A Kisközösségi Program két munkatársa, Mészár Anna és Takács-Sánta András volt a vendége a Civil Rádió 117 perc című műsorának 2020. június 18-án. Arról beszélgettek, miért jó az, ha minél több komplex ökologikus életmód-alternatívát megvalósító helyi kisközösség alakul szerte az országban. Mit teszünk mi azért, hogy ezt elősegítsük? Hogyan támogatjuk az induló és már működő kezdeményezéseket? Milyen tapasztalataink vannak az Új Koma Háló tagjaival? Kiderül a beszélgetésből, amit itt hallgathattok vissza:
A 444 híroldal nemrégiben elég sokféle témára kiterjedő, részletes interjút közölt Takács-Sánta Andrással, a Kisközösségi Program szakmai vezetőjével, amelyből kezdeményezésünk leglényegéről is képet kaphatsz. Olvasd el itt!
December közepén az m5-ön és a Duna World csatornákon sugárzott Magyar Krónika egyik teljes műsorát ökotémáknak szentelték, és a Kisközösségi Programról is bőven esett szó benne. Az adás visszanézhető a fenti linken.
Takács-Sánta András a Körúti Szalon rendezvénysorozat keretében tartott előadást november 26-án "Közösségben jobb! - Közösségi együttműködéssel a klímaválság ellen" címmel. A programot élőben is közvetítették online, így visszanézhető itt.
Novemberben is számos helyszínen és programon lesznek jelen közreműködőként a Kisközösségi Program munkatársai. Alább a részletek:
november 8.
Az Átalakuló Wekerle által szervezett Ökokaszinóban szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András lesz a meghívott vendég, aki a közlegelők tragédiájáról és komédiájáról tart majd vitaindító előadást. (András a Kisközösségi Program elméleti alapjait is tartalmazó "A közlegelők komédiája" című könyv szerzője.) Figyelem, az eseményre kötelező regisztrálni! Részleteket itt találsz.
november 15.
Takács-Sánta András tartja majd a nyitóelőadást a hazai transzperszonális pszichológusok konferenciáján "Megszabadulni az ökoszorongástól - a közösségek újrafelfedezése" címmel. Nézd meg a konferencia teljes programját itt .
november 15.
Tóth Andi „Dobd ki a szemetest!” című könyvének 2. kiadása jelenik meg hamarosan, és a könyvbemutatón egy interaktív kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül majd. Ennek egyik résztvevője Takács-Sánta András lesz, méghozzá annak apropóján, hogy ő is írt az új kiadásba egy rövid részt vendégszerzőként, méghozzá a háztartásokon túlmutató hulladékcsökkentési lehetőségekről. Itt találsz információkat a könyvbemutatóról.
november 23.
Egykori munkatársunk, Dr. Bíró Oszkár emlékére idén is rendez fenntarthatósági kerekasztalt a Bíró Alapítvány, ahol a Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviseli majd. Tudj meg többet az eseményről itt .
Szeptember 28-án tartottuk az Új Koma Háló 3. találkozóját, azoknak a helyi ökoközösségeknek a féléves gyűlését, akikkel ilyen vagy olyan szinten, közvetlenül együttműködünk. Tavaly 5 csapattal alapítottuk meg a Hálót, most már 14-en vannak, és nagy többségük képviseltette is magát a mostani megbeszélésen. A Háló fő célja, hogy ezek a közösségek segítsék, inspirálják egymást, illetve, hogy mi is könnyebben tudjunk számunkra segítséget nyújtani. Vannak köztük városiak és vidékiek, hosszú évek óta működők és most indulók egyaránt. Ám sokszínűségük mellett legalább egy valami mindenképp összeköti őket: közösségi válaszokat igyekeznek adni az ökológiai válságra, méghozzá komplex szemlélettel, életünk több területén is. Ezek a közösségek kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus társadalomnak. Ezért célunk, hogy legalább több száz ilyen közösség működjön az országban. Az út tehát igen hosszú még, de haladunk, és várjuk a további csatlakozókat a Hálóhoz!
Október 5-én a zsámbéki Zöldnapon tart előadást Takács-Sánta András „Szorongás helyett közös cselekvés – A kisközösségek újrafelfedezése” címmel, majd pedig egy kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz. A Zöldnap programját itt olvashatod.
Október 1-jén Beremenden a Baranya megyei könyvtárosok találkozóján" munkatársunk, Pestovics Ági tartja a nyitóelőadást „Miért fontos a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság leküzdéséhez?” címmel.
Október 2-án 18.30-tól Takács-Sánta András tart interaktív előadást Budapesten, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában „Kisközösségek az ökológiai válság ellen” címmel. Részleteket itt olvashatsz.
Szeptember 30-ig lehet regisztrálni a „Hála és felelősség a sokféleségért” című, a Teremtés Hete alkalmából október 3-án Budapesten rendezendő konferenciára.
Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András „Felszabadító kapcsolatok – A társadalmi atomizáció meghaladása mint kiút az ökológiai válságból” címmel tart majd előadást az eseményen. Részleteket itt találsz.
Szeptember 22-én a Klímahét pécsi rendezvényén szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András két, a Kisközösségi Programhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésben is részt vesz, és egy előadást is tart az ökológiai válság kiútlehetőségeiről.
