Az utóbbi években jelentősen meggyengült Magyarországon a civil szféra - beleértve a zöld civil kezdeményezéseket is. Mi is nagyon szeretnénk, ha ez a trend megfordulna, ezért örömmel támogatjuk a Gyöngybagolyvédelmi Alapítványkezdeményezését a zöld civilség megerősítésére. A projekt keretein belül elkészült egy videó, amelyben a Kisközösségi Program munkatársa, Pólya Viktor is megszólal.
Már alig várjuk, hogy ismét ott legyünk Nagybörzsönyben és együtt éljük át az újabb kalandokat. Ha szeretnél csatlakozni Téged is várunk a 2016-os Látó-Mező Közösségi Ökotáborba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával.
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, befőzés, közös játékkészítés,
kézműves foglalkozás
táncház, közösségi játékok, mese, éneklés, jurtaépítés, környezetbarát élet praktikái
éjszakai túra, íjászkodás, felelős állattartás, kecskefejés
erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, odú-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontra várjuk a jelentkezőket: 2016 augusztus 1-7.
Kiket várunk?
A 7-13 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egyhetes táborozás díja 40 000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit. Visszatérő táborozóknak 5 000 Ft kedvezményt biztosítunk.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti. A jelentkezés az előleg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Két országos petícióhoz is csatlakozott a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft. a közelmúltban - mindkettőt több mint száz civil szervezettel közösen írtuk alá.
A nemzeti parki földterületek védelmében íródott szöveg itt olvasható.
A környezetgazdálkodási agrármérnöki, a természetvédelmi mérnöki és a környezettan képzések megmaradásáért indított petíció itt érhető el.
2015-ben is megrendezzük közösségi ökotáborainkat Nagybörzsönyben. A gyerekeknek és felnőtteknek szóló turnusok programjait a környezetvédelem, természetismeret, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
A gyerekek jelentkezését idén két csoportba várjuk a Látó-Mező Közösségi Ökotáborban.
Időpontok: 2015. július 27-augusztus 2. és 2015. augusztus 3-9.
A felnőtteknek szóló Földhangoló Ökotábor időpontja: 2015. augusztus 15-22.
Jelentkezési határidő mindkét tábor esetén:2015. június 15
Habár azt gondolhatjuk, a táborvezető csapat ilyenkor pihen és téli álmot alszik, ez nincs így. Szeretnénk idén is legalább olyan jó hangulatú táborokat szervezni, mint az eddigiek voltak. Ehhez már javában megy a munka. Nagyon várjuk már a nyarat és a Látó-Mező Közösségi Ökotáborokat. Ha Ti is így vagytok vele, már jelentkezhettek is a Látó-Mező Közösségi Ökotábor 2015-ös turnusaiba.
Miben különleges a Látó-Mező Közösségi Ökotábor? Miről szól?
A tábort idén is Nagybörzsönyben, Magyarország egyik még eredeti szépségében megmaradt erdős vidékén rendezzük meg. Táborunk résztvevői egy hét alatt belekóstolhatnak a vidéki életbe, az önellátás alapjaiba, a környezettudatos életmód rejtelmeibe, a közösségek fenntartó erejébe. Megismerkedünk az erdő, a mező, a patak flórájával és faunájával.
A gyerekek a Kisközösségi Program szellemiségének megfelelően nemcsak a páratlan börzsönyi tájjal és élőlényekkel kerülnek kapcsolatba. Azt is megtapasztalhatják, miként élhetnek békében és boldogan együtt velük és saját közösségükkel összhangban.
Milyen programmal, foglalkozásokkal várjuk a gyerekeket?
lepénysütés, kertészkedés, sajtkészítés, befőzés, közös játékkészítés, kézműves foglalkozás
táncház, közösségi játékok, mese, éneklés, jurtaépítés, környezetbarát élet praktikái
éjszakai túra, íjászkodás, felelős állattartás, kecskefejés
erdőjárás, patakban bóklászás, csillagászat, növény- és állatismeret, odú-készítés
Mikor lesz a tábor?
A következő időpontokra várjuk a jelentkezőket:
2015. július 27-től augusztus 2-ig
2015 augusztus 3-tól 9-ig
Kiket várunk?
A 7-14 éves korosztályból várjuk azokat a természetszerető gyerekeket, akik nyitottak a közösség, a természet által nyújtott örömökre és kihívásokra.
Mennyibe kerül a tábor?
Az egyhetes táborozás díja 40.000 Ft, ami tartalmazza az utazást Budapestről Nagybörzsönybe és vissza, a szállást, az étkezést és a programok költségeit. Visszatérő táborozóknak 5000 Ft kedvezményt biztosítunk.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is segíti.
Jelentkezéseket ezen az űrlapon várjuk2015. május 15-ig. A jelentkezés az előleg befizetése után válik érvényessé és véglegessé.
Kérjük, segíts eljuttatni a tábor hírét a környezetvédelmet, a természet szeretetét és a közösségek erejét fontosnak tartó szülőkhöz, gyerekekhez! Köszönjük!
