"Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" címmel tartott előadást Takács-Sánta András október végén a Humusz Szövetség idei "Zöld kalandozások" sorozatának nyitó alkalmaként. Az index.hu cikke igen részletesen és pontosan foglalja össze az ott elhangzottakat, akár ott voltál, akár nem, érdemes elolvasnod.
Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője volt szeptember 2-án a Tilos Rádió Erőmű című műsorának vendége.
Az adás témája a humánökológia, az ökológiai válság volt, de nem kis részben a Kisközössségi Program eddigi munkájáról, eredményeiről, terveiről, céljairól is szó esett a beszélgetésben. A csatorna archívumából visszahallgatható a felvétel.
A Kisközösségi Program két munkatársa, Mészár Anna és Takács-Sánta András volt a vendége a Civil Rádió 117 perc című műsorának 2020. június 18-án. Arról beszélgettek, miért jó az, ha minél több komplex ökologikus életmód-alternatívát megvalósító helyi kisközösség alakul szerte az országban. Mit teszünk mi azért, hogy ezt elősegítsük? Hogyan támogatjuk az induló és már működő kezdeményezéseket? Milyen tapasztalataink vannak az Új Koma Háló tagjaival? Kiderül a beszélgetésből, amit itt hallgathattok vissza:
A Zöld Egyenlőség podcast három adásában is szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással beszélgetett a podcast gazdája, a Corvinus ökológiai közgazdásza, Köves Alexandra. A három téma: helyi ökoközösségek, glokalizáció és részvételi demokrácia. Hallgasd meg mindhármat a csatorna honlapján!
A 444 híroldal nemrégiben elég sokféle témára kiterjedő, részletes interjút közölt Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével, amelyből kezdeményezésünk leglényegéről is képet kaphatsz. Olvasd el itt!
December közepén az m5-ön és a Duna World csatornákon sugárzott Magyar Krónika egyik teljes műsorát ökotémáknak szentelték, és a Kisközösségi Programról is bőven esett szó benne. Az adás visszanézhető a fenti linken.
Szeptember 25-én a Civil Rádióban az egy nappal korábban a Klímahét keretében megtartott "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést elevenítették fel a műsorvezetők (Sain Mátyás és Péterfi Ferenc) a Kisközösségi Program önkéntesével, a beszélgetés moderátorával, Pauló Gergővel. Ajánljuk meghallgatásra, a műsor elérhető itt.
A Reflektor blog miniinterjút közölt programunk szakmai vezetőjével, Takács-Sánta Andrással, amelyben nemcsak a portálról, hanem tágabban a Kisközösségi Programról is esik szó.
Munkatársunk, Tauber Tamás beszélgetett tegnap a Mária Rádióban a műsort vezető Nobilis Márió atyával a helyi ökoközösségek fontosságáról és egyúttal a Kisközösségi Programról is. Az érdekes, gondolatgazdag beszélgetés itt hallgatható meg.
Július 28-án a Magyar Katolikus Rádió "Sorsfordítók" című magazinjában beszélt Takács-Sánta András közel félórán át a Kisközösségi Programról. Ezt az adást különösen ajánljuk mindazoknak, akik szeretnének átfogó képet kapni programunkról - itt hallgatható meg.
A Civil Rádió 117 perc című műsorában programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András volt "A hét embere" július 16. és 20. között. Mindennap elhangzott vele egy telefonbeszélgetés különböző témákról, mindegyik kapcsolódott a Kisközösségi Programhoz. YouTube-csatornánkon az összeset
meghallgathatjátok.
A Kisközösségi Program szakmai vezetőjét, Takács-Sánta Andrást Péterfi Ferenc és Sain Mátyás kérdezte február 14-én a Civil Rádió Demokrácia MOST! című műsorában programunkról, illetve a közösségek újrafelfedezésének fontosságáról. Mindketten fontos, releváns kérdéseket tettek föl, emiatt is érezzük úgy, hogy a beszélgetés érdekesre sikerült! SoundCloud csatornánkon meghallgatható.
