Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a Kisközösségi Program munkatársainak hathatós segítségével helyi, termelői piac indult idén áprilisban akciókutatásunk egyik helyszínén, Nagybörzsönyben. Azóta minden szombaton kínálták portékáikat a helyi és környékbeli termelők.
Múlt hétvégén a mi kezdeményezésünkre tökfesztivállal egybekötött évadzáró piacot rendeztek a helyiek. A hangulat kitűnő volt, ahogy arról a piac Facebook-oldalán, illetve a Tegyünk Együtt Nagybörzsönyért Egyesület oldalán látható képek is tanúskodnak.
#Nagybörzsöny
#Élelmiszer
#Piac
#Akciókutatás
Nagybörzsönyi akciókutatásunk első gyakorlati eredményeként április 25-én elindult a helyi termelői piac a faluban. Mindez elsősorban egy maroknyi nagybörzsönyi lakos érdeme, akik az elmúlt hónapokban rengeteg önkéntes munkával megteremtették a piacnyitás feltételeit. Ám ők maguk is mondják, hogy a piac aligha létezne a Kisközösségi Program munkatársainak kezdeményezőkészsége és bátorítása, valamint az általuk bevont szakértők segítsége nélkül.
A szezonban a piac minden szombaton működni fog, az árusok sokféle termékkel (elsősorban finom élelmiszerekkel) várják a vásárlókat.
Részletes beszámoló a tudatosvasarlo.hu oldalon.
#Nagybörzsöny
#Élelmiszer
#Piac
#Akciókutatás
Nagybörzsöny után a szomszédos Kóspallagon is akciókutatást indítottunk. A cél ezúttal is az, hogy segítsük egy ökologikus helyi kisközösség kialakulását és működését – továbbá egyúttal tanuljunk is a folyamatból.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található településen nyáron jártunk először a Málna Fesztiválon a Pandal Egyesület meghívására. December 6-án a Mikulás helyett (vagy előtt?) a Kisközösségi Program két munkatársa érkezett a kóspallagi művelődési házba, hogy elkezdjünk beszélgetni az együttműködési lehetőségekről.
A megjelentekkel folytatott több órás, élénk és termékeny eszmecsere eredményeként számos ötlet fölmerült (pl. piacszervezés lehetősége, szabadtéri közösségi tér kemencével stb.), amelyeknek megvalósulását a polgármester is támogatja. Első lépésként 2015. január 10-én Kóspallagon is elindítunk egy mini humánökológia tanfolyamot – a helyi igényekhez és érdeklődéshez igazítva.
#Kóspallag
#Piac
#Akciókutatás
Terepmunkás csapatunk egy korábbi kutatási helyszínen, Káptalantótiban járt, ahol a Liliomkert piac aktuális helyzetéről érdeklődött.
A 2007-ben alapított piac gyorsan országos hírnévre tett szert, ugyanis ez volt hazánk egyik első termelői piaca. Hivatalosan ekkor még nem beszélhettünk termelői piacról, mivel még jogi fogalomként sem létezett, és a túlzottan szigorú higiéniai előírások is sokáig akadályozták az elterjedésüket. Ám az akkor hatályos jogszabályokkal szembemenve – polgári engedetlenséggel élve – mégis elindult a piac.
Harmathy Ildikó kezdeményezése számtalan termelőnek nyújt fontos értékesítési lehetőséget, akik nemcsak a faluból és közvetlen környékéről, hanem sokszor az ország távolabbi régióiból is érkeznek. Ökológiai szempontból ideális lenne, ha a termelők és portékáik kisebb sugarú körből jönnének, de a Liliomkert különleges hangulata és az emberséges légkör ezt feledteti a vásárlóval.
Mára úgy tűnik, hogy az építési hatósággal is megegyezésre jutottak a terület használatáról, és a Vidékfejlesztési Minisztérium is elismerte a Liliomkertet hivatalos termelői piacként, amely mint ökologikus értékesítési és fogyasztási modell, úttörő jelentőségűnek bizonyult a termelői piacok hazai népszerűsítésében.
#Káptalantóti
#Élelmiszer
#Piac
Gyulára egyszerre több dolog is vonzotta a terepmunkás csapatunkat. Az önkormányzat és a Gyulai Hangya Szociális Szövetkezet példaértékű, több területet összefogó programot dolgozott ki, és próbál megvalósítani a helyi gazdaság fellendítésére és a háztáji gazdaságok felélesztésére.
Földbankot hoztak létre, amelynek célja a mezőgazdasági területek aktív hasznosítása, elsősorban az elhanyagolt területek művelésbe vonásával és szociális alapú hasznosításával. A Háztáji Gazda Hálózat keretei között pedig többfajta vetőmag, palánta, facsemete és háziállat került kiosztásra az érdeklődők között.
A program a helyi termelőknek az értékesítésben is segít: létrehozták a gyulai védjegyet és faházakat helyeztek ki szerte a városban, ahol tudják saját és egymás termékeit árulni. A gyulaiak kapcsolatban vannak a tápiószelei génbankkal is, ahol a közmunkaprogram keretében tájfajták és őshonos növények továbbszaporításával foglalkoznak.
#Gyula
#Gazdaságfejlesztés
#Élelmiszer
#Piac
Terepkutatásunk során a pénzalternatívák hazai példái után is érdeklődünk. Így találtunk a Suska Körre.
A Suska Kör egy úgynevezett szívességbank, ahol az emberek pénz közvetítése nélkül cserélhetnek termékeket, szolgáltatásokat. Immár harmadik éve működik stabilan, fizetőeszközük a Suska.
Alapelvük, hogy a rendszer ne legyen központosított, hanem minden tag egyénileg vállaljon felelősséget a kereskedés során. Budapesten, havonta változó helyszínen megrendezésre kerülő piacokon találkoznak, két piac között pedig egyéni „vásárlások” alkalmával.
Október végén a Suska Kör két szervezőjével készítettünk interjút.
#Budapest
#Piac
#Szívességbank