Az Új Koma Háló idei utolsó találkozójának témája a kiégés volt: hogyan éltük meg a saját életünkben, mik a tünetei, mik az okai, és mi mindent tehetünk ellene. Igen színvonalas beszélgetéseket folytattunk minderről egy remek helyszínen, a budapesti Humusz Házban - mentálhigiénés szakemberek segítségével.
Az Új Koma Háló – aki még nem tudná – a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek országos hálózata, amelyet mi koordinálunk.
Nemrégiben jelent meg a fenti címmel egy "humán környezettudományi olvasókönyv" a kiváló pécsi antropológus, ökofalu-kutató, Farkas Judit szerkesztésében. A benne szereplő tanulmányok egy részét is Judit írta, de számos további hazai szerző munkái szintúgy megtalálhatók a kötetben. Köztük van szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két írása is. Az egyik "A közlegelők komédiája" című könyvének első fejezete. A másik pedig az eredetileg 2020-ban megjelent "Próféták és helyi ökoközösségek - A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló" című tanulmány frissített, fölújított változata.
A tartalomjegyzéket itt éred el, a könyv oldala a kiadó honlapján található.
Az Új Koma Háló komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózata, amelyet mi koordinálunk. A Háló legfrissebb hírlevelében olvashatsz arról, hogy egyes közösségek mi mindent tettek az elmúlt hónapokban. Inspiráló!
Külön programhelyszínünk (jurtánk) lesz a Gyüttment Találkozón, ahol augusztus 25-én és 26-án várunk benneteket öt beszélgetéssel is (l. alább). Ezen kívül két, remélhetőleg sok-sok embert megmozgató játékkal is készülünk, de egyszerűen csak oda is jöhetsz beszélgetni vagy könyvet venni a standunkhoz, vagy épp megnézheted a Kisközösségi Program 15 éves történetét bemutató plakátkiállításunkat.
A Gyüttment Találkozóról, amelyre augusztus 24. és 27. között kerül sor a Pest megyei Magfalván, ITT találsz meg minden infot.
Beszélgetéseink pedig az alábbiak lesznek:
Augusztus 25. (péntek) 15h-17h ÚJ KOMA HÁLÓ: HÁLÓZAT A HAZAI ÖKOKÖZÖSSÉGEKNEK
Az Új Koma Háló a komplex életmód-alternatívára törekvő ökoközösségek Kárpát-medencei hálózata. 2018-ben indult a Kisközösségi Program munkatársainak kezdeményezésére 5 közösséggel – ma már mintegy 35 tagja van, méghozzá mindenféle méretű településről, az ökofalvaktól Budapestig. Mi történik az Új Koma Hálóban? Hogy tudják segíteni egymást a közösségek? Miért jó a Hálóhoz tartozni? A közös beszélgetést megelőzően bevezető előadást tart Takács-Sánta András, a Háló egyik szervezője.
Augusztus 25. (péntek) 17h-19h ANASZTÁZIA ÉS KÖZÖSSÉGEK
Vlagyimir Megre Anasztázia-könyvsorozata szerte a világon sok embernek adott szellemi táplálékot és indíttatást egy alternatív, önfenntartó életmódhoz. Milyen ökológiai mondandója van a könyvsorozatnak? Milyen anasztáziás kezdeményezések működnek itthon? Mennyire fontos számukra a közösség? Elsősorban ezekre a kérdésekre keressük majd a választ a mozgalom egyik jeles hazai képviselőjével, Kátai Piroska Sellával. Beszélgetőtársa Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője lesz.
Augusztus 26. (szombat) 12h-14h AUROVILLE MAGYARORSZÁGON: BEMUTATKOZIK AZ AUROMAG KÖZÖSSÉG
Beszélgetésünk egyik résztvevője, Nagy Boglárka bő egy évtizeden át élt a híres indiai ökovárosban, Auroville-ban. Hazatérve elhatározta, hogy az ottani mintára társaival közösen létrehoz itthon egy ökofalvat Göd közelében. A már hat éve úton lévő Auromag Közösség eddig alig-alig adott hírt magáról, ám most először a szélesebb nyilvánosság előtt is mesélnek működésükről, tapasztalataikról, eredményeikről, nehézségeikről – és persze kérdezni is lehet majd tőlük.
A beszélgetés résztvevői Kléh-Reinle István és Nagy Boglárka az Auromagtól. Moderátor: Takács-Sánta András (Kisközösségi Program).
Augusztus 26. (szombat) 16h-18h SPIRITUALITÁS ÉS VALLÁS AZ ÖKOKÖZÖSSÉGEKBEN
Közkeletű elképzelés, hogy a közös vallás/spiritualitás segíti a(z öko)közösségek működését és fennmaradását. De vajon mennyire megalapozott ez az elgondolás? Mit mutat az elmélet és mit a gyakorlati tapasztalatok? Miért lehet fontos a spirituális dimenzió megjelenése az ökoközösségekben?
