Kiutak.hu portálunkra nemrégiben fölkerült a 100. cselekvési tipp, sőt immár 103-nál járunk. A legfrissebb tippek közösségszervezési praktikák mellett a hulladékkal és a részvételi demokráciával kapcsolatosak.

#Kiutak.hu
17 darab, helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tippet tettünk ki tavaly Kiutak.hu portálunkra – az év első részében csak szórványosan, szeptembertől viszont szinte minden héten előrukkoltunk egy-egy új tippel. Ezzel már 95 tipp szerepel a portálunkon, itt elolvashatod az összeset. Emellett számos izgalmas olvasni- és néznivaló ajánlója is kikerült tavaly a portálra, elsősorban az új tippekhez kapcsolódóan. További jó hír, hogy Kiss Gabriella (Corvinus) és Munkácsy Béla (ELTE) személyében két remek szakértővel bővült a Kiutak.hu csapata.

******
2022-ben is tovább szőttük az Új Koma Hálót, a komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek általunk koordinált hálózatát, amelynek jelenleg mintegy 35 kezdeményezés a tagja. Tavaly először a korábban megszokott kettő helyett immár három országos találkozóra került sor, ezek rövid beszámolóját megtalálod itt, itt és itt. Továbbá napvilágot látott három hírlevele is a Hálónak, ezeket itt, itt és itt olvashatod el. Az év első felében Csíráztató néven hat alkalomból álló onlájn beszélgetéssorozatot tartottunk kezdő ökoközösségek számára segítendő az indulásukat.

******
Augusztus végén két napon át jelen voltunk a Gyüttment Találkozón, ahol nemcsak standoltunk, hanem előadásokat, beszélgetéseket is szerveztünk.

******
Tavaly nyáron is megtartottuk közösségi ökotáborainkat: a Látó-Mező gyerektábort és a Földhangoló felnőtt-tábort – rengeteg élménnyel gazdagítva a résztvevőket.

******
Nyáron véget ért tíz hónapos, az ökológiai válságról és a kiútlehetőségekről szóló Humánökológia tanfolyamunk 12. évadja, szeptemberben pedig elindult a 13. évad – ezúttal is két telt házas csoporttal.

******
A covid-időszak elmúltával 2019 után először újra szerveztünk Gyurgyalag Műhelyt, ahol az országgyűlési választások után közzétett, nagy visszhangot kapott posztunk nyomán vitatkozott Antal Miklós és Takács-Sánta András.

******
Számos további, mások által szervezett nyilvános eseményen is részt vettek munkatársaink.
Pestovics Ági a permakultúra és a spiritualitás kapcsolatát körüljáró beszélgetés egyik meghívottja volt.
Szenderák Gabi a „Közösségben a környezetünkért” című gyulai fórumbeszélgetésen képviselte a Kisközösségi Programot.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András pedig résztvevője volt:
- egy városi ökoközösségekről szóló onlájn beszélgetésnek (amelyen rajta kívül részt vett Kiutak.hu portálunk egyik témafelelőse, Erdős Zoltán is)
- egy, az ökológiai válságból való kiútlehetőségekről szóló kerekasztal-beszélgetésnek a Stúdió K Színházban
- a szeretnivaló gyüttmentekről szóló beszélgetésben az Ördögkatlan Fesztiválon
- egy beszélgetésen az ökoközösségekről a Klímahéten
- egy beszélgetésen arról, hogy mennyire vehetjük biztosra az ökológiai összeomlást

******
Takács-Sánta András számos podcast, illetve rádióműsor résztvevője is volt tavaly:

******
Ezen kívül nagyobb interjú jelent meg vele a 24.hu-n, a Képmás magazinban és az In Green magazinban – mindháromban esett szó a Kisközösségi Programról is. Továbbá egy esszét közölt a Válasz Online-on, amelyben az ökokatasztrofizmussal szemben kínál alternatívát.
******
Egész évben működött Facebook-oldalunk, ahol minden hétköznap (sőt, olykor a hét végén is) posztoltunk valami érdekeset – híreket és érdekességeket a Kisközösségi Program háza tájáról, vagy kapcsolódó programajánlókat, olvasni- és néznivalókat.

******
Nem utolsósorban pedig két sikeres forrásteremtő kampányunk és folyt az elmúlt évben: nyáron az Új Koma Háló, az év végén pedig a Kiutak.hu működtetésére adtatok össze a megcélzott minimumnál nagyobb összeget. Ezt újfent köszönjük!

