
A járvány miatt a 2021-es év első fele nálunk is viszonylag eseménytelenül (pontosabban: nagyrészt csöndes háttérmunkával) telt. Nem úgy a második fele! Így év végére bizony igen sok történés gyűlt össze. Alább összefoglaltuk ezeket tömören, nézd csak meg, hátha lemaradtál év közben valami izgalmasról!
Szerencsére sikerült személyesen megtartanunk a helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatának, az Új Koma Hálónak mindkét éves országos találkozóját (még ha a tavaszit egy kis csúszással is). És milyen inspiráló volt mindkettő! Ráadásul jó pár kezdeményezés csatlakozott az Új Koma Hálóhoz tavaly, az év végén pedig elindult a Háló negyedéves hírlevele is egy, a karácsonyról szóló tematikus számmal. Nem mellékesen pedig júniusban az Élő Adás adományesten mintegy 600 000 forint támogatást kaptunk magánadományozóktól az Új Koma Háló erősítésére.
*****
Az év első felében csaknem két tucat új, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tipp került föl Kiutak.hu portálunkra – így immár 78 tipp szerepel az oldalon. És noha az év második felében szünetet tartottunk, hamarosan újraindul a sorozat. A tippeken kívül jó néhány olvasni- és néznivaló ajánlójával is bővítettük a portált az elmúlt év során.
*****
Júliusban állásfoglalást jelentettünk meg a méhlegelőkkel kapcsolatos vitában. Az anyagban leginkább a vitában felmerült jellegzetes ellenérvekre, illetve félelmekre reagáltunk – pártoktól függetlenül, az ökológiai gondolkodásmódnak megfelelően.

*****
Augusztusban kiáltványt tettünk közzé a helyi ökoközösségekért. Az inspiráló szöveg csak a Facebookon mintegy 20 ezer emberhez jutott el, és számos pozitív visszajelzés érkezett rá. Ha eddig netán nem olvastad volna, miért fontos helyi kisközösségekben cselekedni az ökológiai fordulatért, még mindig érdemes megtenned!

*****
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András több podcast, illetve rádióadás vendége is volt az év folyamán – mindegyiket visszahallgathatod:
- a wmn.hu Komposzt podcastjában elsősorban arról beszélt, hogy az egyre mélyülő ökológiai válság korában miért fontosak a pozitív társadalmi jövőképek (ez egyébként a Komposzt eddigi leghallgatottabb adása)
- a Green Policy Center podcast-csatornáján a helyi ökoközösségek cselekvési lehetőségeiről beszél(getet)t (ennek vágott változata a Mária Rádióban ment le)
- a Civil Rádióban lezajlott, különösen sok pozitív visszajelzést kapott beszélgetés igen nagy részben a radikalizmus, az anarchizmus és a hedonizmus fogalmai körül forgott
- a Kossuth Rádió Napközben című műsorában az ökoszorongás közösségi cselekvésekkel történő oldásáról beszélt.
Ez utóbbi témát Kőváry Zoltán pszichológussal együtt részletesen is körüljárták a budapesti Kelet Kávézóban tartott tartalmas beszélgetésen, ennek is van hangfelvétele.
*****
Több előadást is tartott Takács-Sánta András a Kisközösségi Programhoz kapcsolódóan:
- a Magyar Építőművészek Szövetsége Csütörtöki Iskola sorozatának februári alkalmán a kisközösségek által megvalósítható ökologikus megoldásokról beszélt, itt visszanézheted.
- a katolikus Bokor Mozgalom augusztusi rendezvényén, a Bokorünnepen „Közösségi kiutak az ökológiai válságból” címmel tartott előadást
- októberben a 10 millió Fa helyi csoportjainak országos találkozóján a faültetésen túli közösségi cselekvések lehetőségeiről beszélt
- a Magyar Transzperszonális Egyesület novemberi konferenciáján tartott, „Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” című előadásáról készült videófelvétel is, de ez egyelőre nem került nyilvánosságra.
*****
Nem maradtunk ki az írott sajtóból sem:
- a wmn.hu gyüttmentekről szóló riportjában Mészár Anna munkatársunk mondott értékes gondolatokat
- az index.hu cikke pedig igen részletesen és pontosan foglalta össze Takács-Sánta Andrásnak a Humusz Szövetség sorozatában tartott "Hatalmunk visszaszerzése – Helyi ökoközösségek az ökológiai fenntarthatóságért" című előadását.
*****
2021-ben is megtartottuk szokás szerint telt házas Látó-Mező gyerektáborunkat Nagybörzsönyben. Az immár tízéves közösségi ökotábor napjairól itt olvashatsz egy képes beszámolót.