A beszélgetés résztvevői:
Hosszú Zoltán (Krisna-völgy, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének egyházelnöke)
Pestovics Ági (a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület munkatársa)
A beszélgetést moderálja és bevezető előadást tart: Takács-Sánta András (Kisközösségi Program)
Augusztus 26. (szombat) 18h-20h ÖKOFALVAK, ÉLŐFALVAK MAGYARORSZÁGON: A RÉGI MOTOROSOK
Egy asztalhoz ültetjük egy-egy jeles képviselőjét annak a négy ökofalunak/élőfalunak, amelyek már évtizedek óta működnek itthon. Eléggé eltérő alapokról indultak, és igen különböző utat is jártak be – nem is tekinthetők egyformán sikeres kísérleteknek. A beszélgetés során leginkább az alábbi kérdésekre keressük majd a választ:
Mely eredményeikre a legbüszkébbek?
Mit tartanak a leginkább tanulságos kudarcuknak?
Melyek a közösségalkotás fő nehézségei?
Mennyire sikerül mintát adniuk másoknak?
A beszélgetés résztvevői:
Hosszú Zoltán (Krisna-völgy)
Kilián Imre (Gyűrűfű)
Varga Eszter (Galgahévíz)
Zaja Péter (Visnyeszéplak)
Moderátor: Takács-Sánta András (Kisközösségi Program)
Előző hírmondónkból technikai okok miatt maradt ki az Új Koma Háló legfrissebb hírlevele, úgyhogy most gyorsan pótoljuk. Friss hírek a komplex életmód-alternatívára törekvő hazai ökoközösségektől – az ökofalvaktól a nagyvárosokig. Olvassátok!
Április utolsó hétvégéjén Gyöngyösön tartottuk az Új Koma Háló XI. Országos Találkozóját. Évente csak egy ilyen, kétnapos összejövetelünk szokott lenni – ezek elsődleges célja személyes kapcsolataink elmélyítése. Ez most is teljesült, ugyanakkor egy különleges kérdésről is beszélgettünk kétszer két órán át, méghozzá igen magas színvonalon: az ökoközösségek és a spiritualitás viszonyáról.
Ezeket a kérdéseket jártuk körbe:
Mennyire van jelen a közösségekben a spiritualitás/vallás?
Miért segíti a spiritualitás/vallás a közösségek működését?
Közös nevezőre lehet-e hozni az eltérő spirituális utakon járó embereket egy közösségben?
Miben segítheti az Új Koma Háló a közösségek spirituális dimenziójának erősítését?
Az Új Koma Háló a komplex életmód-alternatívára törekvő hazai ökoközösségek általunk koordinált hálózata.
Megjelent az Új Koma Háló idei első hírlevele! A szerkesztők egy nagyon pofás kis magazinfélét raktak össze, úgyhogy ránézni is jó. De persze még ennél is fontosabb, hogy megtudhatsz belőle sok újdonságot a hazai ökoközösségekről, illetve az Új Koma Hálóról. (Az Új Koma Háló a komplex életmód-alternatívára törekvő hazai ökoközösségek általunk koordinált hálózata.)
El tudunk-e képzelni egy ökologikusabb és igazságosabb társadalmat? Az elmúlt évtizedekben a zöldmozgalom rengeteg disztópiát öntött a világra, ám csak kevés pozitív társadalmi víziót. Mindez alighanem az egyik fontos oka annak, hogy mindeddig nem sikerült létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. A pozitív vízió (a Morus Tamás-féle értelemben vett utópia) nem légvárépítés és nem is rózsaszínre festés. Tudjuk jól, hogy a világ úgysem lesz pont olyan, mint amilyennek látni szeretnénk, ahogy azt is, hogy sok rossz dolog is történni fog. A pozitív vízió valójában mérce a világ megváltoztatásához. Leginkább arra szolgál, hogy tudjuk, hova akarunk tartani.
Január 28-án a budapesti Valyo Bázison egy ilyen vízió néhány részletét jártuk körül az Új Koma Háló tagjaival egy kiváló hangulatú találkozón. Az Új Koma Háló a komplex életmód-alternatívára törekvő (vidéki és városi) ökoközösségek hálózata. A mostani volt a tizedik országos találkozója, és egyben az eddigi legnagyobb létszámú is: 19 kezdeményezés több, mint 30 képviselője volt jelen. Április végén a Mátrában folytatjuk a tizenegyedikkel!
Örömmel értesítünk, hogy megjelent az Új Koma Háló (ökoéletmódra törekvő helyi közösségek általunk koordinált hálózata) legfrissebb hírlevele. Szokás szerint Sall Fanni gyönyörű grafikájával. 13 közösség friss hírei a gyerekcipőben járóktól a "nagy öregekig" - az ország különböző tájairól.
Az Új Koma Háló lehetőséget ad ökoközösségek tapasztalatcseréjére. Ha van ökoéletmódra törekvő közösséged, érdemes csatlakoznod, keress minket! (info@kiskozossegek.hu)
Október 22-én Galgahévízen került sor az Új Koma Háló idei utolsó országos találkozójára. A Háló nem más, mint a komplex életmód-alternatívára törekvő hazai, helyi ökoközösségek hálózata. Mi koordináljuk, és immár bő négy éve működik.
A találkozón 15 kezdeményezés képviseltette magát az ország különböző tájairól. A nap első részében arról váltottunk szót, hogy az egyes közösségek milyen területeken tudnák segíteni egymást. A batyus ebéd után bejártuk az újjászületőben levő Galgahévízi Ökofalut, majd pedig az ökokatasztrofizmusról, illetve annak kritikájáról beszélgettünk-vitáztunk. Végül néhány közös dolgunk átbeszélésével, illetve vegán vacsorával zártunk.
