Júliusban is akadtak nyilvános fellépéseink – kettő is.
Július elején zajlott a Kárpát-medencei Teremtésvédelmi Nyári Egyetem - a Pázmány Péter Katolikus Egyetem szervezésében Esztergomban. A rendkívül gazdag program része volt Takács-Sánta András "A közösségek újrafelfedezése mint kiút az ökológiai válságból" című előadása is. Emellett András aznap este egy kerekasztal-beszélgetés résztvevője is volt, méghozzá illusztris beszélgetőtársakkal együtt (Kozma Zsolt, Podmaniczky László, Szilvácsku Zsolt).
Július 14-én Kiutak.hu portálunk egyik szerkesztője, Frisnyicz Kitti tartott előadást, majd vezetett egy beszélgetést a Kisközösségi Programról a Felvidéken a Gombaszögi Nyári Táborban. Nagy örömünkre szolgált, hogy határon túli magyarokat is megszólíthattunk személyesen.
A KÉK, vagyis a Kortárs Építészeti Központ szervezésében izgalmas délutánra van kilátás most szombaton Budapesten. A program előadói között lesz nemcsak szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András, hanem számos barátunk, partnerünk is. Találkozzunk szombaton!
Az előzetes regisztrációk alapján teljes telt ház lesz február 11-én, szombaton 17 órától a dörgicsei Kispipa Vendéglőben, ahol szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tart majd interaktív előadást „Kisközösségek szerepe az ökológiai válságban” címmel. A várólistára azért még érdemes jelentkezned a szervezőknél, a Dörgicsei Ökoklubnál (dorgicseiokoklub@gmail.com).
Február 25-én 17 óráról pedig Nógrád megyében, a szügyi Művelődési Házban tart előadást András „A válság nemcsak veszély – lehetőség is!” címmel.
Íme a videófelvétel Takács-Sánta András "Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból" című előadásáról, amely a Magyar Transzperszonális Egyesület tavaly novemberi konferenciáján hangzott el. Középpontjában egy igazi felnőttmese, amelynek szomorú és vidám befejezése egyaránt lehet. Nézd meg!
Kőváry Zoltán pszichológus és Takács-Sánta András humánökológus először a budapesti Kelet Kávézóban beszélgettek (Nagy Réka - Ökoanyu - vezetésével) az ökoszorongás oldásának lehetőségeiről. Ez a tartalmas beszélgetés itt hallgatható vissza. Majd pedig Dúll Andrea pszichológussal kiegészülve a Kossuth Rádió Napközben című műsorában is elmondták véleményüket a téma kapcsán. Ezt a rádióadást itt hallgathatod meg.
Mindkét beszélgetésben szóba kerültek a közösségi cselekvések mint fontos szorongásoldó lehetőségek.
"Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" címmel tartott előadást Takács-Sánta András október végén a Humusz Szövetség idei "Zöld kalandozások" sorozatának nyitó alkalmaként. Az index.hu cikke igen részletesen és pontosan foglalja össze az ott elhangzottakat, akár ott voltál, akár nem, érdemes elolvasnod.
Egy kimondottan ígéretes, és hozzánk nagyon közel álló témát körbejáró konferenciára hívjuk az érdeklődőket, amelyet a Magyar Transzperszonális Egyesület szervez november 19-ére. Számos barátunk is az előadók/résztvevők között lesz (pl. Farkas Judit, Orosz Katalin, Pabló), ráadásul szakmai vezetőnk is előadást tart majd („Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” címmel).
Takács-Sánta András a Körúti Szalon rendezvénysorozat keretében tartott előadást november 26-án "Közösségben jobb! - Közösségi együttműködéssel a klímaválság ellen" címmel. A programot élőben is közvetítették online, így visszanézhető itt.
Novemberben is számos helyszínen és programon lesznek jelen közreműködőként a Kisközösségi Program munkatársai. Alább a részletek:
november 8.
Az Átalakuló Wekerle által szervezett Ökokaszinóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András lesz a meghívott vendég, aki a közlegelők tragédiájáról és komédiájáról tart majd vitaindító előadást. (András a Kisközösségi Program elméleti alapjait is tartalmazó "A közlegelők komédiája" című könyv szerzője.) Figyelem, az eseményre kötelező regisztrálni! Részleteket itt találsz.
november 15.
Takács-Sánta András tartja majd a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján "Megszabadulni az ökoszorongástól - a közösségek újrafelfedezése" címmel. Nézd meg a konferencia teljes programját itt .
november 15.
Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyvének 2. kiadása jelenik meg hamarosan, és a könyvbemutatón egy interaktív kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül majd. Ennek egyik résztvevője Takács-Sánta András lesz, méghozzá annak apropóján, hogy ő is írt az új kiadásba egy rövid részt vendégszerzőként, méghozzá a háztartásokon túlmutató hulladékcsökkentési lehetőségekről. Itt találsz információkat a könyvbemutatóról.
november 23.
Egykori munkatársunk, Dr. Bíró Oszkár emlékére idén is rendez fenntarthatósági kerekasztalt a Bíró Alapítvány, ahol a Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviseli majd. Tudj meg többet az eseményről itt .
Október 5-én a zsámbéki Zöldnapon tart előadást Takács-Sánta András „Szorongás helyett közös cselekvés – A kisközösségek újrafelfedezése” címmel, majd pedig egy kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz. A Zöldnap programját itt olvashatod.
Október 1-jén Beremenden a Baranya megyei könyvtárosok találkozóján" munkatársunk, Pestovics Ági tartja a nyitóelőadást „Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez?” címmel.
Október 2-án 18.30-tól Takács-Sánta András tart interaktív előadást Budapesten, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában „Kisközösségek az ökológiai válság ellen” címmel. Részleteket itt olvashatsz.
Szeptember 30-ig lehet regisztrálni a „Hála és felelősség a sokféleségért” című, a Teremtés Hete alkalmából október 3-án Budapesten rendezendő konferenciára.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András „Felszabadító kapcsolatok – A társadalmi atomizáció meghaladása mint kiút az ökológiai válságból” címmel tart majd előadást az eseményen. Részleteket itt találsz.
Szeptember 22-én a Klímahét pécsi rendezvényén szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz, és egy előadást is tart az ökológiai válság kiútlehetőségeiről.
Az első kerekasztal-beszélgetés 11 órától kezdődik Ökoközösségek a városban címmel, beszélgető partnere Berta János (Hétágfa Egyesület) és Farkas Judit (PTE-BTK) lesz. A másik interaktív beszélgetés címe: Klímaszorongás és oldásai. Ebben a témában Orosz Katalin (klinikai szakpszichológus, a nyimi ökoközösség kezdeményezője) és Bigazzi Sára (SocLab Egyesület) vesz még részt Adráson kívül. Ez a program 18 órakor kezdődik.
15.30-tól pedig András előadása az Ökológiai válság a klímaváltozáson túl is - problémák és kiútlehetőségek címmel hallgatható majd meg.
A fenti címmel tartott előadást a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András január 5-én Budapesten, az Ökogyülekezeti Mozgalom "Közösségben a teremtett világért" című rendezvényén.
Rövid ideig munkatársunk volt dr. Bíró Oszkár, aki sajnálatosan fiatalon hunyt el nemrégiben. Részben az ő emlékére rendezte a Bíró Alapítvány a "Hogyan lehet nagyvárosi körülmények között fenntartható módon, közösségben élni?" című kerekasztal-beszélgetést. A Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviselte a beszélgetésen.
Egész napos standdal voltunk jelen a budapesti Akváriumban október 14-én megtartott rendezvényen - továbbá egy rövid beszélgetésre is sor került A közlegelők komédiája című új könyvünk kapcsán. Részletek a fesztiválról ide kattintva.
"Saját sorsunk – A jövő önmenedzselése. Az alulról jövő helyi kezdeményezések szerepe Magyarország fenntartható fejlesztésében." Ezzel a címmel rendeznek fórumot a Magyar Tudományos Akadémián szeptember 8-án - majd pedig egy ehhez kapcsolódó workshopot másnap Szigetmonostoron. A két rendezvény fő célja az akadémiai tudás és a helyi gyakorlatok összekötése.
Segítettünk egy kicsit a két alkalom megszervezésében. Pénteken pedig nemcsak standolni fogunk a helyszínen, hanem programunk vezetője, Takács-Sánta András előadást is tart, valamint délután részt vesz a kerekasztal-beszélgetésben. A részvétel mindkét rendezvényen ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A Gyüttment Fesztivál szervező csapata május 28-án vasárnap egy egész napos ökobandázásra hívja azokat, akik tudatosabban, fenntarthatóbban képzelik el az életüket vidéken vagy városban. A rendezvényen izgalmas workshopok, kézműves foglalkozások, zenei programok mellett a város és/vagy vidék témájában előadásokon és beszélgetéseken is lehetőség lesz részt venni.
