Pázmánd: egy vidéki közösség csapdában
Terepmunkás kutatócsoportunk Pázmándon járt, ahol a Mesefalu Egyesület közösségének tagjaival készítettünk interjúkat, miután 2014-ben egyszer már meglátogattuk őket.
Az egyesületet a fenntarthatóság és közösségfejlesztés érdekében alapították 2012-ben, azonban már a kezdetektől fogva a településen jó ideje jelenlévő, részben politikai megosztottságból adódó pártoskodás kereszttüzébe került. Az egyesület környékén formálódó közösség tagjainak nem volt egységes elképzelésük a faluban uralkodó megosztottság és az őket ért támadások kezelésére, így inkább a visszahúzódás mellett döntöttek. Bár közösségként igazán kibontakozni még nem tudtak, a tagok saját útjaikon igyekeznek előmozdítani elképzeléseiket.
A pázmándi Mesefalu története tanulsággal bír mindazok számára, akik manapság közösséget szeretnének alapítani, ám azt elsősorban a projektek oldaláról közelítik meg. Ez a példa fölhívja a figyelmet arra, hogy szükséges ismerni, és nagy empátiával megérteni az adott közeget, amely helyet adna számukra. Ám ugyanúgy arra is, hogy egy település tősgyökeres lakóinak gyakran érdemes volna a ma megszokottnál nyitottabbnak lenniük az újonnan betelepültek jobbító szándékú próbálkozásaira.