Ha minden jól megy, jövőre is háromszor találkoznak majd a komák (negyedszerre meg nyáron a Gyüttmenten). Ha van ökoközösséged, tartozzatok ti is közéjük! A Nagy Ökológiai Fordulat ugyanis alighanem innen, alulról indul. Legyetek ti is a részesei!
Máris elszaladt egy negyed év, így ismét jelentkezünk az Új Koma Háló Hírlevelével, a második számmal. Miről szól? Sok-sok koma kezdeményezés jelentkezik be benne. Mesélnek arról, az utóbbi hónapokban milyen ügyeket karoltak fel helyben, milyen akciókat valósítottak meg, hogy vannak mint közösség. Ha érdekel, milyenek és hogyan működnek a komaközösségek, nézz bele!
Köszönjük az Új Koma Háló tagjainak, hogy bepillantást engednek a munkájukba, hogy másokat és egymást is lelkesítik ezzel! Köszönjük a szerkesztő önkéntesek munkáját és Sall Fanninak ismét a szép illusztrációt!
A járvány miatt a 2021-es év első fele nálunk is viszonylag eseménytelenül (pontosabban: nagyrészt csöndes háttérmunkával) telt. Nem úgy a második fele! Így év végére bizony igen sok történés gyűlt össze. Alább összefoglaltuk ezeket tömören, nézd csak meg, hátha lemaradtál év közben valami izgalmasról!
Szerencsére sikerült személyesen megtartanunk a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatának, az Új Koma Hálónak mindkét éves országos találkozóját (még ha a tavaszit egy kis csúszással is). És milyen inspiráló volt mindkettő! Ráadásul jó pár kezdeményezés csatlakozott az Új Koma Hálóhoz tavaly, az év végén pedig elindult a Háló negyedéves hírlevele is egy, a karácsonyról szóló tematikus számmal. Nem mellékesen pedig júniusban az Élő Adás adományesten mintegy 600 000 forint támogatást kaptunk magánadományozóktól az Új Koma Háló erősítésére.
*****
Az év első felében csaknem két tucat új, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tipp került föl Kiutak.hu portálunkra – így immár 78 tipp szerepel az oldalon. És noha az év második felében szünetet tartottunk, hamarosan újraindul a sorozat. A tippeken kívül jó néhány olvasni- és néznivaló ajánlójával is bővítettük a portált az elmúlt év során.
*****
Júliusban állásfoglalást jelentettünk meg a méhlegelőkkel kapcsolatos vitában. Az anyagban leginkább a vitában felmerült jellegzetes ellenérvekre, illetve félelmekre reagáltunk – pártoktól függetlenül, az ökológiai gondolkodásmódnak megfelelően.
*****
Augusztusban kiáltványt tettünk közzé a helyi ökoközösségekért. Az inspiráló szöveg csak a Facebookon mintegy 20 ezer emberhez jutott el, és számos pozitív visszajelzés érkezett rá. Ha eddig netán nem olvastad volna, miért fontos helyi kisközösségekben cselekedni az ökológiai fordulatért, még mindig érdemes megtenned!
*****
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több podcast, illetve rádióadás vendége is volt az év folyamán – mindegyiket visszahallgathatod:
a wmn.hu Komposzt podcastjában elsősorban arról beszélt, hogy az egyre mélyülő ökológiai válság korában miért fontosak a pozitív társadalmi jövőképek (ez egyébként a Komposzt eddigi leghallgatottabb adása)
a Civil Rádióban lezajlott, különösen sok pozitív visszajelzést kapott beszélgetés igen nagy részben a radikalizmus, az anarchizmus és a hedonizmus fogalmai körül forgott
Ez utóbbi témát Kőváry Zoltán pszichológussal együtt részletesen is körüljárták a budapesti Kelet Kávézóban tartott tartalmas beszélgetésen, ennek is van hangfelvétele.
*****
Több előadást is tartott Takács-Sánta András a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan:
a Magyar Építőművészek Szövetsége Csütörtöki Iskola sorozatának februári alkalmán a kisközösségek által megvalósítható ökologikus megoldásokról beszélt, itt visszanézheted.
a katolikus Bokor Mozgalom augusztusi rendezvényén, a Bokorünnepen „Közösségi kiutak az ökológiai válságból” címmel tartott előadást
októberben a 10 millió Fa helyi csoportjainak országos találkozóján a faültetésen túli közösségi cselekvések lehetőségeiről beszélt
a Magyar Transzperszonális Egyesület novemberi konferenciáján tartott, „Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” című előadásáról készült videófelvétel is, de ez egyelőre nem került nyilvánosságra.
az index.hu cikke pedig igen részletesen és pontosan foglalta össze Takács-Sánta Andrásnak a Humusz Szövetség sorozatában tartott "Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" című előadását.
Nem hiányoztunk a magfalvai Gyüttment Találkozóról sem, ahol nemcsak standoltunk, hanem programokat is szerveztünk. Csak az időjárás volt cudar, augusztus ide vagy oda. Íme néhány kép az ottlétünkről.
*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk júliusban véget ért tizenegyedik évada nagyrészt onlájn, de így is sikeresen zajlott. A tizenkettedik évad két telt házas csoporttal indult szeptemberben.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2021-ben! Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál a tavalyi munkánkhoz. Hálásak leszünk, ha velünk tartasz jövőre is.