******
Ez volt 2022. Mi 2023-ban is azon fogunk dolgozni, hogy emberek összefogásával, alulról indulva segítsünk létrehozni egy új, ökologikus civilizációt. Tarts te is velünk, illetve mindazokkal, akik hatalom híján is újraépítik a világot!
Nemrégiben már a 94. helyi ökoközösségeknek szóló cselekvési tipp került föl Kiutak.hu portálunkra. A legutóbbiak témái: járműmegosztás, távhőrendszer helyi megújulókkal, részvétel a közügyekben, no meg egy sor tipp közösségek formálásához.

Újraindult sorozatunk, amelyben cselekvési tippekkel igyekszünk inspirálni helyi ökoközösségeket. Hulladékkommandó, szakszerű tűzifa-felhasználás, állati élelem méltányos forrásból, az álközösség elkerülése és a közösség vezetőinek legfőbb feladata: a 82-86. tippet itt találjátok legfelül. És figyeljétek a Kiutak.hu-t vagy facebook-oldalunkat, mert mostantól majdnem minden héten érkezik egy újabb tipp, nagyjából 130-ig nem is akarunk megállni! Az összes eddigi tippet pedig itt olvashatjátok.

Immár két hónapja minden hétfőn és csütörtökön cselekvési tippeket osztunk meg kiutak.hu portálunkon ökologikus helyi közösségek számára. Ami újdonság, hogy létrehoztunk egy Cselekedj! elnevezésű új menüpontot a portálon, ahová egybegyűjtöttük az eddig közzétett tippeket. Méghozzá rendszerezve: kezdőknek, középhaladóknak és haladóknak szóló kategóriákba osztva őket. Érdemes böngésznetek, és azt se feledjétek, hogy folyamatosan kerülnek föl az újabb és újabb tippek (facebook-oldalunkra is mindig posztoljuk az újdonságokat), legalább 80-ig biztosan nem állunk majd meg!
#Ökolokalizmus
#Kiutak.hu
#Cselekvési lehetőségek
A bő egy éve működő kiutak.hu-n eddig "csak" olvasni- és néznivalókat ajánlottunk. Ezek az ajánlók természetesen továbbra is megmaradnak, sőt, folyamatosan szaporodnak majd – már most is van belőlük vagy 250. Ugyanakkor mostantól egyre inkább a cselekvési tippek fognak előtérbe kerülni ezen a portálon. A következő időszakban hétről hétre sok tucat konkrét lehetőséget fogunk megmutatni nektek életünk különféle területeiről, ám ezek mind egy irányba mutatnak majd: kivétel nélkül arról szólnak, hogy mi mindent tehetünk helyi közösségekben egy új világért.
Nemrég fölkerült a legelső tipp, méghozzá a portál Élőlénytársaink részéhez.

És hát igen, ezek a tippek nem feltétlenül karanténos időkre valók, hiszen arról szólnak, hogy emberek együtt cselekszenek. Ám a járvány remélhetőleg pár hónap múlva már nem lesz velünk, és akkor igazán belekezdhetünk az új világ felépítésébe – aminek fontosságára a vírusválság is figyelmeztet bennünket – alulról, apró építőkockánként. Addig is érdemes tanulnunk, átgondolnunk a lehetséges cselekedeteket – ehhez próbálunk mi is segítséget nyújtani.
Az a tervünk, hogy az év végéig mind a kb. 80-90, jelenleg a tarsolyunkban levő cselekvési tippet kidolgozzuk, és fölrakjuk a kiutak.hu portálra. Vagyis ez most csak az első fecske. Figyeljétek tehát folyamatosan akár a Legfrissebb menüpontot a portálon, akár facebook-oldalunkat a következő hetekben, hónapokban, mert rengeteg további ötletet osztunk majd még meg veletek.
#Ökolokalizmus
#Kiutak.hu
#Cselekvési lehetőségek
A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön szerte az országban. Hisszük ugyanis, hogy ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalmi berendezkedésnek és gondolkodásmódnak – vagyis egy, a fogyasztói kultúrát meghaladó új kultúrának.
Lássuk, mi mindent tettünk mindezek érdekében 2019 során, továbbá azt, hogy miként segítheted munkánkat!
Számunkra az év legfőbb eseménye talán az volt, hogy februárban elindítottuk kiutak.hu portálunkat. Elsősorban azokat célozzuk meg vele, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért és gazdaságért. A portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan ajánlunk mindehhez olvasni- és néznivalókat. Az év további részében majdnem minden héten bővítettük a portált egy-egy új ajánlóval, így jelenleg már mintegy 250 értékes anyag között lehet böngészni. A portált február 1-jén az V. Gyurgyalag Műhely kereteiben mutattuk be.

