 10.: Nagyszékely
14-18: Közös komposztkas-fonás a Kóspallagi Ökotájház számára – Heincz Betti és Plachi Attila vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
Érdemes nyomon követned "A Kisközösségi Program a Gyüttment Fesztiválon" facebook-eseményt, ahol folyamatosan szolgálunk majd új információkkal.
Arról pedig, hogy mit is keresünk ezen a fesztiválon ebben az interjúban beszél a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András.
Magáról a fesztiválról itt találtok bővebb információkat.
#Új Koma Háló
#Gyüttment
#Előadások
Április 6-án, Budakeszin rendeztük a tavaly augusztusi után sorban a második találkozót az általunk segített helyi ökoközösségek számára. Az elsőn még csak öt, most viszont már hét kezdeményezés képviselői vettek részt. Tartalmas, előremutató, jó hangulatú órákat töltöttünk együtt. Az Új Koma Háló névre keresztelt együttműködés [az elnevezést egy-két hónap múlva magyarázzuk] keretében nemcsak mi segítjük a helyi közösségeket, hanem ők is egymást. Legközelebb szeptember végén találkozunk majd Szentendrén - remélhetőleg már még egy picit nagyobb létszámban. És nem akarunk megállni addig, amíg sok száz hasonló helyi ökoközösség nem működik majd hazánkban!
#Új Koma Háló
A helyi Ökopartyval közösen tavaly októbertől idén februárig 12 részes előadás-sorozatot rendeztünk. Az előadások döntő részét a mi szakértőink tartották változatos témákban, elsősorban az ökológiai válság helyi, közösségi kiútlehetőségeire koncentrálva. Reményeink szerint ezek az alkalmak hozzájárulnak majd egy erős és aktív helyi ökoközösség kialakulásához Szentendrén.
#Humánöológia
#Szentendre
#Új Koma Háló