*****
Három év után újra szerveztünk Földhangoló felnőtt-tábort – ezúttal egy Tolna megyei aprófalu, Murga volt a helyszín. Nagyszerűen sikerült, itt találsz egy rövid beszámolót róla.

*****
Nem hiányoztunk a magfalvai Gyüttment Találkozóról sem, ahol nemcsak standoltunk, hanem programokat is szerveztünk. Csak az időjárás volt cudar, augusztus ide vagy oda. Íme néhány kép az ottlétünkről.
*****
Tíz hónapos Humánökológia tanfolyamunk júliusban véget ért tizenegyedik évada nagyrészt onlájn, de így is sikeresen zajlott. A tizenkettedik évad két telt házas csoporttal indult szeptemberben.
*****
Egész évben működött Facebook-oldalunk, és a vasárnapokat kivéve mindennap posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy más kapcsolódó programajánlókat, olvasni- vagy néznivalókat.
Nagyon köszönjük, hogy figyelemmel kísérted tevékenységünket 2021-ben! Azért pedig különösen hálásak vagyunk, ha akár önkéntes munkával, akár pénzadománnyal hozzájárultál a tavalyi munkánkhoz. Hálásak leszünk, ha velünk tartasz jövőre is.
#Tanfolyam
#Interjú
#ökotábor
#Támogatás
#Új Koma Háló
#Előadások
#Beszélgetés
#Évösszegző
#Kiutak.hu
#2021
A helyi ökoközösségek erősítésére, vagyis az Új Koma Háló feladataihoz kértünk támogatást a június 3-i Élő Adás közösségi adománygyűjtő esten. A helyszínen és az online térben jelen lévők összesen 610.111 Ft-ot dobtak össze nekünk! Nagyon hálásak vagyunk ezért a támogatásért! Köszönjük mindenkinek, aki mellénk és a komák mellé állt! És köszönjük a Gyökerek és Szárnyak Alapítványnak is, hogy lehetőséget kaptunk tőlük a részvételre, hogy megszervezték és lebonyolították ezt az izgalmas és mozgalmas eseményt! Valamint gratulálunk a másik két résztvevő csapatnak, a Belvárosi Tanodának és a Golgota Ellátónak is, nagyon sok sikert kívánunk a segítő munkájukhoz!