Az első kerekasztal-beszélgetés 11 órától kezdődik Ökoközösségek a városban címmel, beszélgető partnere Berta János (Hétágfa Egyesület) és Farkas Judit (PTE-BTK) lesz. A másik interaktív beszélgetés címe: Klímaszorongás és oldásai. Ebben a témában Orosz Katalin (klinikai szakpszichológus, a nyimi ökoközösség kezdeményezője) és Bigazzi Sára (SocLab Egyesület) vesz még részt Adráson kívül. Ez a program 18 órakor kezdődik.
15.30-tól pedig András előadása az Ökológiai válság a klímaváltozáson túl is - problémák és kiútlehetőségek címmel hallgatható majd meg.
Kisközösségek békés ökoforradalma - Miért kulcsfontosságú a közösségek újrafelfedezése az ökológiai válság megoldásához? címmel jelent meg szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András tanulmánya az Ellensúly folyóirat 2019/2. számában. Ajánljuk mindenkinek, aki hisz abban, hogy el tudjuk kerülni az ökológiai öngyilkosságot. És talán még inkább azoknak, akik nem hisznek ebben, de szeretnének hinni. A nyomtatott számban a 87-95. oldalon találjátok, vagy ide kattintva online olvasható.
Akarsz egy ökoközösség része lenni? Íme egy potenciális helyszín: az aprócska Zsibrik Tolna megye déli részén. Ott él Velledits Dóri, akivel már egy ideje együttműködünk, és aki szívesen venné, ha lenne minél több hasonlóan gondolkodó társa a faluban. Most egy kirándulást szervezünk a július 20-21-i hétvégére. Ismerd meg Dórit és a falut, lehet, hamarosan már Te is ott laksz majd! Részleteket itt találsz.
Egész napos standdal voltunk jelen a budapesti Akváriumban október 14-én megtartott rendezvényen - továbbá egy rövid beszélgetésre is sor került A közlegelők komédiája című új könyvünk kapcsán. Részletek a fesztiválról ide kattintva.
"Saját sorsunk – A jövő önmenedzselése. Az alulról jövő helyi kezdeményezések szerepe Magyarország fenntartható fejlesztésében." Ezzel a címmel rendeznek fórumot a Magyar Tudományos Akadémián szeptember 8-án - majd pedig egy ehhez kapcsolódó workshopot másnap Szigetmonostoron. A két rendezvény fő célja az akadémiai tudás és a helyi gyakorlatok összekötése.
Segítettünk egy kicsit a két alkalom megszervezésében. Pénteken pedig nemcsak standolni fogunk a helyszínen, hanem programunk vezetője, Takács-Sánta András előadást is tart, valamint délután részt vesz a kerekasztal-beszélgetésben. A részvétel mindkét rendezvényen ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Amikor helyi, települési értékekről beszélünk, többnyire a tárgyi értékekre, vagy a természeti kincsekre gondolunk először. Esetleg egy, a hagyományos építészetet képviselő parasztházra, vagy egy jellegzetes ételre. Amik talán ritkábban jutnak ilyenkor az eszünkbe, azok a településen élő és működő kisközösségek.
A Kisközösségi Program munkájának egyik sarokköve, hogy pont a kisközösségek tudják megmutatni a kiutat a környezeti, társadalmi, gazdasági válságból, ezért a mi véleményünk szerint az egyik legfontosabb érték maga az ember és az emberek alkotta közösség.
Élő értékeink, a kisközösségek címmel ezért tart vitaindító előadást munkatársunk, Kükedi Zsolt az Alsónémedin megrendezendő Értéktár konferencián 2016. november 4-én. A rendezvényre a szervezők a Pest megyében már működő Értéktárak képviselőit, valamit azoknak a teleüléseknek a képviselőit várják, ahol még nincs Értéktár, de gondolkodnak a létrehozásában. A konferencia célja a tapasztalatátadáson és egymás segítésén kívül az, hogy az Értéktárak megalakítása, működtetése mögött valódi közösségi munka legyen. Meggyőződésünk, hogy amellett, hogy a közösségek maguk is értéket képviselnek, a települési értékek gyűjtésével, megismerésével és megismertetésével maga a helyi közösség is fejlődni, erősödni tud.
Július 30-án, szombaton a Művészetek Völgyén Kisközösséget, minél többet! - Miért kulcsfontosságú a (kis)közösségek újrafelfedezése ahhoz, hogy valóban környezetkímélően élhessünk? címmel tartott előadást Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Kisközösségi Program szakmai vezetője.
Az alkalom az alábbi tematikára épült:
Éghajlatváltozás, fajok tömeges kipusztulása, városi légszennyezés, szintetikus mérgek az élelmiszerünkben - számos környezeti probléma fenyegeti életünk minőségét. Változtatnunk kellene ahhoz, hogy a mainál környezetkímélőbb és emberhez méltóbb életet élhessünk.
Nagy kérdés azonban, hogy miként kezdjünk bele. Nézzük meg, mit tehetünk egyénileg a saját háztartásunkban? Lépjünk be egy zöldpártba? Esetleg bízzunk magunk helyett inkább a szakértőkben?
Nem tagadva ezeknek a megközelítéseknek a létjogosultságát sem, komoly érvek szólnak amellett, hogy igazi áttörést a (kis)közösségek újrafelfedezése hozhat. Miért lehet óriási hatása egy kisközösségnek? Mit tehetnek ezek a közösségek egy ökologikusabb életmód érdekében? Kik indultak el Magyarországon ezen az úton, és mit értek el eddig? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Köszönjük a meghívást a fesztiválhelyszín, a Zöld Zugoly szervezőinek!
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!