A Jane Goodall Intézet az elmúlt év utolsó napjaiban tette közzé a tavaly májusi, budapesti Jane Goodall-est felvételét. Nekünk is volt egy kis közünk is hozzá, mert szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a résztvevők között volt – emiatt pedig nem meglepő, hogy az ökoközösségek is szóba kerültek. A fő téma pedig: remény az ökológiai válság korában.
Inspiráló, felemelő este volt, ajánljuk figyelmedbe a felvételt!
András decemberben pedig egy húszperces előadást tartott a budapesti Kossuth Klubban hasonló témában, „Ökológiai válság: hogyan léphetünk a cselekvő remény útjára?” címmel. Utána meg egy jó órát beszélgetett még ugyanerről a házigazda Bódi Balázzsal.
Ha úgy érzed, hogy gond van mind a technooptimizmussal (~"nyugi úgyis megoldjuk majd valahogy, hiszen olyan okosak vagyunk"), mind az ökokatasztrofizmussal (~"már csak az alkalmazkodás, például a bunkerépítés meg a sóletkonzervek betárazása maradt"), és kíváncsi vagy egy köztes, rögös, de szép útra, akkor ajánljuk az estről készült videót.
Kőváry Zoltán pszichológus és Takács-Sánta András humánökológus először a budapesti Kelet Kávézóban beszélgettek (Nagy Réka - Ökoanyu - vezetésével) az ökoszorongás oldásának lehetőségeiről. Ez a tartalmas beszélgetés itt hallgatható vissza. Majd pedig Dúll Andrea pszichológussal kiegészülve a Kossuth Rádió Napközben című műsorában is elmondták véleményüket a téma kapcsán.
Mindkét beszélgetésben szóba kerültek a közösségi cselekvések mint fontos szorongásoldó lehetőségek.
Áprilisban a 10 millió fa mozgalom online beszélgetés-sorozatának egyik részében Bojár Iván András, Dúll Andrea és Takács-Sánta András közreműködésével elsősorban az ökológiai válság közösségi kiútlehetőségeiről volt szó. Korábban már ajánlottuk az alkalom felvételét, amely a Facebookon jelent meg, és sajnos hanghibás volt. Azóta a szervezők a Youtube-on elérhetővé tették a már javított felvételt, melyen teljes egészében élvezhető a beszélgetés.
Ha kíváncsi vagy néhány gondolatra ezzel kapcsolatban, akkor hallgasd meg Takács-Sánta András negyedórás előadását. Ez volt a nyitóelőadás a hazai transzperszonális pszichológusok legutóbbi, 2019-es konferenciáján. A felvétel nemrégiben került fel az internetre, így most már visszanézhető.
Novemberben is számos helyszínen és programon lesznek jelen közreműködőként a Kisközösségi Program munkatársai. Alább a részletek:
november 8.
Az Átalakuló Wekerle által szervezett Ökokaszinóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András lesz a meghívott vendég, aki a közlegelők tragédiájáról és komédiájáról tart majd vitaindító előadást. (András a Kisközösségi Program elméleti alapjait is tartalmazó "A közlegelők komédiája" című könyv szerzője.) Figyelem, az eseményre kötelező regisztrálni! Részleteket itt találsz.
november 15.
Takács-Sánta András tartja majd a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján "Megszabadulni az ökoszorongástól - a közösségek újrafelfedezése" címmel. Nézd meg a konferencia teljes programját itt .
november 15.
Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyvének 2. kiadása jelenik meg hamarosan, és a könyvbemutatón egy interaktív kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül majd. Ennek egyik résztvevője Takács-Sánta András lesz, méghozzá annak apropóján, hogy ő is írt az új kiadásba egy rövid részt vendégszerzőként, méghozzá a háztartásokon túlmutató hulladékcsökkentési lehetőségekről.
november 23.
Egykori munkatársunk, Dr. Bíró Oszkár emlékére idén is rendez fenntarthatósági kerekasztalt a Bíró Alapítvány, ahol a Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviseli majd. Tudj meg többet az eseményről itt .
Szeptember 28-án tartottuk az Új Koma Háló 3. találkozóját, azoknak a helyi ökoközösségeknek a féléves gyűlését, akikkel ilyen vagy olyan szinten, közvetlenül együttműködünk. Tavaly 5 csapattal alapítottuk meg a Hálót, most már 14-en vannak, és nagy többségük képviseltette is magát a mostani megbeszélésen. A Háló fő célja, hogy ezek a közösségek segítsék, inspirálják egymást, illetve, hogy mi is könnyebben tudjunk számunkra segítséget nyújtani. Vannak köztük városiak és vidékiek, hosszú évek óta működők és most indulók egyaránt. Ám sokszínűségük mellett legalább egy valami mindenképp összeköti őket: közösségi válaszokat igyekeznek adni az ökológiai válságra, méghozzá komplex szemlélettel, életünk több területén is. Ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalomnak. Ezért célunk, hogy legalább több száz ilyen közösség működjön az országban. Az út tehát igen hosszú még, de haladunk, és várjuk a további csatlakozókat a Hálóhoz!
Október 5-én a zsámbéki Zöldnapon tart előadást Takács-Sánta András „Szorongás helyett közös cselekvés – A kisközösségek újrafelfedezése” címmel, majd pedig egy kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz. A Zöldnap programját itt olvashatod.
Szeptember 22-én a Klímahét pécsi rendezvényén szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz, és egy előadást is tart az ökológiai válság kiútlehetőségeiről.
Az első kerekasztal-beszélgetés 11 órától kezdődik Ökoközösségek a városban címmel, beszélgető partnere Berta János (Hétágfa Egyesület) és Farkas Judit (PTE-BTK) lesz. A másik interaktív beszélgetés címe: Klímaszorongás és oldásai. Ebben a témában Orosz Katalin (klinikai szakpszichológus, a nyimi ökoközösség kezdeményezője) és Bigazzi Sára (SocLab Egyesület) vesz még részt Adráson kívül. Ez a program 18 órakor kezdődik.
15.30-tól pedig András előadása az Ökológiai válság a klímaváltozáson túl is - problémák és kiútlehetőségek címmel hallgatható majd meg.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!