"Jóslatok helyett felelősen" címmel közöl az Új Város folyóirat legfrissebb száma háromoldalas interjút Takács-Sánta Andrással. Az anyagban a Kisközösségi Programról is jócskán esik szó egyéb témák (pl. az ökológiai fenntarthatóság fő stratégiái, a technikai megoldások elégtelensége, a jövő megismerésének lehetetlensége stb.) mellett. Az interjú teljes terjedelmében olvasható itt.
A több mint 80 éves múlttal rendelkező Vigilia folyóirat idén májusi számában jelent meg egy terjedelmesebb interjú Takács-Sánta Andrással, amelyben a Kisközösségi Programról is bőven esik szó. Íme egy részlet:
"A Kisközösségi Programmal mára eljutottunk oda, hogy elindult az első olyan kisközösség, amely a mi segítségünkkel jött létre. A következő években reményeim szerint sok másik új ökoközösség követi majd. Ez a nagy álmom, ezen dolgozom nap mint nap egy remek csapattal közösen. Mindeddig döntően önkéntes munkában, ám most éppen forrásteremtésen ügyködünk annak érdekében, hogy nagyobb hatást tudjunk kifejteni, és hozzátegyük a magunkét egy ökológiai forradalom kibontakozásához. Annyi biztos, hogy a Kisközösségi Program nagyon sok munkát ad majd még számomra életem hátralevő részében. "
Az interjú, amelyet a Kisközösségi Program egy másik munkatársa, Tauber Tamás készített, teljes terjedelmében letölthető.
December 8-án a Kossuth Rádió Napközben című műsorában Takács-Sánta András beszélt a Kisközösségi Programról. A bő ötperces anyag honlapunkon meghallgatható/letölthető.
A frissen megjelent, 2016-os Szabad Föld Kalendárium „A mi emberünk” rovata miniportrét közöl Takács-Sánta Andrásról – fókuszban a Kisközösségi Programmal.
„Ne higgyük azonban, hogy András afféle szobatudósként a maga elefántcsonttornyából akarja megmondani a tutit. A Kisközösségi Program keretében munkatársaival együtt már több mint 50 helyi ökokezdeményezést térképezett föl itthon az elmúlt 7 évben.”
„Újra fel kellene találnunk a helyi közösségeket” címmel jelentetett meg riportot a Kisközösségi Programról a magyar termékeket népszerűsítő, igen olvasott mtro.hu oldal.
A frissen indult recity.hu internetes portál a fenti címmel közöl interjút Takács-Sánta Andrással a Kisközösségi Programról, különös tekintettel a városi cselekvési lehetőségekre.
A fenti címmel közölt interjút a Ma és Holnap című folyóirat a Kisközösségi Programról Takács-Sánta Andrással.
„Egyre többen vagyunk, akik látjuk azt, hogy a jelenlegi társadalmi-gazdasági berendezkedés nem fenntartható, nemcsak az ökológiai problémák miatt, hanem egyéb okokból sem. Ezen tehát valahogy változtatnunk kell, ez a fő motiváció. […] Nem tűnik a valóságtól elrugaszkodott ötletnek, hogy egy-két évtizeden belül mondjuk minden ezredik magyar ember legyen aktív tag egy ilyen kisközösségben. Ez körülbelül tízezer embert jelentene, ennyien biztosan vagyunk itthon, akik egy ökologikusabb társadalmat szeretnénk.”
November 12-én, szombaton 22.30-tól a Kossuth Rádió Esti beszélgetések a Földről című félórás műsorában Takács-Sánta András egyéb témák mellett a Kisközösségi Programról, a hozzá kapcsolódó ideákról is beszél.
A fenti címmel közölt interjút a Magyar Nemzet Online Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével.
„Valódi megoldás csak alulról jöhet, leginkább helyi kisközösségektől. [...] a legtöbb, amit az egyén tehet, hogy a lakóhelyén összefog mindazokkal, akik szintén változtatni szeretnének. Sok-sok ilyen kisközösség együtt már hatalmas erőt képviselhet, az ilyen összefogások már a rendszer megváltoztatásához is hozzájárulhatnak.”
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!