Íme a videófelvétel Takács-Sánta András "Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból" című előadásáról, amely a Magyar Transzperszonális Egyesület tavaly novemberi konferenciáján hangzott el. Középpontjában egy igazi felnőttmese, amelynek szomorú és vidám befejezése egyaránt lehet. Nézd meg!
Egy kimondottan ígéretes, és hozzánk nagyon közel álló témát körbejáró konferenciára hívjuk az érdeklődőket, amelyet a Magyar Transzperszonális Egyesület szervez november 19-ére. Számos barátunk is az előadók/résztvevők között lesz (pl. Farkas Judit, Orosz Katalin, Pabló), ráadásul szakmai vezetőnk is előadást tart majd („Közösségi komédia a közlegelőkön - egy elhanyagolt kiút az ökológiai válságból” címmel).
Izgalmas vitát közöl a Replika folyóirat legfrissebb száma "Ökológia, környezeti értékek és a jelen társadalma" címmel - Bognár Bulcsu vitaindítója nyomán. A Kisközösségi Program is szóba kerül a vitában, ami nem csoda, mivel szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András is a tíz hozzászóló között volt. Az "Ökológiai radikalizmus vagy összeomlás" című írásában így fogalmaz:
"Bognár Bulcsu szerint Magyarországon az alulról jövő kezdeményezések túl gyengék az ökológiai érdekérvényesítéshez, és csak a „felülről szervezett hierarchia” segítségével működhetnek hatásosan. Ez a megfogalmazás tartalmaz igazságot, ám túlzottan sarkos és leegyszerűsítő. Egyrészt minden alulról induló kezdeményezésnek nyilvánvalóan jót tesz, ha megtámogatják fölülről. Másrészt kétségtelen az is, hogy itthon nehezebb dolguk van az ilyen, alulról szerveződő kezdeményezéseknek, mint tőlünk nyugatra. Ám ez
nem azt jelenti, hogy le kellene mondanunk róluk, ha nem kapnak az állam szintjéről támogatást. Érkezhet segítség számukra ugyanis a civil, sőt az akadémiai szférából is (például a mi munkacsoportjaink is erre törekszenek a Kisközösségi Program elnevezésű kutatási és akcióprogram keretein belül)."
Nagyon örültünk annak, hogy a tavasszal kényszerűen elmaradt személyes találkozás után 2020. szeptember 12-én össze tudtuk hozni az Új Koma Háló tagjainak többségét. A komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségek hazai hálózatának 15 tagja (többségük már működő közösség, néhányuk még csak kezdemény) képviseltette magát az egész napos eseményen a budapesti Humusz Házban. (És 20-an lettek volna, ám többen betegség miatt elővigyázatosságból inkább nem jöttek el.) Nagyon biztatónak tartjuk, hogy ezeken a találkozókon egyre több és több közösség vesz részt, az Új Koma Háló egyre bővül (tagjainak nagy részét megtaláljátok az alábbi linken). Hiszünk abban, hogy ezek a helyi ökoközösségek lesznek egy új, ökologikus társadalom kristályosodási magvai. A Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több ilyen közösség működjön az országban.
Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője volt szeptember 2-án a Tilos Rádió Erőmű című műsorának vendége.
Az adás témája a humánökológia, az ökológiai válság volt, de nem kis részben a Kisközössségi Program eddigi munkájáról, eredményeiről, terveiről, céljairól is szó esett a beszélgetésben. A csatorna archívumából visszahallgatható a felvétel.
Áprilisban a 10 millió fa mozgalom online beszélgetés-sorozatának egyik részében Bojár Iván András, Dúll Andrea és Takács-Sánta András közreműködésével elsősorban az ökológiai válság közösségi kiútlehetőségeiről volt szó. Korábban már ajánlottuk az alkalom felvételét, amely a Facebookon jelent meg, és sajnos hanghibás volt. Azóta a szervezők a Youtube-on elérhetővé tették a már javított felvételt, melyen teljes egészében élvezhető a beszélgetés.
A Zöld Egyenlőség podcast három adásában is szakmai vezetőnkkel, Takács-Sánta Andrással beszélgetett a podcast gazdája, a Corvinus ökológiai közgazdásza, Köves Alexandra. A három téma: helyi ökoközösségek, glokalizáció és részvételi demokrácia. Hallgasd meg mindhármat a csatorna honlapján!
Ha kíváncsi vagy néhány gondolatra ezzel kapcsolatban, akkor hallgasd meg Takács-Sánta András negyedórás előadását. Ez volt a nyitóelőadás a hazai transzperszonális pszichológusok legutóbbi, 2019-es konferenciáján. A felvétel nemrégiben került fel az internetre, így most már visszanézhető.
Többek között ez a mondat is elhangzik szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András szájából egy nemrég publikált, rövid videóban, amely a 2019 nyarán készült. Ökoközösségekről, ökofalvakról, a vidéki élet becsületéről, gyüttmentségről szól az anyag – no meg arról is, hogy miért klassz a Gyüttment Fesztivál.
A Civil Verőce kezdeményezés meghívott minket április 13-i családi napjára, mi pedig örömmel mentünk. Ott voltunk a standunkkal, ahol nemcsak beszélgetni és játszani lehetett velünk, hanem még a könyveink (A közlegelők komédiája, Építőkockák egy új világhoz) is kaphatók voltak.
A fenti címmel tartott előadást a Kisközösségi Program szakmai vezetője, Takács-Sánta András január 5-én Budapesten, az Ökogyülekezeti Mozgalom "Közösségben a teremtett világért" című rendezvényén.
Rövid ideig munkatársunk volt dr. Bíró Oszkár, aki sajnálatosan fiatalon hunyt el nemrégiben. Részben az ő emlékére rendezte a Bíró Alapítvány a "Hogyan lehet nagyvárosi körülmények között fenntartható módon, közösségben élni?" című kerekasztal-beszélgetést. A Kisközösségi Programot Kükedi Zsolt képviselte a beszélgetésen.
„Újra fel kellene találnunk a helyi közösségeket” címmel jelentetett meg riportot a Kisközösségi Programról a magyar termékeket népszerűsítő, igen olvasott mtro.hu oldal.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!