
A járvány miatt a 2021-es év első fele nálunk is viszonylag eseménytelenül (pontosabban: nagyrészt csöndes háttérmunkával) telt. Nem úgy a második fele! Így év végére bizony igen sok történés gyűlt össze. Alább összefoglaltuk ezeket tömören, nézd csak meg, hátha lemaradtál év közben valami izgalmasról!
Szerencsére sikerült személyesen megtartanunk a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatának, az Új Koma Hálónak mindkét éves országos találkozóját (még ha a tavaszit egy kis csúszással is). És milyen inspiráló volt mindkettő! Ráadásul jó pár kezdeményezés csatlakozott az Új Koma Hálóhoz tavaly, az év végén pedig elindult a Háló negyedéves hírlevele is egy, a karácsonyról szóló tematikus számmal. Nem mellékesen pedig júniusban az Élő Adás adományesten mintegy 600 000 forint támogatást kaptunk magánadományozóktól az Új Koma Háló erősítésére.
*****
Az év első felében csaknem két tucat új, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tipp került föl Kiutak.hu portálunkra – így immár 78 tipp szerepel az oldalon. És noha az év második felében szünetet tartottunk, hamarosan újraindul a sorozat. A tippeken kívül jó néhány olvasni- és néznivaló ajánlójával is bővítettük a portált az elmúlt év során.
*****
Júliusban állásfoglalást jelentettünk meg a méhlegelőkkel kapcsolatos vitában. Az anyagban leginkább a vitában felmerült jellegzetes ellenérvekre, illetve félelmekre reagáltunk – pártoktól függetlenül, az ökológiai gondolkodásmódnak megfelelően.

*****
Augusztusban kiáltványt tettünk közzé a helyi ökoközösségekért. Az inspiráló szöveg csak a Facebookon mintegy 20 ezer emberhez jutott el, és számos pozitív visszajelzés érkezett rá. Ha eddig netán nem olvastad volna, miért fontos helyi kisközösségekben cselekedni az ökológiai fordulatért, még mindig érdemes megtenned!

*****
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több podcast, illetve rádióadás vendége is volt az év folyamán – mindegyiket visszahallgathatod:
- a wmn.hu Komposzt podcastjában elsősorban arról beszélt, hogy az egyre mélyülő ökológiai válság korában miért fontosak a pozitív társadalmi jövőképek (ez egyébként a Komposzt eddigi leghallgatottabb adása)
- a Green Policy Center podcast-csatornáján a helyi ökoközösségek cselekvési lehetőségeiről beszél(getet)t (ennek vágott változata a Mária Rádióban ment le)
- a Civil Rádióban lezajlott, különösen sok pozitív visszajelzést kapott beszélgetés igen nagy részben a radikalizmus, az anarchizmus és a hedonizmus fogalmai körül forgott
- a Kossuth Rádió Napközben című műsorában az ökoszorongás közösségi cselekvésekkel történő oldásáról beszélt.
Ez utóbbi témát Kőváry Zoltán pszichológussal együtt részletesen is körüljárták a budapesti Kelet Kávézóban tartott tartalmas beszélgetésen, ennek is van hangfelvétele.
*****
Több előadást is tartott Takács-Sánta András a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan:
- a Magyar Építőművészek Szövetsége Csütörtöki Iskola sorozatának februári alkalmán a kisközösségek által megvalósítható ökologikus megoldásokról beszélt, itt visszanézheted.
- a katolikus Bokor Mozgalom augusztusi rendezvényén, a Bokorünnepen „Közösségi kiutak az ökológiai válságból” címmel tartott előadást
- októberben a 10 millió Fa helyi csoportjainak országos találkozóján a faültetésen túli közösségi cselekvések lehetőségeiről beszélt
- a Magyar Transzperszonális Egyesület novemberi konferenciáján tartott, „Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” című előadásáról készült videófelvétel is, de ez egyelőre nem került nyilvánosságra.
*****
Nem maradtunk ki az írott sajtóból sem:
- a wmn.hu gyüttmentekről szóló riportjában Mészár Anna munkatársunk mondott értékes gondolatokat
- az index.hu cikke pedig igen részletesen és pontosan foglalta össze Takács-Sánta Andrásnak a Humusz Szövetség sorozatában tartott "Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" című előadását.
*****
2021-ben is megtartottuk szokás szerint telt házas Látó-Mező gyerektáborunkat Nagybörzsönyben. Az immár tízéves közösségi ökotábor napjairól itt olvashatsz egy képes beszámolót.