Büszkén mutatjuk be neked a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózata, az Új Koma Háló első hírlevelét. Ami nemcsak tartalmas lett, hanem még szép is. Arról olvashatsz benne, hogyan élik meg az ünnepeket az Új Koma Hálóhoz kapcsolódó helyi ökokezdeményezések, hogyan jelenik meg náluk ilyenkor is az ökologikus szemlélet.
Szeptember 19-én immár hatodszorra hívtuk össze az Új Koma Háló tagjait, azaz a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek képviselőit. Végig nagyszerű hangulatban zajlott a megbeszélés Budapesten, a Humusz Ház kertjében, és bár megesett már, hogy a mostaninál nagyobb létszámban gyűltünk össze, mégis alighanem ez volt az eddigi legtermékenyebb találkozónk. Nagy elhatározásokat tettünk, amelyeket egyelőre nem akarunk szétkürtölni, inkább majd csak akkor, amikor lesz is belőlük valami. Nagyon igyekszünk, hogy legyen, úgyhogy figyeld a híreinket a következő hónapokban!
Baráti közösségek indíthatják el a Nagy Ökológiai Fordulatot. Vegyél részt te is a megvalósításában!
Izgalmas időket élünk. Ezekben az években dől el, hogy tovább folytatjuk-e bolygónk boldogtalan elfogyasztását. Ha igen, hamarosan megfizetjük majd az árát: nyomor, káosz, éhínség, szomjúság köszönt mindannyiunkra. Ám még mindig megvan az esélyünk arra, hogy bevegyük az éles kanyart, és véghez vigyük a Nagy Ökológiai Fordulatot.
Az ökológiai válság korában élünk, ami kultúránk általános válságának talán legfőbb következménye. Biztos, hogy te is érzed már a bőrödön.
Nyugtalanít az éghajlatváltozás? Aggaszt, hogy egyre durvább árvizek vagy hőhullámok várnak ránk Magyarországon is? Nekünk van egy álmunk: egy olyan világ, ahol beszüntetjük az energiapazarlást, növeljük az energiafelhasználás hatékonyságát, a maradék energiaigényünket pedig döntően helyi megújuló energiaforrásokból fedezzük. Ezáltal jelentősen csökkentjük üvegházgáz-kibocsátásunkat.
Összeszorul a szíved, amikor belegondolsz, hogy csodálatos élőlények sokaságát pusztítjuk ki végérvényesen a föld színéről? Netán sivár betondzsungelben élsz, és talán emiatt nem érzed igazán jól magadat a bőrödben? Van egy álmunk: egy olyan világ, ahol megbecsüljük élőlénytársainkat, és mindnyájan nap mint nap gyönyörködhetünk sokféleségükben.
Aggódsz amiatt, hogy a szennyezett levegő megbetegít téged és szeretteidet? Van egy álmunk: olyan településeken fogunk élni, amelyeket nem a gépjárművek uralnak, és ahol senki sem éget hulladékot.
Eleged van abból, hogy rendszeresen íztelen, egészségtelen élelmiszereket fogyasztasz, amelyeket ki tudja hol és milyen körülmények között állítottak elő? Van egy álmunk: egy olyan világ, ahol nap mint nap finom és egészséges ételeket eszünk, amelyeket környezetkímélő módon termeltek helyi gazdálkodók – vagy akár saját magunk.
Unod már, hogy mindig mások döntenek helyetted fontos kérdésekben, és nem a te érdekeidet képviselik? Van egy álmunk: egy valódi, részvételibb demokrácia fölépítése, amelyben a mai, képviseleti demokráciákban megszokottnál igazságosabban oszlik el a hatalom az emberek között. Így minden érintett beleszólhat a legfontosabb döntésekbe – ha szeretne.
Munkahelyeden értelmetlen, haszontalan munkát végzel, amit persze nem is élvezel? Netán akaratlanul is bolygónk pusztulásához járulsz hozzá a munkáddal? Vagy ha te ennél szerencsésebb vagy, zavar, hogy sokan járnak ebben a cipőben a szeretteid közül? Van egy álmunk: egy olyan gazdaság, amelyben sok kis- és középvállalkozás virágzik. Ezek nemcsak dolgozóik boldogulását teremtik meg, hanem egyúttal ökologikusan is működnek, és társadalmilag hasznos tevékenységeket végeznek. Eközben a dolgozók a vállalkozások tulajdonosaivá is válhatnak.
Magányos vagy? Netán elesett? Vagy ha neked jobban is megy a sorod, elszomorít mindazoknak a sorsa, akik magányosak és elesettek? Van egy álmunk: egy olyan világ, ahol újra kapcsolódnak egymáshoz az emberek. Ahol senki sem élhet fedél nélkül, vagy éppen nem maradhat teljesen magára idős napjaira.
Szeretnél te is egy ilyen világban élni? Ha igen, vajon ki fogja valóra váltani ezeket az álmainkat? A legtöbbet alighanem a különféle kormányzatok tehetnének ezért. Ám ezek világszerte szorosan összefonódtak azokkal a gazdasági érdekcsoportokkal, amelyek a legkevésbé érdekeltek a változásban. Évtizedek óta hiába várjuk, hogy a kormányzatok kezdeményezzék a Nagy Ökológiai Fordulatot – hiba volna továbbra is rájuk várnunk.