Arról, hogy mindenkinek vidékre kell-e költöznie, ha fenntarthatóan akar élni, és arról, hogyan kapcsolódhatnak egymáshoz a városi és a vidéki közösségek Takács-Sánta András is tart délután egy előadást.
A Kisközösségi Program csapata is ott lesz egész nap egy standdal az Ökobandázáson. Felderíthetsz majd nálunk olyan hazai közösségi ökokezdeményezéseket, amelyeket mi már megismertünk, és jó példának tartunk. Megrajzolhatod egy interaktív térképen, mire képes egy helyi ökologikus kisközösség. És mélyebben megismerheted a Kisközösségi Program tevékenységeit, eddigi eredményeit is. Néhány apró ajándékkal is készülünk a minket meglátogatóknak!
A fenti címmel tart előadást március 22-én Gödöllőn Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője. Az eseményre a GATE Zöld Klub hagyományos tavaszi rendezvénye, a Zöld Forgatag keretében kerül majd sor.
A Kisközösségi Program egy régi szimpatizánsának felkérésére kapcsolódtunk be december 20-án a budapesti Piarista Gimnázium Fenntarthatósági Témanapjába, ahol közel 400 tanuló kapott ízelítőt abból, hogyan lehet részese egy fenntartható világ megteremtésének.
A program Tauber Tamás iránymutató bevezetőjével kezdődött, amely után a délelőtt további részében a diákok érdeklődésüknek megfelelően választhattak a párhuzamosan futó interaktív előadások között. Taksz Lilla a környezetbarát (városi) közlekedés lehetőségeibe vezette be a gyerekeket, míg Pauló Gergő és Tóth Miklós bevonta őket a közösségi döntéshozatal gyakorlatába. Tarjányi Nikolett előadásában hallhattak a biológiai sokféleség csökkenésének okairól, és tippeket kaptak, hogy ők mit tehetnek saját környezetükben e sokszínűség megőrzése érdekében. Kükedi Zsolt és Rohály Gábor a Fishbanks ökoszimulációs társasjáték segítségével mutatta be a jelenlegi gazdasági rendszer működését, míg Plachi Attila a Pandal Egyesület munkatársaival közösen elektronikus eszközeink hátrányos tulajdonságait mutatta be.
A témanap megszervezése új szerep volt számunkra, de szívesen tettünk eleget a felkérésnek, és a jövőben is nagy örömmel kapcsolódunk be hasonló, iskolásoknak szóló programokba.
Amikor helyi, települési értékekről beszélünk, többnyire a tárgyi értékekre, vagy a természeti kincsekre gondolunk először. Esetleg egy, a hagyományos építészetet képviselő parasztházra, vagy egy jellegzetes ételre. Amik talán ritkábban jutnak ilyenkor az eszünkbe, azok a településen élő és működő kisközösségek.
A Kisközösségi Program munkájának egyik sarokköve, hogy pont a kisközösségek tudják megmutatni a kiutat a környezeti, társadalmi, gazdasági válságból, ezért a mi véleményünk szerint az egyik legfontosabb érték maga az ember és az emberek alkotta közösség.
Élő értékeink, a kisközösségek címmel ezért tart vitaindító előadást munkatársunk, Kükedi Zsolt az Alsónémedin megrendezendő Értéktár konferencián 2016. november 4-én. A rendezvényre a szervezők a Pest megyében már működő Értéktárak képviselőit, valamit azoknak a teleüléseknek a képviselőit várják, ahol még nincs Értéktár, de gondolkodnak a létrehozásában. A konferencia célja a tapasztalatátadáson és egymás segítésén kívül az, hogy az Értéktárak megalakítása, működtetése mögött valódi közösségi munka legyen. Meggyőződésünk, hogy amellett, hogy a közösségek maguk is értéket képviselnek, a települési értékek gyűjtésével, megismerésével és megismertetésével maga a helyi közösség is fejlődni, erősödni tud.
Július 30-án, szombaton a Művészetek Völgyén Kisközösséget, minél többet! - Miért kulcsfontosságú a (kis)közösségek újrafelfedezése ahhoz, hogy valóban környezetkímélően élhessünk? címmel tartott előadást Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Kisközösségi Program szakmai vezetője.