*****
Három év után újra szerveztünk Földhangoló felnőtt-tábort – ezúttal egy Tolna megyei aprófalu, Murga volt a helyszín. Nagyszerűen sikerült, itt találsz egy rövid beszámolót róla.

*****
Nem hiányoztunk a magfalvai Gyüttment Találkozóról sem, ahol nemcsak standoltunk, hanem programokat is szerveztünk. Csak az időjárás volt cudar, augusztus ide vagy oda. Íme néhány kép az ottlétünkről.
*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk júliusban véget ért tizenegyedik évada nagyrészt onlájn, de így is sikeresen zajlott. A tizenkettedik évad két telt házas csoporttal indult szeptemberben.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2021-ben! Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál a tavalyi munkánkhoz. Hálásak leszünk, ha velünk tartasz jövőre is.
#Tanfolyam
#Interjú
#ökotábor
#Támogatás
#Új Koma Háló
#Előadások
#Beszélgetés
#Évösszegző
#Kiutak.hu
#2021

Hogyan álljunk hozzá az éghajlatváltozáshoz, illetve tágabban az ökológiai válsághoz? Szorongjunk? Bízzunk a szakértőkben? Aktivizálódjunk? Ha utóbbi, akkor miért kellene másokkal összefogva cselekedni? Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése? És miért hasznos, ha a helyi ökoközösségek hálózatba kapcsolódnak? Milyen a jó élet a fogyasztói társadalmon kívül, ahova a közösségek vezethetnek el bennünket?
A fenti kérdésekről (és még nem is teljes a lista) beszélgetett szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András Ökoanyuval, azaz Nagy Rékával a wmn.hu Komposzt podcastjában. Hallgassátok figyelemmel!
#Interjú
#Podcast
Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője volt szeptember 2-án a Tilos Rádió Erőmű című műsorának vendége.
Az adás témája a humánökológia, az ökológiai válság volt, de nem kis részben a Kisközössségi Program eddigi munkájáról, eredményeiről, terveiről, céljairól is szó esett a beszélgetésben. A csatorna archívumából visszahallgatható a felvétel.
#Interjú
#Sajtó
#Humánökológia
#Helyi ökoközösségek
A 444 híroldal nemrégiben elég sokféle témára kiterjedő, részletes interjút közölt Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével, amelyből kezdeményezésünk leglényegéről is képet kaphatsz. Olvasd el itt!
December közepén az m5-ön és a Duna World csatornákon sugárzott Magyar Krónika egyik teljes műsorát ökotémáknak szentelték, és a Kisközösségi Programról is bőven esett szó benne. Az adás visszanézhető a fenti linken.
#Interjú
#Sajtó
#Kisközösségek
# Helyi ökoközösségek
Szeptember 25-én a Civil Rádióban az egy nappal korábban a Klímahét keretében megtartott "Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában" című beszélgetést elevenítették fel a műsorvezetők (Sain Mátyás és Péterfi Ferenc) a Kisközösségi Program önkéntesével, a beszélgetés moderátorával, Pauló Gergővel. Ajánljuk meghallgatásra, a műsor elérhető itt.