A mi célunk az volt, hogy az adományokból elkezdhessük finanszírozni egy félállású szakmai koordinátor munkatárs alkalmazását. Eddig az Új Koma Háló körüli feladatokat (többek között a kapcsolattartás a komákkal, új lehetséges kezdeményezések felkutatása és megismerkedés velük, a háló tagjai közötti tapasztalatcsere és tudásmegosztás elősegítése, konkrét szakmai tanácsadás a komáknak) mind önkéntes munkában végeztük. Az Új Koma Háló megalakulása óta ugyanakkor nagy örömünkre gombamód kezdtek el szaporodni a helyi ökoközösségek, a Hálóba bekapcsolódó csapatok száma, ezzel a mi feladataink is. Így a bővüléshez és az érdemi segítségnyújtáshoz szükségünk van rá, hogy legyen egy olyan munkatársunk, aki nem csak a szabadidejében tudja gondozni a Hálót.
Úgy hisszük, az erős helyi ökoközösségekhez tudatos közösségformálásra is szükség van. Hiszen együttműködni másokkal nem is olyan magától értetődő dolog, előbb-utóbb minden közösség szembesül egy-egy megoldandó helyzettel. Szeretnénk, ha az Új Koma Háló tagközösségei gond nélkül igénybe tudnák venni közösségfejlesztő szakember segítségét, ezért ehhez egy pénzügyi alapot szeretnénk megnyitni. Ehhez is használjuk majd a felajánlott adományokat.
Az Új Koma Hálóval sok-sok hosszú távú tervünk van. Ezek megvalósításához most jelentős anyagi segítséget kaptunk, amiért nagyon hálásak vagyunk! Aki kedvet kapott az adományozáshoz, a helyi ökoközösségek megerősítésének támogatásához, több módon is segítheti anyagilag a munkánkat. Közvetlen felajánlásokat a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft-n keresztül tudunk fogadni (bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank) , de a Magnet Bank Segítő Bankkártya kezdeményezésében is lehet minket támogatni. KÖSZÖNJÜK!
#Támogatás
#Új Koma Háló
#Élő Adás
Te is egy olyan világról álmodsz, ahol jó a levegő, gazdag az élővilág, könnyű jó minőségű helyi élelmiszerhez jutni, tiszta a víz, takarékosan használjuk az erőforrásokat, és nem utolsó sorban békésen élünk és együtt tudunk működni egymással? Hajlandó vagy tenni azért, hogy ez az új világ ne csak álom legyen? Segíts velünk!
Mi ezért a világért dolgozunk, és abban hiszünk, hogy az eléréséhez sok erős, cselekvő helyi ökoközösségre van szükség. Szerencsére azt tapasztaljuk, hogy egyre több ilyen kisközösség alakul szerte az országban, akik egymással is szívesen osztják meg a tapasztalataikat, ötleteiket, a sikereiket és a kihívásaikat. Az Új Koma Háló kezdeményezésünkkel őket igyekszünk segíteni, erősíteni szakmai tapasztalataink megosztásával és a találkozási lehetőségek megteremtésével.
Most egy szuper lehetőséget kaptunk, hogy az eddigieknél is nagyobb erőbedobással végezhessük ezt a munkát! Június 3-án részt vehetünk a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány Élő Adás nevű rendezvényén, ahol támogatásokat gyűjtünk az Új Koma Háló működtetéséhez.
Ezen az adományozói esten másik két civl projekttel együtt mutkozunk majd be, és mondjuk el, mit is tervezünk az elkövetkező egy évben, miért érdemes mellénk állni és támogatni a céljainkat. Nagyon röviden arról, mihez kérünk támogatást a következő egy évre:
- Erősíteni fogjuk az Új Koma Hálón belüli együttműködést egy új koordinátor munkatárs bevetésével.
- Közösségfejlesztő bevonásával lehetőséget teremtünk, hogy a kezdeményezések, a csapatok erősödhessenek és növekedhessenek, és legyenek eszközeik a közösségi kihívások megoldásában.
- A Kiutak.hu oldalunk további fejlesztésével és népszerűsítésével még több lelkesítő és megvalósítható ötletet és muníciót adunk a közösségi cselekvéshez.
Gyere el te is, és támogasd a munkánkat! Add tovább az est hírét másoknak is!
További információk az eseményről!
Regisztráció