Saját kezünkbe kell vennünk a kezdeményezést! Az ökológiai válság az életet fenyegeti, és aki szereti az életet – akár a sajátját, akár más emberekét, akár más élőlényekét –, annak most cselekednie kell. Ám ne higgyük azt, hogy saját, egyéni életmódunk megváltoztatása, háztartásaink zöldítése önmagában elegendő. Ahhoz ugyanis, hogy kilábaljunk az ökológiai válságból, a társadalmi-gazdasági berendezkedés átalakítására is szükség van, és ez csak emberek közös cselekvése révén valósulhat meg.
Szívesen tennél végre valamit, ám te is úgy érzed, hogy egyedül túl gyengék vagyunk? Mi lenne, ha a saját településeden összefognál mindazokkal, akiket hozzád hasonlóan aggaszt az ökológiai válság, ám hozzád hasonlóan hisznek abban, hogy még elkerülhetjük a közelgő katasztrófát? Mi lenne, ha közösen termelői piacot szerveznétek, fákat ültetnétek, vagy épp javítanátok a gyalogos és a biciklis közlekedés feltételein? Ha fellépnétek helyi környezeti problémák, például a zajszennyezés vagy a hulladékégetés okozta légszennyezés ellen? Vagy ha egyszerűen csak ismeretterjesztő előadás-sorozatot vagy éppen filmklubot szerveznétek, ahol elmélyíthetitek az ökológiai válsággal és a kiútlehetőségekkel kapcsolatos tudásotokat? És még mennyi további lehetőségetek is van a cselekvésre!
Azt mondod, hogy egy ilyen közösség hatósugara csekélyke csupán? Való igaz. Ám egyrészt saját településén – legyen az akár egy aprófalu, akár egy nagyváros – igenis nagyon sok mindent vihet véghez. Másrészt képzeld csak el, hogy ha sok-sok baráti közösség tesz hasonlóan, micsoda változások indulhatnának. Nem is beszélve arról, hogy ha ezek a közösségek egymással is összefognak azért, hogy egyrészt támogassák egymást, másrészt pedig az egyes településeken túlmutató célokat is megvalósítsanak. A közösségek újrafelfedezése megmenthet bennünket.
A Kisközösségi Programot évekkel ezelőtt azért hoztuk létre, hogy minél több ilyen helyi ökoközösség létrejöttét segítsük szerte a Kárpát-medencében – az aprófalvaktól a nagyvárosokig. Jó néhány ilyen közösséget támogatunk, pár éve pedig egy hálózatba is kapcsoltuk őket, amely az Új Koma Háló nevet kapta, és hónapról hónapra bővül.
Az ökológiai válság korában élünk, ám hajlamosak vagyunk túl negatívan tekinteni a válságokra. Igen, a válságok nyilvánvalóan veszélyekkel is fenyegetnek, ám egyúttal lehetőséget is teremtenek. Lehetőséget valami új megvalósulására, ami jobb a réginél. Jelen esetben egy ökologikus társadalom kialakítására, amely a mértékletes boldoguláson, a lakóhely szeretetén, a közösségek újrafelfedezésén, a civil kurázsin és a demokrácia kiterjesztésén alapszik. Az ökológiai válságra reagálva az elmúlt évtizedekben szerte a világon milliónyian kezdtük el építeni ezt az új társadalmat. A feladat korántsem egyszerű: az út küzdelmes, és a sikerek mellett számos fájdalmas kudarccal is tarkított. Ám ha barátaiddal együtt te is hozzáteszel néhány építőkockát, jó esély van arra, hogy fölépüljön az új világ.
Ne törődj azokkal, akik azt mondják, hogy már túl késő bármit is tenni. Ők azt hiszik, látják a jövőt, mi viszont tudjuk, hogy azt nem lehet megjósolni – ugyanakkor mindnyájan képesek vagyunk alakítani. Mindannyiunkon múlik, hogy sötét vagy derűs jövő köszönt-e majd ránk.
Ne foglalkozz azokkal, akik azt mondják, hogy úgysem fog sikerülni. A nagy társadalmi változások előtt az emberek többsége azt gondolja, hogy ezek megvalósulása lehetetlen – ha viszont már egyszer bekövetkeztek, azt mondják, hogy a változás szükségszerű volt, és másként nem is alakulhattak volna a dolgok.
Ne higgy azoknak, akik azt mondják, hogy majd mások megoldják a problémákat. Eleget vártunk már hiába másokra, most mi következünk.
Sorra formálódnak Magyarországon a helyi ökoközösségek, ám még messze nincsenek elegen. Szeretnél te is része lenni egy ilyen baráti közösségnek? Netán magad hoznál létre egy ilyet? Ha úgy érzed, segítségre van szükséged ebben, keress bátran minket, a Kisközösségi Program munkatársait. Bő évtizedes tapasztalatunk birtokában igyekszünk segíteni. Ráadásul nemcsak mi tudunk neked tanácsot adni: szívesen összekötünk téged olyan közösségekkel is, akik már előrébb tartanak ezen az úton.
Ne feledd, nem vagy egyedül! Sokan akarjuk a Nagy Ökológiai Fordulatot, és sokan hisszük azt is, hogy emberek alulról induló összefogása nélkül nem mehet végbe. Már csak arra van szükség, hogy minél jobban megismerjük és segítsük egymást. Lépjünk kapcsolatba!