#Interjú
#Sajtó
#Civil Rádió
#Ökolokalizmus
Munkatársunk, Tauber Tamás beszélgetett tegnap a Mária Rádióban a műsort vezető Nobilis Márió atyával a helyi ökoközösségek fontosságáról és egyúttal a Kisközösségi Programról is. Az érdekes, gondolatgazdag beszélgetés itt hallgatható meg.
#Interjú
#Sajtó
#Teremtésvédelem
Július 28-án a Magyar Katolikus Rádió "Sorsfordítók" című magazinjában beszélt Takács-Sánta András közel félórán át a Kisközösségi Programról. Ezt az adást különösen ajánljuk mindazoknak, akik szeretnének átfogó képet kapni programunkról - itt hallgatható meg.
#Interjú
#Sajtó
A Civil Rádió 117 perc című műsorában programunk szakmai vezetője, Takács-Sánta András volt "A hét embere" július 16. és 20. között. Mindennap elhangzott vele egy telefonbeszélgetés különböző témákról, mindegyik kapcsolódott a Kisközösségi Programhoz. YouTube-csatornánkon az összeset
meghallgathatjátok.
#Interjú
#Sajtó
#Rádió
A Kisközösségi Program szakmai vezetőjét, Takács-Sánta Andrást Péterfi Ferenc és Sain Mátyás kérdezte február 14-én a Civil Rádió Demokrácia MOST! című műsorában programunkról, illetve a közösségek újrafelfedezésének fontosságáról. Mindketten fontos, releváns kérdéseket tettek föl, emiatt is érezzük úgy, hogy a beszélgetés érdekesre sikerült! SoundCloud csatornánkon meghallgatható.
#Interjú
#Sajtó
#Civil Rádió
#Ökolokalizmus

"Jóslatok helyett felelősen" címmel közöl az Új Város folyóirat legfrissebb száma háromoldalas interjút Takács-Sánta Andrással. Az anyagban a Kisközösségi Programról is jócskán esik szó egyéb témák (pl. az ökológiai fenntarthatóság fő stratégiái, a technikai megoldások elégtelensége, a jövő megismerésének lehetetlensége stb.) mellett. Az interjú teljes terjedelmében olvasható itt.
#Interjú
#Sajtó
#Ökológiai fenntarthatóság
A több mint 80 éves múlttal rendelkező Vigilia folyóirat idén májusi számában jelent meg egy terjedelmesebb interjú Takács-Sánta Andrással, amelyben a Kisközösségi Programról is bőven esik szó. Íme egy részlet:
"A Kisközösségi Programmal mára eljutottunk oda, hogy elindult az első olyan kisközösség, amely a mi segítségünkkel jött létre. A következő években reményeim szerint sok másik új ökoközösség követi majd. Ez a nagy álmom, ezen dolgozom nap mint nap egy remek csapattal közösen. Mindeddig döntően önkéntes munkában, ám most éppen forrásteremtésen ügyködünk annak érdekében, hogy nagyobb hatást tudjunk kifejteni, és hozzátegyük a magunkét egy ökológiai forradalom kibontakozásához. Annyi biztos, hogy a Kisközösségi Program nagyon sok munkát ad majd még számomra életem hátralevő részében. "
Az interjú, amelyet a Kisközösségi Program egy másik munkatársa, Tauber Tamás készített, teljes terjedelmében letölthető.
#Interjú
#Sajtó
A korábban Diósdra tervezett Kerox-üzem elleni, néhány évvel ezelőtti civil akció két kulcsfigurájával interjúztunk a közelmúltban. Az üzem működése sok diósdi szerint komoly környezetterhelést, ezáltal pedig életminőségük romlását eredményezte volna. Az interjúk megerősítettek bennünket abban, hogy ez a sikeres, a beruházás megakadályozásával végződött tiltakozás példaértékű lehet sokak számára. Igaz ez még akkor is, ha a képet árnyalja, hogy az üzem végül a szomszédos Sóskúton fölépült. Ennek ellenére a diósdi csapat ügyessége és civil kurázsija mindenképp figyelemre méltó. Ráadásul fontos eredmény az is, hogy a tiltakozás hangadói azóta is tartják a kapcsolatot egymással, olykor közös programokat is szerveznek.