#Támogatás
#Új Koma Háló
#Élő Adás
Pár hete jelent meg a fenti címmel egy mesekönyv, amely a Kisközösségi Programéhoz nagyon hasonló szellemiségben íródott: azt igyekszik megmutatni, hogy miként élhetnénk másként, közös otthonunkat óvva és a közösségeket újrafelfedezve. A pozitív vízióra helyezi a hangsúlyt, a környezeti problémákról csak érintőlegesen szól. Ami helyes döntés, hiszen a 8-14 éves célközönséget különösen nem szabad nyomasztani. Ám ne gondolja senki, hogy az elsőkönyves szerző, Zakarné Varjas Kata valamiféle rózsaszínű ökoutópiát festene le. Meséje két lábbal áll a realitás talaján: amit leír, viszonylag gyorsan meg is valósíthatnánk, ha akarnánk. A szöveg gördülékeny, olvasmányos, ráadásul szakmailag is helytálló.
Nagyon jó szívvel ajánljuk mindenkinek ezt a könyvet, aki ökologikus életmódra szeretné nevelni csemetéjét! Számunkra pedig különösen örömteli, hogy 100 eladott példány teljes bevétele a Kisközösségi Program megvalósulását fogja segíteni. (Ezúton is köszönjük a szerző gáláns fölajánlását.) A könyv itt rendelhető meg.
#Támogatás
#Könyv ajánló
#Geo
A Kisközösségi Programnál Kiútikönyv munkacímmel évek óta dolgozunk egy kézikönyvön, amely ökologikus helyi kisközösségek számára nyújthat majd a jövőben segítséget. Ez tartalmazni fog számos, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, továbbá útmutatót nyújt a közösségszervezéshez és a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
Összegyűjtöttük most a könyv már elkészült és korábban nyilvánossá tett részleteit.
A kötet egyik kész fejezetét, a természetvédelemről szóló részt korábban közzétettük itt az oldalunkon. Az anyag a „Mit tehetnek helyi (kis)közösségek a biológiai sokféleség megőrzése és a zöldterületek védelme érdekében?” címet viseli.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
Bajomi Bálint fotója
A könyv egy másik részlete is megjelent már. Ez a rövid fejezet azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához.
A viridis.hu blogon is megjelent a készülő Kiútikönyvből három rövid esettanulmány:
A szövegekhez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt, javaslatot.
Támogasd a Kiútikönyv elkészültét!
A Kisközösségi Programban sok elkötelezett szakember dolgozik együtt a legkülönfélébb szakterületekről. Egyelőre szinte mindannyian önkéntesen vesznek részt a Kiútikönyv írásában, szerkesztésében is.
Ahhoz, hogy a könyvet belátható időn belül kézbe is vehessék az olvasók, anyagi támogatásra van szükségünk. Szakértői díjak segítenének abban, hogy mihamarabb elkészülhessen a Kiútikönyv, illetve hogy további készülő fejezeteit előzetesen közzétegyük. Ezt támogatásokból tudjuk finanszírozni.
Ha szívesen lennél e kötet mecénása, vagy ismersz valakit, aki támogatná a könyv elkészültét, kérjük, keress bennünket az info@kiskozossegek.hu címen!
#Kiútikönyv
#Támogatás
#Természetvédelem
#Esettanulmányok
A napokban a Kisközösségi Program is részese lett a MagNet Bank civileket támogató kezdeményezései egyikének, a Segítő Bankkártya Programnak. Ennek keretében, bárki, aki rendelkezik magnetes bankkártyával, egyszerűen támogathat minket. Támogatóinknak csak néhány kattintás, nekünk nagy segítség!
A program keretében a bankkártyás fizetések után a MagNet Bank minden alkalommal jóváír 1 vagy 2 forintot a támogatni kívánt civil szervezet részére (sima bankkártyás vásárlás = 1 Ft; dombornyomott bankkártyás vásárlás = 2 Ft).
Hogyan lehet beállítani, kedvezményezettként a Kisközösségi Programot?
Amennyiben a MagNet Banknál vezetsz folyószámlát, lépj be a Netbankba, és jelölj meg minket így:
Netbank Menü → Közösségi Termékek → Segítő Bankkártya Program → Támogatni kívánt szervezet (módosítása) → Kisközösségi Program
FONTOS!
Lehet, hogy elsőre úgy érzed, a kártyahasználata által produkált néhány forint nem olyan nagy összeg. De hidd el, egy magunkfajta civil kezdeményezés számára valóban sokat jelent minden aprónak tűnő támogatás. A sok kicsi tényleg sokra megy! Ráadásul ezt a támogatást csak egyszer kell beállítani.
Minden támogatást hálásan köszönünk!
Részletek a Segítő Bankkártya Programról a Magnet Bank weboldalán

#Támogatás
#MagNet Bank