Az alkalom az alábbi tematikára épült:
Éghajlatváltozás, fajok tömeges kipusztulása, városi légszennyezés, szintetikus mérgek az élelmiszerünkben - számos környezeti probléma fenyegeti életünk minőségét. Változtatnunk kellene ahhoz, hogy a mainál környezetkímélőbb és emberhez méltóbb életet élhessünk.
Nagy kérdés azonban, hogy miként kezdjünk bele. Nézzük meg, mit tehetünk egyénileg a saját háztartásunkban? Lépjünk be egy zöldpártba? Esetleg bízzunk magunk helyett inkább a szakértőkben?
Nem tagadva ezeknek a megközelítéseknek a létjogosultságát sem, komoly érvek szólnak amellett, hogy igazi áttörést a (kis)közösségek újrafelfedezése hozhat. Miért lehet óriási hatása egy kisközösségnek? Mit tehetnek ezek a közösségek egy ökologikusabb életmód érdekében? Kik indultak el Magyarországon ezen az úton, és mit értek el eddig? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Köszönjük a meghívást a fesztiválhelyszín, a Zöld Zugoly szervezőinek!
„Világmegváltás egészen alulról? – Ökologikus helyi közösségek Magyarországon” címmel tart előadást Takács-Sánta András november 21-én este hattól a Magyar Szociológiai Társaság Hankiss Elemér emlékére rendezendő konferenciáján.
Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül csaknem hét éve folyó terepi kutatások eddigi eredményeit mutatja majd be, és a „Mit nem tudunk a környezeti válság társadalmi folyamatairól?” című szekcióban kap helyet. A konferencia helyszíne az ELTE lágymányosi campusa, a részletes program elérhető a Magyar Szociológiai Társaság honlapján.
A Kisközösségi Program alapgondolatairól tart másfél-kétórás interaktív előadást Takács-Sánta András Hosszúhetényben, a Nyílt Tér Ökotáborban 2015. június 20-án.
A tábor a permakultúra, a mélyökológia és az önkéntes egyszerűség jegyében zajlik, részletesebben az esemény Facebook oldalán lehet olvasni róla.
„Fenntarthatóság - Önellátás vidéken” címmel rendeznek konferenciát 2014. október 4-én Vértesacsán.
Az előadók között található a Kisközösségi Program két munkatársa is, Kükedi Zsolt és Takács-Sánta András. A konferencia részletes programja itt érhető el.
A Pandal Egyesület meghívására tartott előadást Kóspallagon, a Málna Fesztiválon július 12-én Takács-Sánta András.
A mintegy 50 fő részvételével lezajlott előadás, illetve az azt követő beszélgetés témája az volt, hogy miért érdemes vidéken élni, illetve hogy a környezetkímélő vidéki életformához miért elengedhetetlenek a közösségek.
A Szemlő-hegyi barlangban (Bp. II. Pusztaszeri út 35.) beszél a Kisközösségi Programról november 27-én, szerdán 18 órától Flórián Norbert és Pólya Viktor. Előadásuk címe: Kisközösségek, egy út a kiút felé. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat által szervezett rendezvény ingyenes.
Idén tavasszal akciókutatást indítottunk Nagybörzsönyben. Ennek keretein belül egy helyi ökö-kisközösség kialakulását szeretnénk segíteni. Első lépésként egy háztartászöldítő kört indítottunk el, most pedig újabb állomáshoz érkeztünk: egy 10 részesre tervezett, havi rendszerességű beszélgetéssorozatba kezdünk bele mindannyiunkat érintő érdekes és fontos, olykor életbevágó kérdések tárgyalásával.
Az első ilyen beszélgetésre 2013. október 12-én, szombaton 16 órától kerül majd sor. A felvezető előadásban az emberi történelem néhány kulcsfontosságú eseményét nézzük meg egy különleges nézőpontból: hogyan váltunk mi emberek az idők folyamán a bolygót ön- és közveszélyes mértékben átalakító élőlénnyé? Az előadó Takács-Sánta András lesz.
„Kisközösségek: a békés átmenet zálogai” címmel tart előadást Takács-Sánta András Somogyvámoson, a Krisna-völgy ökofaluban az V. Fenntarthatósági Konferencián szeptember 28-án.
Két interaktív előadásra is sor kerül a hétvégén a Kisközösségi Programmal kapcsolatban.
Szeptember 14-én, szombaton Vácott Gálóczi Balázs és Zagyva Gabriella beszél a programról a Váci Egyházmegye fiatalok számára szervezett műhelyfoglalkozásán a Cházár András Szakiskolában.