#Interjú
#Diósd
#Civil ellenállás
A frissen indult recity.hu internetes portál a fenti címmel közöl interjút Takács-Sánta Andrással a Kisközösségi Programról, különös tekintettel a városi cselekvési lehetőségekre.
Az interjú a recity.hu-n olvasható.
#Interjú
#Város
#Sajtó
Terepmunkás csapatunk a Fejér megyei Pázmándon járt egy ökologikus kisközösség után kutatva. A Pázmándi Mesefalu Egyesület néhány éve alakult, amikor az alapítók hawaii utazása és egy ottani „mesefalu” kezdeményezés hatására arra jutottak, hogy érdemes volna itthon is útjára indítani valami hasonlót.
Hosszas mérlegelés után úgy döntöttek, hogy nem szeretnének elkülönült közösséget alkotni a településen belül, hanem a településen szétszórva, hálózatos elhelyezkedésükkel jobban tudnak a falu egészére is hatással lenni. A 10-15 főt számláló kisközösség minden tagja valamilyen környezetkímélő megoldást alkalmaz a háztartásában, és a közösség számára valamilyen szolgáltatást is nyújt.
A pázmándi termelőket számos módon támogatják, például az érdi Natúrkosár bevásárlóközösségbe szállítanak termékeikből, valamint jelenleg egy pázmándi termelői piac elindításán dolgoznak.
#Pázmánd
#Élelmiszer
#Interjú
Májusban terepmunkás csapatunk a Szatyor bevásárló közösségről készített interjút Kármán Erikával, a Szatyor főszervezőjével. A közösség, amelyet néhány lelkes önkéntes indított el, évek óta működik Budapesten. Mára önálló egyesületük és boltjuk van.
Céljuk eredetileg az volt, hogy jó minőségű, egészséges (organikus) és helyi élelmiszerhez jussanak, mára azonban már tudatosan törekednek a környezettudatos és a fenntartható szemlélet terjesztésére is. Mintegy 30 helyi termelőtől szállítanak Budapestre élelmiszert (zöldséget, gyümölcsöt, lekvárokat, szörpöket stb.).
Alapvetően nem dobozrendszerként működnek (bár vannak egység csomagjaik is). Náluk a vevő maga állíthatja össze, hogy melyik termelőtől és mit rendel. Így a Szatyor sokkal rugalmasabban működik, mint a külföldön elterjedt CSA rendszerek. Rendszeresen szerveznek találkozókat a termelők és a vásárlók között, illetve számos egyéb programot is, ezzel erősítve a közösségi formát.
A Szatyor országszerte több hasonló közösség létrejöttét inspirálta (sok közülük ugyanezt a nevet viseli), illetve szorgalmazzák, tapasztalataik megosztásával segítik is ilyenek létrejöttét.
#Budapest
#Élelmiszer
#Fenntarthatóság
#Interjú
A fenti címmel közölt interjút a Ma és Holnap című folyóirat a Kisközösségi Programról Takács-Sánta Andrással.
„Egyre többen vagyunk, akik látjuk azt, hogy a jelenlegi társadalmi-gazdasági berendezkedés nem fenntartható, nemcsak az ökológiai problémák miatt, hanem egyéb okokból sem. Ezen tehát valahogy változtatnunk kell, ez a fő motiváció. […] Nem tűnik a valóságtól elrugaszkodott ötletnek, hogy egy-két évtizeden belül mondjuk minden ezredik magyar ember legyen aktív tag egy ilyen kisközösségben. Ez körülbelül tízezer embert jelentene, ennyien biztosan vagyunk itthon, akik egy ökologikusabb társadalmat szeretnénk.”
A teljes interjú letölthető pdf formátumban.
A Megyeri Nóra által készített interjú a Ma és Holnap XI. évfolyamának 6. számában jelent meg.
#Fenntarthatóság
#Interjú
#Sajtó
November 12-én, szombaton 22.30-tól a Kossuth Rádió Esti beszélgetések a Földről című félórás műsorában Takács-Sánta András egyéb témák mellett a Kisközösségi Programról, a hozzá kapcsolódó ideákról is beszél.
#Interjú
#Sajtó
A fenti címmel közölt interjút a Magyar Nemzet Online Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével.
„Valódi megoldás csak alulról jöhet, leginkább helyi kisközösségektől. [...] a legtöbb, amit az egyén tehet, hogy a lakóhelyén összefog mindazokkal, akik szintén változtatni szeretnének. Sok-sok ilyen kisközösség együtt már hatalmas erőt képviselhet, az ilyen összefogások már a rendszer megváltoztatásához is hozzájárulhatnak.”
A teljes cikk az mno.hu portálon olvasható.
#Interjú
#Sajtó