A helyi ökoközösségek erősítésére, vagyis az Új Koma Háló feladataihoz kértünk támogatást a június 3-i Élő Adás közösségi adománygyűjtő esten. A helyszínen és az online térben jelen lévők összesen 610.111 Ft-ot dobtak össze nekünk! Nagyon hálásak vagyunk ezért a támogatásért! Köszönjük mindenkinek, aki mellénk és a komák mellé állt! És köszönjük a Gyökerek és Szárnyak Alapítványnak is, hogy lehetőséget kaptunk tőlük a részvételre, hogy megszervezték és lebonyolították ezt az izgalmas és mozgalmas eseményt! Valamint gratulálunk a másik két résztvevő csapatnak, a Belvárosi Tanodának és a Golgota Ellátónak is, nagyon sok sikert kívánunk a segítő munkájukhoz!
A mi célunk az volt, hogy az adományokból elkezdhessük finanszírozni egy félállású szakmai koordinátor munkatárs alkalmazását. Eddig az Új Koma Háló körüli feladatokat (többek között a kapcsolattartás a komákkal, új lehetséges kezdeményezések felkutatása és megismerkedés velük, a háló tagjai közötti tapasztalatcsere és tudásmegosztás elősegítése, konkrét szakmai tanácsadás a komáknak) mind önkéntes munkában végeztük. Az Új Koma Háló megalakulása óta ugyanakkor nagy örömünkre gombamód kezdtek el szaporodni a helyi ökoközösségek, a Hálóba bekapcsolódó csapatok száma, ezzel a mi feladataink is. Így a bővüléshez és az érdemi segítségnyújtáshoz szükségünk van rá, hogy legyen egy olyan munkatársunk, aki nem csak a szabadidejében tudja gondozni a Hálót.
Úgy hisszük, az erős helyi ökoközösségekhez tudatos közösségformálásra is szükség van. Hiszen együttműködni másokkal nem is olyan magától értetődő dolog, előbb-utóbb minden közösség szembesül egy-egy megoldandó helyzettel. Szeretnénk, ha az Új Koma Háló tagközösségei gond nélkül igénybe tudnák venni közösségfejlesztő szakember segítségét, ezért ehhez egy pénzügyi alapot szeretnénk megnyitni. Ehhez is használjuk majd a felajánlott adományokat.
Az Új Koma Hálóval sok-sok hosszú távú tervünk van. Ezek megvalósításához most jelentős anyagi segítséget kaptunk, amiért nagyon hálásak vagyunk! Aki kedvet kapott az adományozáshoz, a helyi ökoközösségek megerősítésének támogatásához, több módon is segítheti anyagilag a munkánkat. Közvetlen felajánlásokat a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft-n keresztül tudunk fogadni (bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank) , de a Magnet Bank Segítő Bankkártya kezdeményezésében is lehet minket támogatni. KÖSZÖNJÜK!
Május 30-án a budapesti Humusz Házban gyűlt össze 17 helyi ökoközösség képviselője egy kis tapasztalatcserére az ország minden részéről. És remekül sikerült az alkalom!
Az általunk koordinált, lassan három éve működő Új Koma Háló egyre növekvő számú kezdeményezést tömörít (még több közösség a tagja, mint ahányan tegnap el tudtak jönni), és a féléves találkozók mindig különleges élményt jelentenek. Az érződik ezeken a megbeszéléseken, hogy szépen lassan valami nagy dolog van itt készülőben. Sorra alakulnak az országban a helyi ökoközösségek, amelyek egyre többek számára mutatnak példát: lehet másképpen, a fogyasztói társadalmon kívül is élni, sőt a valódi élet ott van.
Ezen a mostani találkozón - hosszú idő után ismét élőben - a résztvevők ismerkedtek egymással, megosztották egymással az elmúlt időszakban a saját településükön végzett tevékenységeiket, hogy viselték a koronavírus időszakát, milyen sikereik voltak, mik a terveik a következő időszakra. Néhány újonnan csatlakozó közösség is bemutatkozott élőben. A nap során pedig arról is beszélgettünk, ötleteltünk, hogy a megsokasodó kezdeményezések mit várnak az Új Koma Hálótól, mit tudnak ők maguk hozzátenni az együttműködéshez. Legközelebb szeptemberben találkoznak a komák személyesen, hírt adunk majd arról a találkozóról is.
Van már közösséged és szívesen kapcsolódnátok hozzátok hasonló kezdeményezésekkel? Ismerkedj meg az Új Koma Hálóval és csatlakozzatok! Keress minket bátran - akkor is, ha még csak keresed a társaidat, igyekszünk segíteni!
Te is egy olyan világról álmodsz, ahol jó a levegő, gazdag az élővilág, könnyű jó minőségű helyi élelmiszerhez jutni, tiszta a víz, takarékosan használjuk az erőforrásokat, és nem utolsó sorban békésen élünk és együtt tudunk működni egymással? Hajlandó vagy tenni azért, hogy ez az új világ ne csak álom legyen? Segíts velünk!
Mi ezért a világért dolgozunk, és abban hiszünk, hogy az eléréséhez sok erős, cselekvő helyi ökoközösségre van szükség. Szerencsére azt tapasztaljuk, hogy egyre több ilyen kisközösség alakul szerte az országban, akik egymással is szívesen osztják meg a tapasztalataikat, ötleteiket, a sikereiket és a kihívásaikat. Az Új Koma Háló kezdeményezésünkkel őket igyekszünk segíteni, erősíteni szakmai tapasztalataink megosztásával és a találkozási lehetőségek megteremtésével.