2019-ben tovább bővült az általunk segített helyi ökoközösségek hálózata, az Új Koma Háló. 2018 nyarán öt csapattal indult, ma már tucatnyian vesznek részt benne. Áprilisban és szeptemberben is összehívtuk mindnyájukat egy-egy egész napos személyes találkozóra, és mindkettő igencsak inspirálóra sikerült.
Szintén terepkutató munkacsoportunkhoz kapcsolódik, hogy országjárásunk sem maradt abba: mélyinterjúkat készítettünk egy ökofalu-kezdeményben Vértesszőlősön és egy különleges Krisna-tudatú ökologikus közösségnél Nandafalván.

Egy aprófaluba, Zsibrikre pedig mint egy leendő reménybeli ökoközösség helyszínére látogattunk el sokadmagunkkal egy általunk szervezett kirándulás keretében.
Áprilisban megszerveztük a Kisközösségi Program történetének első konferenciáját (a Karátson Gábor Körrel és az ELTE Humánökológia mesterszakával közösen). A "Miért (lesz) jó vidéken élni?" című összejövetelen elsősorban közösségi és önkormányzati kiútlehetőségeket kerestünk a magyar vidék jelenlegi nehéz helyzetéből. A fenti linkről kiindulva három előadás meg is nézhető, a konferencia többi része pedig meghallgatható.
Szeptemberben a Klímahét keretében a Fridays for Future Magyarországgal közösen szerveztünk kerekasztal-beszélgetést „Kisközösségek lehetőségei a kapitalista világrend meghaladásában” címmel.

Számos, mások által szervezett nyilvános rendezvényen is jelen voltunk. Ezek közül is kiemelkedik az augusztusi Gyüttment Fesztivál a Szekszárd melletti Sötétvölgyben, ahol saját helyszínünkön mind a négy napon jó néhány programmal vártuk az érdeklődőket. Itt található egy kis képgaléria is a jelenlétünkről.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András jó pár előadást is tartott a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó témákban:
- az Ökogyülekezeti Mozgalom „Közösségben a teremtett világért” című rendezvényén
- az Országos Könyvtári Napok keretében a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában
- a Teremtés Hetén a „Hála és felelősség a sokféleségért” című konferencián
- a zsámbéki Zöldnapon
- a „Lassíthatjuk-e a klímaváltozást?” című konferencián Szentendrén
- az Átalakuló Wekerle Ökokaszinójában
- a Magyar Transzperszonális Egyesület Konferenciáján
- a Körúti Szalonban (itt vissza is nézhető)
Pestovics Ági pedig szintén az Országos Könyvtári Napok keretében Beremenden adott elő.
Több kerekasztal-beszélgetésnek is résztvevői voltunk:
- Takács-Sánta András az Extinction Rebellion Magyarország szervezésében Budapesten, a Klímahét keretében Pécsett és Budapesten is, továbbá Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyve 2. kiadásának bemutatóján szintén Budapesten,
- Kükedi Zsolt pedig a Bíró Alapítvány „Hogyan legyünk fenntarthatóak?” című rendezvényén.

Jelen voltunk standdalí a Civil Verőce családi napján, a Városi Ökobandázáson a Dürer Kertben, valamint a Szimpla Kert 15. születésnapján.
Voltak médiamegjelenéseink is, amelyek közül kiemelkedik a 444.hu decemberi nagyinterjúja Takács-Sánta Andrással. Ezen kívül készült vele miniinterjú a Reflektor blogon; a kiutak.hu kapcsán a Kossuth Rádióban beszélt; szerepelt a Tilos Rádió Planet Error című műsorában; valamint az M5 Magyar Krónika című adásában is.

Pauló Gergő pedig a Klímahét utózöngéjeként a Civil Rádióban (lejátszás indul a linken!) volt egy beszélgetés vendége.
„Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához?” címmel jelent meg Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóiratban.