Szeptember 15-én, vasárnap pedig Takács-Sánta András mutatja be a Kisközösségi Programot Zánkán, a Bolyai Önképző Műhely táborában. Előadásának címe: A kisközösségek szerepe egy fenntartható kultúra kialakításában.
A fenti címmel tart nyilvános előadást Takács-Sánta András arról, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá napjaink ökológiai válságához. Az előadás a Kisközösségi Program keretein belül készülő Kiútikönyv egyik, már nyilvánosságra hozott részletéből indul majd ki.
Időpont: 2013. június 21., péntek, 19 óra
Helyszín: Nádor Kávéház, Budapest, V. Nádor utca 19.
A Kisközösségi Program két munkatársa is előadást tart május 11-én, szombaton a Szimbiózis Kulturális Antropológiai Fesztivál „Ökofalvak Magyarországon” szekciójában.
Gosztonyi Bence előadásának címe: „Jövőkép és krízis-perspektíva egy ökofaluban”, Takács-Sánta Andrásé pedig: „Hazai ökofalvak a Kisközösségi Program szemszögéből”.
A fenti címmel tart interaktív előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról május 8-án 20 órától. A helyszín a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium (Budapest VIII. Horánszky u. 18.).
Az előadás a Kollégium Fenntarthatósági Kurzusának utolsó alkalma.
Munkatársunk, Pólya Viktor „Vissza a tapasztalathoz! – Amit a kisközösségek tudnak” címmel előadást tart a TEDxYouth@Rajk2013-on, melynek mottója: „A holnap megoldása a miénk”.
Időpont: 2013. május 4., szombat 11:00-15:00 Helyszín: BCE E. épület, III. előadó.
A fenti címmel tart félórás előadást Takács-Sánta András december 5-én a Párbeszéd a fenntarthatóságért sorozat soron következő alkalmán. Az esemény 17.30-tól késő estig tart, a helyszín a budapesti Grund (Budapest, VIII kerület. Nagytemplom u. 30.).
Az előadás beharangozója: Kik fogják elindítani társadalmainkat az ökológiai fenntarthatóság irányába? Manapság legtöbben az állami vagy az egyéni cselekvésben bíznak. Ám ez aligha elég, új cselekvőkre is szükség volna. Miért lehetnének kulcsszereplők helyi kisközösségek ebben a folyamatban?
A II. Karbon Kerekasztalon tart előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról augusztus 24-én, pénteken. A Kerekasztal a Klímanagykövetség Egyesület rendezvénye, fiatal döntéshozók és szakértők klímavédelmi találkozója.
Takács-Sánta András „Kisközösségek: miért fontosak a fenntarthatósághoz?” című előadásával indul az Ökoszolgálat „Ökoháztartás tréning városlakóknak” elnevezésű sorozata.
Időpont: március 7. (szerda), 18-20h.
Helyszín: Aranytíz Kutúrház, Budapest V. Arany János utca 10.
Egy meghívásnak eleget téve a fenti címmel tartott beszélgetéssel összekötött nyilvános előadást Takács-Sánta András január 28-án, szombaton Debrecenben, a Csapókerti Közösségi Házban.
Részlet a meghívóból:
„Vízhiány, mérgezett élelmiszerek, sivár tájak, ellenséges emberek. Egyre inkább ilyen világ vár ránk, ha a jelenlegi pazarló, felelőtlen életmódunkat folytatjuk. De könnyű elképzelni egy vidámabb, élettel teli jövőt is. Vajon mit tehetünk azért, hogy ez utóbbi váljon valóra? Egyedül, elszigetelten nem sok mindent. Ám mi történne, ha összefognánk hasonlóan gondolkodó barátainkkal, és helyi kisközösségeket formálnánk? Így már hatalmas energiák szabadulhatnak föl, ráadásul még jól is érezhetjük magunkat. Hogy kezdjünk bele a közösségalapításba? És mit tehetünk együtt egy élhetőbb világért? Ezekről a kérdésekről beszélgetünk a bevezető előadás után.”
Jelenleg az Egyesült Államokban tanuló munkatársunk, Pólya Viktor előadást tart a Kisközösségi Programról november 27-én Clevelandben, az 51. Magyar Kongresszuson.
A Magyar Társaság által szervezett rendezvényre száznál is többen érkeznek majd Észak-Amerika különböző pontjairól. A konferencia mottója: „Élenjáró magyarok: A magyarság jó hírneve a nagyvilágban”.