Most egy szuper lehetőséget kaptunk, hogy az eddigieknél is nagyobb erőbedobással végezhessük ezt a munkát! Június 3-án részt vehetünk a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány Élő Adás nevű rendezvényén, ahol támogatásokat gyűjtünk az Új Koma Háló működtetéséhez.
Ezen az adományozói esten másik két civl projekttel együtt mutkozunk majd be, és mondjuk el, mit is tervezünk az elkövetkező egy évben, miért érdemes mellénk állni és támogatni a céljainkat. Nagyon röviden arról, mihez kérünk támogatást a következő egy évre:
Erősíteni fogjuk az Új Koma Hálón belüli együttműködést egy új koordinátor munkatárs bevetésével.
Közösségfejlesztő bevonásával lehetőséget teremtünk, hogy a kezdeményezések, a csapatok erősödhessenek és növekedhessenek, és legyenek eszközeik a közösségi kihívások megoldásában.
A Kiutak.hu oldalunk további fejlesztésével és népszerűsítésével még több lelkesítő és megvalósítható ötletet és muníciót adunk a közösségi cselekvéshez.
Gyere el te is, és támogasd a munkánkat! Add tovább az est hírét másoknak is!
"A Kisközösségi Program munkatársai és önkéntesei úgy vélik, hogy elsősorban nem valamiféle összeomlásra kell készülni, hanem egy békés átalakulás elősegítéséért kell dolgozni. Globális szinten pedig nem az a megoldás, ha minél többen a teljes önellátásra rendezkednek be, hanem az, ha az egy helyen élő emberek kisközösségekbe szerveződnek, segítik egymást, megosztják a feladatokat, kicserélik a javaikat, és így egy kevésbé környezetterhelő, fenntartható életmódot alakítanak ki a helyi gazdaságot erősítve."
Remek írás jelent meg a WMN magazin online felületén a gyüttmentekről, amelyben munkatársunk, Mészár Anna is megszólal. Szóba kerül az Új Koma Háló, de a kutatási tapasztalatainkról és céljainkról is esik szó. Ajánljuk olvasásra!
Nagyon örültünk annak, hogy a tavasszal kényszerűen elmaradt személyes találkozás után 2020. szeptember 12-én össze tudtuk hozni az Új Koma Háló tagjainak többségét. A komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hazai hálózatának 15 tagja (többségük már működő közösség, néhányuk még csak kezdemény) képviseltette magát az egész napos eseményen a budapesti Humusz Házban. (És 20-an lettek volna, ám többen betegség miatt elővigyázatosságból inkább nem jöttek el.) Nagyon biztatónak tartjuk, hogy ezeken a találkozókon egyre több és több közösség vesz részt, az Új Koma Háló egyre bővül (tagjainak nagy részét megtaláljátok az alábbi linken). Hiszünk abban, hogy ezek a helyi ökoközösségek lesznek egy új, ökologikus társadalom kristályosodási magvai. A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több ilyen közösség működjön az országban.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András a Máltai Tanulmányok tudományos folyóirat felkérésére írta meg azt a Próféták és helyi ökoközösségek című tanulmányt, amelyben tömören összefoglalja, hogy miért csináljuk immár 12 éve a Kisközösségi Programot, és mik az eddigi fő eredményeink. Majd pedig kezdeményezéseink közül külön kiemeli és bemutatja az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózatát. Örömmel vesszük a visszajelzéseiteket a szöveggel kapcsolatban.
És amúgy a teljes, Környezetvédelem és klímaváltozás című tematikus számot ajánljuk (amiben a tanulmány megjelent).
2018 óta néhányszor már emlegettük az Új Koma Hálót, de eddig rendesen még nem mutattuk be, mi is ez az eddig "titkos" társaság. Végre elkészült a honalpunkon egy aloldal, ahol leírtuk, mi ez és miért hoztuk létre, mi a célunk vele, miért tartjuk nagyon fontosnak. Az Új Koma Háló tagjait is megismerhetitek végre innen (térképen is és egy külön oldalon is összegyűjtöttük a fényképes bemutatkozásukat)!
Bízunk benne, hogy a már koma helyi ökokezdeményezések sokakat lelkesítenek majd saját ökoközösség létrehozásában, működtetésében! Ha van már közösséged, akár csatlakozhattok is az Új Koma Hálóhoz. Ha pedig még keresed a közösséged vagy a lakóhelyeden alapítanál egyet, akkor is szívesen segítünk! További információk erre >>>
A Kisközösségi Program két munkatársa, Mészár Anna és Takács-Sánta András volt a vendége a Civil Rádió 117 perc című műsorának 2020. június 18-án. Arról beszélgettek, miért jó az, ha minél több komplex ökologikus életmód-alternatívát megvalósító helyi kisközösség alakul szerte az országban. Mit teszünk mi azért, hogy ezt elősegítsük? Hogyan támogatjuk az induló és már működő kezdeményezéseket? Milyen tapasztalataink vannak az Új Koma Háló tagjaival? Kiderül a beszélgetésből, amit itt hallgathattok vissza:
Szeptember 28-án tartottuk az Új Koma Háló 3. találkozóját, azoknak a helyi ökoközösségeknek a féléves gyűlését, akikkel ilyen vagy olyan szinten, közvetlenül együttműködünk. Tavaly 5 csapattal alapítottuk meg a Hálót, most már 14-en vannak, és nagy többségük képviseltette is magát a mostani megbeszélésen. A Háló fő célja, hogy ezek a közösségek segítsék, inspirálják egymást, illetve, hogy mi is könnyebben tudjunk számunkra segítséget nyújtani. Vannak köztük városiak és vidékiek, hosszú évek óta működők és most indulók egyaránt. Ám sokszínűségük mellett legalább egy valami mindenképp összeköti őket: közösségi válaszokat igyekeznek adni az ökológiai válságra, méghozzá komplex szemlélettel, életünk több területén is. Ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalomnak. Ezért célunk, hogy legalább több száz ilyen közösség működjön az országban. Az út tehát igen hosszú még, de haladunk, és várjuk a további csatlakozókat a Hálóhoz!