Idén nyáron is sor került Látó-Mező gyerektáborunkra, ez volt az egyik legjobban sikerült táborunk eddig. A kicsit idősebbeket pedig négynapos Szélkergető ökotúrára vittük a Kiskunságba.
Humánökológia tanfolyamunk kilencedik évfolyama végzett júliusban – ősszel pedig elindult a tizedik évad, ezúttal is telt házzal. Továbbá az év elején befejeződött még 2018-ban indult mini humánökológia tanfolyamunk Szentendrén, az egyik az általunk segített közösségnél.
Minden nap posztoltunk valami érdekeset facebook-oldalunkra – akár a saját magunk, akár mások tevékenységeiről.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, akik hozzájárultak az elmúlt évi eredményeinkhez akár önkéntes munkával, szakmai segítséggel, akár anyagi támogatással!
#Évösszegző
#2019

A Gyüttment a sok klassz fesztivál közül is a legtutibb, hozzánk legalábbis biztosan a legközelebb álló. Ennek megfelelően intenzíven készülünk is, és még erőteljesebben leszünk jelen, mint a korábbi években - önálló programhelyszínnel. Összeállt ennek a helyszínnek, a jurtánknak a programja, íme alább, böngésszétek!
AUGUSZTUS 22., CSÜTÖRTÖK
16-18: Málnás- és gyümölcsszedő kosár készítése a Kóspallagi Ökotájház-csapattal – Balogh Pál és Heincz Betti vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 23., PÉNTEK
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 1.: TÖB - Budaörs
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 2.: Nyimi Öko Közösség
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 3.: Damanhuri Magyar Közösség – Veszprém
14-16: Itt tartunk mi: egy közösségi helyszín létrehozásának első két éve – Műhelybeszélgetés a Kóspallagi Ökotájház csapatával
16-18: Ökofalvak: szubkulturális létre ítéltetve vagy kiút tömegek számára? – Farkas Judit, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 24., SZOMBAT
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 4.: Pusztazámor
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 5.: Ökokeszi – Budakeszi
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 6.: Zsámbéki Öko Műhely
14-16: Utópia műhely – Sebestyén Lóránd vezetésével
16-18: Közösségek, pártok, egyebek - Hogyan törhetne be az ökológiai gondolat a politikába? – Schiffer András, Takács-Sánta András
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
AUGUSZTUS 25., VASÁRNAP
9-10: komakereső – Pestovics Ági vezetésével
10-10.30: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 7.: Zsibrik
10.30-11: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 8.: Zuniverzum – Zugló
11-12: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 9.: Civil Verőce
12-13: Helyi ökoközösségek bemutatkozása 10.: Nagyszékely
14-18: Közös komposztkas-fonás a Kóspallagi Ökotájház számára – Heincz Betti és Plachi Attila vezetésével
19-21: kiutak.hu filmklub – Tauber Tamás vezetésével
Érdemes nyomon követned "A Kisközösségi Program a Gyüttment Fesztiválon" facebook-eseményt, ahol folyamatosan szolgálunk majd új információkkal.
Arról pedig, hogy mit is keresünk ezen a fesztiválon ebben az interjúban beszél a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András.
Magáról a fesztiválról itt találtok bővebb információkat.
#Új Koma Háló
#Gyüttment
#Előadások
A Reflektor blog miniinterjút közölt programunk szakmai vezetőjével, Takács-Sánta Andrással, amelyben nemcsak a portálról, hanem tágabban a Kisközösségi Programról is esik szó.
Hírt adott portálunkról az Index és az Élő bolygónk is.
Egyik szimpatizánsunknak köszönhetően a Kisközösségi Programnak saját polca lett a moly.hu könyvajánló oldalon, ahol a kiutak.hu-n ajánlott könyvek találhatók meg.
#Sajtó
#Kiutak.hu
Elsősorban azoknak szól, akik helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnének tenni egy ökológiailag fenntartható társadalomért és gazdaságért. A portálon életünk legkülönbözőbb területeihez kapcsolódóan ajánlunk olyan olvasni- és néznivalókat, amelyek segítséget nyújthatnak ennek az új, ökologikus világnak a közös megteremtésében. Böngészd a portált itt!
#Kiutak.hu
Helyi szinten, más emberekkel összefogva szeretnél tenni egy ökologikus társadalomért és gazdaságért? Szeretnél azért dolgozni, hogy egy olyan világban éljünk, ahol sok ezer helyi kisközösség aktívan vesz részt saját életének alakításában? Úgy érzed, hogy mindehhez nehezen jutsz megfelelő információkhoz és szaktudáshoz?
Akkor a Kisközösségi Program új portálját pontosan Neked készítettük. Gyere el a portálunkat bemutató eseményünkre! Szerezd be első kézből az információkat a portált szerkesztő szakembereinktől! Alakítsd velünk a tartalmat!
Időpont: 2019. február 1. 18:00
Helyszín: ELTE TáTK, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A; Kari Tanácsterem (0.100C)
#Gyurgyalag Műhely
#Kiutak.hu