A Credo folyóirat nemrég megjelent, teremtésvédelmi tematikus számában szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András "A közösségek újrafelfedezése - Remény az ökológiai válság korában" című tanulmányát is olvashatjátok. Tömören, hat oldalon bemutatja, hogy miért csináljuk a Kisközösségi Programot, és mit tettünk eddig. Ökoszorongás enyhítésére külön ajánljuk ezt az írást. De amúgy az egész számot érdemes megnéznetek, innen tölthetitek le.

#Tanulmány
#Helyi kisközösségek
#Credo
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András a Máltai Tanulmányok tudományos folyóirat felkérésére írta meg azt a Próféták és helyi ökoközösségek című tanulmányt, amelyben tömören összefoglalja, hogy miért csináljuk immár 12 éve a Kisközösségi Programot, és mik az eddigi fő eredményeink. Majd pedig kezdeményezéseink közül külön kiemeli és bemutatja az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hálózatát. Örömmel vesszük a visszajelzéseiteket a szöveggel kapcsolatban.
És amúgy a teljes, Környezetvédelem és klímaváltozás című tematikus számot ajánljuk (amiben a tanulmány megjelent).
Máltai Tanulmányok 2020/1. ... a Magyar Máltai Szeretetszolgálattól
#Tanulmány
#Új Koma Háló
Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához? címmel jelent meg szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóirat 2019/2. számában. Ajánljuk mindenkinek, aki hisz abban, hogy el tudjuk kerülni az ökológiai öngyilkosságot. És talán még inkább azoknak, akik nem hisznek ebben, de szeretnének hinni. A nyomtatott számban a 87-95. oldalon találjátok, vagy ide kattintva online olvasható.
#Tanulmány
#Kisközösségek
#Ökoforradalom
Megjelent Takács-Sánta András tanulmánya, amely a Kisközösségi Program keretein belül az elmúlt nyolc évben végzett (és amúgy a jövőben is folytatódó) közösségkutatásaink tanulságait foglalja össze "Egy új világ építése egészen alulról? - Komplex ökologikus élemód-alternatívát megvalósító helyi közösségek a vidéki Magyarországon" címmel. Az írás a socio.hu-n, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet online folyóiratában teljes terjedelmében olvasható a fenti címre kattintva.
#Tanulmány
#socio.hu
#Közösségkutatás
#Ökologikus életmód
#Fenntartható helyi kisközösségek
Készülő Kiútikönyvünk annak idején elsőként közzétett, rövid részletét nemrégiben frissítettük.
Írásunk azt vizsgálja, hogy milyen különböző módokon állhatunk hozzá kultúránk jelenlegi válságához. A szöveghez szívesen veszünk bármilyen építő észrevételt.
#Kiútikönyv
#Tanulmány
A Szociálpedagógia folyóiratban jelent meg Gelencsér Zsófia munkatársunk tanulmánya a herencsényi Ökotársulás kezdeményezésről, amely részben a Kisközösségi Program keretein belül végzett kutatásokon alapszik.
A Nógrád megyei faluban budapestiek egy csoportja vásárolt földet munkahelyeket teremtve helyieknek, miközben ők maguk ellenőrzött forrásból biominőségű élelmiszerhez jutnak. A tanulmány itt olvasható.
#Herencsény
#Élelmiszer
#Föld
#Tanulmány
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
#Budapest
#Gyula
#Herencsény
#Kerecsend
#Somogyvámos
#Vép
#Helyi pénz
#Fenntarthatóság
#Tanulmány
#Sopron
#Visnyeszéplak
A fenti címmel jelent meg nemrégiben Takács-Sánta András esszéje, amely a „Hogyan törhetne át az ökológiai politika?” alcímet viseli. A tanulmány kulcsfontosságúnak tekinti a helyi kisközösségek szerepét ebben a folyamatban.
A demokrácia helyibbé és részvételibbé tétele mellett érvelő írás a Pánovics Attila és Glied Viktor által szerkesztett „...Cselekedj lokálisan! – Társadalmi részvétel környezeti ügyekben” című kötetben látott napvilágot.
A teljes kötet – amely számos további figyelemre méltó írást is tartalmaz – letölthető innen.
Az esszé alapul szolgál majd a készülő kézikönyvünk részvételi demokráciáról szóló fejezetének egy részéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet.
#Tanulmány
#Közösségek
#Demokrácia
#Társadalmi részvétel
A Kisközösségi Program kézikönyv-író munkacsoportja Jacsó Enikő vezetésével két tanulmányt készített a Humusz Szövetség megbízásából.
A helyi pénzekről szóló anyag és a szívességbankokról szóló szöveg egyaránt elérhető a Humusz Szövetség honlapján.
Reményeink szerint ez a két tanulmány hozzájárul ahhoz, hogy érthetőbbé váljon sokak számára e két összetett, ám az ökológiai fenntarthatóság szempontjából is nagyon fontos téma.
A tanulmányok alapul szolgálnak majd a készülő kézikönyvünk pénzről szóló fejezetéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétett részlet.
#Helyi pénz
#Fenntarthatóság
#Tanulmány
#Szívességbank
Nyilvánosságra hoztuk a Kiútikönyv munkacímű, készülő kézikönyvünk egyik fejezetét. Az anyag a „Mit tehetnek helyi (kis)közösségek a biológiai sokféleség megőrzése és a zöldterületek védelme érdekében?” címet viseli.
A fejezet először helyzetképet ad a biológiai sokféleség hazai állapotáról. Ezután pedig számos ötletet nyújt helyi (kis)közösségek számára ahhoz, hogy mit tehetnek a biológiai sokféleség megóvása, illetve a települések zöldterületeinek védelme érdekében.
A szöveghez mindenkitől örömmel veszünk konstruktív visszajelzéseket. Már csak azért is, mert a könyv majdani megjelenéséig még be tudjuk építeni ezeket a fejezetbe. Sőt, tervezzük azt is, hogy néha frissítjük is majd ezt a most közzétett elektronikus anyagot (ezért viseli az „1.0. változat” alcímet).
A könyvfejezet letölthető pdf formátumban.
A Kiútikönyv egy korábban közzétett rövid részlete szintén érhető.
A Kiútikönyv egy kisközösségi kézikönyv lesz, amely amellett, hogy tartalmaz majd rengeteg, elsősorban közösségi szintű környezetkímélő viselkedési alternatívát, útmutatót nyújt a közösségszervezéshez, továbbá a helyi politikai döntéshozatal befolyásolásához is.
#Kiútikönyv
#Biodiverzitás
#Tanulmány