Október 19-én, szerdán 18 órától a budapesti Humusz Házban (Budapest, XI. kerület, Saru u. 11.) beszél Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
A 30-40 perces előadást beszélgetés, vita követi majd. A Humusz Szövetség Zöld Kalandozások sorozatába tartozó rendezvény ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! További információk a Humusz Ház honlapján.
Frissítés: Az előadás és az azt követő beszélgetés teljes, vágatlan felvétele megtekinthető itt.
Augusztus 15-én Piliscsabán, a Szentjánosbogár Közösség Szenior Táborában tart előadást Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője.
A három blokkból álló, másfél órás előadás madártávlati képet ad az ember környezet-átalakító tevékenységének múltjáról, korunk fő környezeti problémáiról, valamint a kiútlehetőségekről, különös tekintettel a helyi, (kis)közösségi megoldásokra.
Az előadást egyórás interaktív foglalkozás követi majd, ahol a résztvevők kiscsoportokban gondolhatják tovább és vitathatják meg a helyi, közösségi kiútlehetőségeket.
Munkatársunk, Andacs Noémi az egyik meghívott előadója a július 7-i falu-szimpóziumnak a Veszprém megyei Bakonyságon, ahol terepmunkánk eddigi tapasztalatairól beszél majd.
A SágHáz Kulturális Egyesület és Bakonyság Község Önkormányzata által szervezett rendezvényen a résztvevők a kisfalvak helyzetét járják körül. Annak lehetőségeit keresik, hogy miként válhat a falu újra „élő, eleven, önmagát fenntartó, működő egységgé”.
Az elkövetkező hetekben két nyilvános, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó előadást is tart Takács-Sánta András:
Március 19-én, szombaton este hét órától „Egyedül nem megy – Ökologikus helyi kisközösségek” címmel a Szilfa Szabadegyetemen a Kájoni Házban (Budapest, II. kerület, Szilfa utca 4.).
Április 13-án, szerdán este hat órától pedig „Hatalmunk visszaszerzése – Mit tehetnek helyi kisközösségek a környezeti problémák enyhítéséért?” címmel a Rákosmenti Waldorf Általános Iskolában (Budapest, XVI. kerület, Thököly út 13.).
Tavaly óta Magyarországon is rendeznek TED-konferenciákat. Ezeken a világhírű rendezvényeken mintegy húsz perc áll az előadók rendelkezésére, hogy inspiratív formában mondják el legfontosabb gondolataikat.
A 2010 őszi konferencia egyik meghívott előadója volt Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője. „Jól-lét a mértékletesség útján” című előadása, amely a helyi kisközösségek fontos szerepét is érinti, megtekinthető:
A mai napon a keresztény szellemiségű üzletembereket tömörítő Keresztény Értékmegőrző Egyesület estjén tart beszélgetéssel egybekötött előadást Takács-Sánta András a Kisközösségi Programról.
Két tanácskozáson is szóba kerül a Kisközösségi Program októberben.
Október 15-én, a KÖVET 15. születésnapja alkalmából rendezett konferencia második napján „A Kisközösségi Program: Miért fontos a helyi közösségek újjáélesztése az ökológiai fenntarthatósághoz?” címmel tart előadást Takács-Sánta András. A konferencia programja a kovet.hu oldalon érhető el.
Október 29-én az ELTE Társadalomtudományi Karán működő Közös Örökségünk Kutatóműhely szervezésében rendezett tudományos tanácskozáson „Kisközösségek” címmel tart korreferátumot Takács-Sánta András terepmunkánk eddigi legfontosabb eredményeiről. A helyszín a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Irodája.
Szeptember 9-én az ország egyik legnehezebb helyzetű kistérségében tartott interaktív előadást Takács-Sánta András. A sásdi kistérségben található Mindszentgodisán környékbeli polgármesterekkel, fejlesztőkkel és más értelmiségiekkel beszélgetett a környezeti problémákról és enyhítési lehetőségeikről, különös tekintettel a helyi, kisközösségi megoldásokra.
Október 9-én a nyugati határhoz közel fekvő Egyházasfaluban „Miért fontos a helyi kisközösségek újjáélesztése az ökológiai válság korában?” címmel tartott interaktív előadást Takács-Sánta András. A rendezvényen részt vett többek között a település újonnan megválasztott polgármestere is.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!