Ahogy arról korábban hírt adtunk, 2019-ben végig saját programokkal igyekeztünk színesíteni a Gyüttment Fesztivál kavalkádját. Mi nagyon tartalmasnak és intenzívnek éltük meg ezeket az augusztusi napokat. Mivel szinte az összes programunkon teltház volt, bízunk benne, hogy sikerült átadnunk azt a tudást, szemléletet, inspirációt, amivel gazdagítani szerettük volna a fesztivál látogatóit.
Nehéz összefoglalni pár mondatban négy sűrű nap élményeit, de készítettünk egy mini fotóalbumot, hogy legalább néhány fontos momentumot megmutathassunk belőle. A képek a Kisközösségi Program Facebook oldalán lapozhatók át.
A Gyüttment a sok klassz fesztivál közül is a legtutibb, hozzánk legalábbis biztosan a legközelebb álló. Ennek megfelelően intenzíven készülünk is, és még erőteljesebben leszünk jelen, mint a korábbi években - önálló programhelyszínnel. Összeállt ennek a helyszínnek, a jurtánknak a programja, íme alább, böngésszétek!
AUGUSZTUS 22., CSÜTÖRTÖK
16-18: Málnás- és gyümölcsszedő kosár készítése a Kóspallagi Ökotájház-csapattal – Balogh Pál és Heincz Betti vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 23., PÉNTEK
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 1.: TÖB - Budaörs
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 2.: Nyimi Öko Közösség
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 3.: Damanhuri Magyar Közösség – Veszprém
14-16: Itt tartunk mi: egy közösségi helyszín létrehozásának első két éve – Műhelybeszélgetés a Kóspallagi Ökotájház csapatával
16-18: Ökofalvak: szubkulturális létre ítéltetve vagy kiút tömegek számára? – Farkas Judit, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 24., SZOMBAT
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 4.: Pusztazámor
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 5.: Ökokeszi – Budakeszi
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 6.: Zsámbéki Öko Műhely
14-16: Utópia műhely – Sebestyén Lóránd vezetésével
16-18: Közösségek, pártok, egyebek - Hogyan törhetne be az ökológiai gondolat a politikába? – Schiffer András, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 25., VASÁRNAP
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-10.30: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 7.: Zsibrik
10.30-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 8.: Zuniverzum – Zugló
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 9.: Civil Verőce
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 10.: Nagyszékely
14-18: Közös komposztkas-fonás a Kóspallagi Ökotájház számára – Heincz Betti és Plachi Attila vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
Április 6-án, Budakeszin rendeztük a tavaly augusztusi után sorban a második találkozót az általunk segített helyi ökoközösségek számára. Az elsőn még csak öt, most viszont már hét kezdeményezés képviselői vettek részt. Tartalmas, előremutató, jó hangulatú órákat töltöttünk együtt. Az Új Koma Háló névre keresztelt együttműködés [az elnevezést egy-két hónap múlva magyarázzuk] keretében nemcsak mi segítjük a helyi közösségeket, hanem ők is egymást. Legközelebb szeptember végén találkozunk majd Szentendrén - remélhetőleg már még egy picit nagyobb létszámban. És nem akarunk megállni addig, amíg sok száz hasonló helyi ökoközösség nem működik majd hazánkban!
A helyi Ökopartyval közösen tavaly októbertől idén februárig 12 részes előadás-sorozatot rendeztünk. Az előadások döntő részét a mi szakértőink tartották változatos témákban, elsősorban az ökológiai válság helyi, közösségi kiútlehetőségeire koncentrálva. Reményeink szerint ezek az alkalmak hozzájárulnak majd egy erős és aktív helyi ökoközösség kialakulásához Szentendrén.
Augusztus 22-ére egész napos találkozóra hívtuk azokat az ökoközösségeket, illetve közösségcsírákat, akiknek segíteni igyekszünk. Az Etyeken rendezett megbeszélés legfőbb eredménye, hogy a jelenlevő öt kezdeményezés képviselőivel karöltve megalakítottunk egy hálót. Ennek fő célja, hogy a résztvevők minél hatásosabban tudják segíteni egymás tevékenységét. Elhatároztuk, hogy ezentúl évente kétszer fogunk hasonló találkozót szervezni - ugyanakkor a köztes időben is többféle módon tartjuk a kapcsolatot egymással. A háló alapító kezdeményezéseinek helyszínei: Budakeszi, Etyek, Göd, Kóspallag, Szentendre.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!