Terepmunkás csapatunk két kis abaúji településen, Hernádszentandráson és Göncruszkán interjúzott. Mindkét faluban nagyszerű, példaértékű kezdeményezésekre bukkantunk.
Hernádszentandráson Üveges Gábor polgármester vezetésével immár negyedik éve zajlik a Bioszentandrás program, amellyel a kis falunak lehetősége nyílt kitörni a rendszerváltás óta tartó sokszor reménytelennek tűnő helyzetből. A program keretében eredetileg önkéntesen 25 ember kezdett dolgozni.
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet és Matthew Hayes szakmai segítségével a biocsapat ökológiai gazdálkodási képzéseken vett részt, majd eleinte 6000 m2-en, mára pedig 2,5 ha-on folytatnak biogazdálkodást. A termékeket helyben feldolgozzák, vagy frissen értékesítik (pl. Encsen a díjnyertes Anyukám mondta étteremnek szállítanak). A tervek szerint a program jövőre már önellátó lehet.
A program 2013-ban elnyerte az Európai Territoria Innovációs Díjat. A biogazdaságon kívül számos egyéb módon is megújult a falu: évi kb. 25 közösségi rendezvényt tartanak, tanodát nyitottak, a helyi fiataloknak pedig igyekeznek az iskolán kívül minden lehetőséget biztosítani a faluban (van például színjátszókörük, terveznek zeneiskolát nyitni stb.).
Göncruszkán hasonló helyzetből indulva a helyi református közösség indított el változásokat. Sohajda Levente lelkész a családi méhészetet az egyházközösségnek adományozta, s azt a közösség önkéntes munkával tartja fent. A méhészetből befolyó pénzeket arra fordították, hogy felújítsák és Tálentum Iskola néven újranyissák a helyi iskolát. A közösség a felújítást teljesen önkéntes alapon végezte, és a működtetésben is így vesznek részt.
Az iskola 2011-ben indult 16 gyerekkel, mára 12 településről járnak ide diákok. Speciális oktatási programot valósítanak meg, melynek során a gyerekeket problémamegoldásra és a közösségbe való beilleszkedésre nevelik. Jelenleg alsó tagozat működik, de szeretnék fokozatosan 8 osztályosra kibővíteni az iskolát.
Ezen kívül egy tangazdaságot is működtetnének, amelynek célja az lenne, hogy gyerekek megismerhessék és megszerethessék a háztáji gazdaságot, és reális alternatívát lássanak benne. Rengeteg, a helyi szegény gyerekeket segítő programjuk is van.
Mindkét kezdeményezés nagyon pozitív példája annak, hogy egy összetartó helyi kisközösség kitartó munkával milyen pozitív változásokat indíthat el a saját környezetében.
Nemrég Almásházán és Ligetfalván járt terepmunkás csapatunk, ahol a Göcsej Természetvédelmi Alapítvány tevékenységével ismerkedhettek meg.
Az Alapítvány már több mint egy évtizede folytat ifjúsági környezeti nevelést és oktatómunkát a helyi hagyományokról, természetvédelemről a drámapedagógia módszerét is alkalmazva. Az utóbbi években a tájfajta gyümölcsfák megőrzésével és szaporításával kiemelten foglalkoznak.
Rendkívüli népszerűségnek örvend a zalaegerszegi Göcsej Falumúzeumban megrendezésre kerülő márciusi oltónapjuk, gyümölcsészeti oktatást tartanak több zalai településen, de szerveztek már magbörzét is, illetve hosszútávon foglalkoznak hagyományos tájfajta gyümölcsfák felmérésével is.
Programjaiknak és jelenlétüknek köszönhetően egyre többen foglalkoznak a kertjeikben még fellelhető régi gyümölcsfák átörökítésével, de felhívták a figyelmet a hagyományos gazdálkodási formák jelentőségére is. Több apró göcseji falu hálózatában kialakulóban van egy tudatosan gondolkodó és együttműködő közösség, akik például bevásárlóközösséget is létrehoztak és helyi termékeket vásárolnak egymás között.
A pályázati nehézségekkel dacolva továbbra is a természetkímélő gazdálkodás és gyümölcsészet oktatására helyezik a hangsúlyt, különösen a fiatalok és a gazdálkodni vágyók körében.
Ahogy megígértük, 2013-ban is lesz Látó-Mező Közösségi Ökotábor. A programok már megvannak, a táborvezetők már készülnek, az időpontok és a további részletek pedig hamarosan érkeznek.
Addig is, hogy a várakozás ne legyen olyan nehéz, látogassatok meg minket a Facebookon, ahol naprakészen értesülhettek a tábori hírekről, felidézzük a tavalyi élményeket, és más hasznos és izgalmas információt is megosztunk veletek!
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
IBAN (nemzetközi számlaszámunk): HU31-16200151-00151601-00000000 SWIFT code: HBWEHUHB, MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!