Július 30-án, szombaton a Művészetek Völgyén Kisközösséget, minél többet! - Miért kulcsfontosságú a (kis)közösségek újrafelfedezése ahhoz, hogy valóban környezetkímélően élhessünk? címmel tartott előadást Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Kisközösségi Program szakmai vezetője.
Az alkalom az alábbi tematikára épült:
Éghajlatváltozás, fajok tömeges kipusztulása, városi légszennyezés, szintetikus mérgek az élelmiszerünkben - számos környezeti probléma fenyegeti életünk minőségét. Változtatnunk kellene ahhoz, hogy a mainál környezetkímélőbb és emberhez méltóbb életet élhessünk.
Nagy kérdés azonban, hogy miként kezdjünk bele. Nézzük meg, mit tehetünk egyénileg a saját háztartásunkban? Lépjünk be egy zöldpártba? Esetleg bízzunk magunk helyett inkább a szakértőkben?
Nem tagadva ezeknek a megközelítéseknek a létjogosultságát sem, komoly érvek szólnak amellett, hogy igazi áttörést a (kis)közösségek újrafelfedezése hozhat. Miért lehet óriási hatása egy kisközösségnek? Mit tehetnek ezek a közösségek egy ökologikusabb életmód érdekében? Kik indultak el Magyarországon ezen az úton, és mit értek el eddig? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Köszönjük a meghívást a fesztiválhelyszín, a Zöld Zugoly szervezőinek!
Július 30-a és augusztus 2-a között került sor Kunbábonyban a „XII. Nyári Egyetem és KÖRFESZT a közösségi részvétel fejlesztéséért” című rendezvényre, amelynek főszervezői a Közösségfejlesztők Egyesülete, a Profilantrop Egyesület és a Védegylet voltak.
A nyitónapon este zajlott egy kerekasztal-beszélgetés a hazai közösségi fenntarthatósági kezdeményezésekről, amelynek egyik résztvevője Takács-Sánta András, a Kisközösségi Program szakmai vezetője volt.
2015 áprilisában terepes csapatunk 6 év után visszatért első kutatási helyszínére, a Tolna megyei Nagyszékelybe. Leginkább az utóbbi évek változásaira, eredményeire, tanulságaira voltunk kíváncsiak.
Néhány alapító tag távozása ellenére a KÖRTE-ben (Közösségi Önellátásra Ráhangoló Tudatos Együttműködés) jelenleg is kb. 5 háztartás törekszik laza közösségben önellátásra, ez az úgynevezett „KÖRTE-mag.” A családi ökologikus megoldásokon túl több példaértékű kezdeményezésben is részt vesznek.
A 2015 márciusában indult, a Norvég Civil Alap által finanszírozott „Gyümölcsészháló” programban a Göcsej Természetvédelmi Alapítvánnyal működnek együtt. A program céljai között szerepel egy hatékonyan működő gyümölcsészhálózat létrehozása, amelynek Tolna megyei mentorai KÖRTE-tagok lesznek.
A tápiószelei Növényi Diverzitás Központtal együttműködve egy 2015 őszén véget erő génmegőrzési pályázat keretein belül tájfajtákból álló faiskolát hoztak létre. Több sikeres országos rendezvényt is megvalósítottak: 2011-ben itt volt Élőfalu találkozó, évente három alkalommal magfogó tanfolyamokat tartanak, 2013 nyarán pedig országos permakultúrás tábort szerveztek.
A KÖRTE nyitott a faluközösség irányába, a helyi rendezvények szervezése és a közösségépítés is hangsúlyossá vált az életükben. Létrejött a főként nagyszékelyi lakosokból álló KÖRTE-szimpatizánsok köre. A jövőben szeretnék elérni, hogy a KÖRTE egyenlő legyen a nagyszékelyi aktív emberek közösségével.
2015-ben is megrendezzük közösségi ökotáborainkat Nagybörzsönyben. A gyerekeknek és felnőtteknek szóló turnusok programjait a környezetvédelem, természetismeret, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
A gyerekek jelentkezését idén két csoportba várjuk a Látó-Mező Közösségi Ökotáborban.
Időpontok: 2015. július 27-augusztus 2. és 2015. augusztus 3-9.
A felnőtteknek szóló Földhangoló Ökotábor időpontja: 2015. augusztus 15-22.
Jelentkezési határidő mindkét tábor esetén:2015. június 15
Eleged van a tömegből, a zajból, az idegtépő forgatagból? Egy nyugodt, de aktív hetet szeretnél magadnak a nyárra? Kipróbálnád-e a gyakorlatban, hogyan lehet túlfogyasztás helyett, kisebb ökolábnyommal, önfenntartásra törekedve élni? Örömmel töltenél egy hetet hasonló gondolkodású emberek közösségében? Zenélnél-e együtt velünk a tábortűz mellett? Tanulnál-e háztartászöldítő praktikákat vagy megosztanád a tapasztalataid másokkal? Szívesen megbeszélnéd a többiekkel a mai világ legégetőbb problémáit?
Gyere, táborozz velünk augusztusban Nagybörzsönyben, ahol mindez rád is vár! Töltődj fel testet-lelket gyógyító élményekkel!
A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
Mit fogunk csinálni nyolc napig?
falutúrázunk, ismerkedünk a hellyel és a helyiekkel
erdőt járunk, íjászkodunk
interaktív szemináriumokon cserélünk tudást, gondolatot, tapasztalatot egymással (fenntarthatóság, ökofilozófia, alternatív energiák, helyi pénz, közösségek ereje)
beleássuk magunkat némi ön és közösségismereti pszichológiába és filozófiába
hétköznapi környezetbarát megoldásokat ismerünk meg
lepényt sütünk, erdő-mező gyógyító, ehető és hasznos növényeivel ismerkedünk, lekvárt főzünk, befőttet és sajtot készítünk, tehenet fejünk
Gyere, ha fontos számodra, hogy tevékenyen részt vegyél a saját és a környezeted életének jobbá tételében! Nem lesz sokkal többre szükséged, mint nyitottságra. A mobilodat, a számítógépedet biztosan otthon hagyhatod, ezek nélkül is felemelő közösségi élmény vár!
Mikor lesz a Földhangoló Ökotábor?
2015. augusztus 15-től 22-ig
Kiket várunk?
Ha elmúltál 18 éves, bátran jelentkezhetsz! Felső korhatár nincs.
Mennyibe kerül?
A tábor díja az egy heti szállást és étkezést, valamint az összes program költségét tartalmazza. Ez összesen 45.000 Ft/fő.
A befizetett összeg a tábor kiadásainak (étkezés, szállás, programok) fedezésén túl a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is támogja.
„Fenntarthatóság - Önellátás vidéken” címmel rendeznek konferenciát 2014. október 4-én Vértesacsán.
Az előadók között található a Kisközösségi Program két munkatársa is, Kükedi Zsolt és Takács-Sánta András. A konferencia részletes programja itt érhető el.
2014. augusztus 11-17 között idén is várjuk a felnőtteket is nagybörzsönyi táborunkba, a Földhangoló Ökotáborba. A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témái köré építjük.
A jelentkezéseket 2014. július 15-ig várjuk.
Részletes információkért a táborról és a jelentkezésről látogass el vonatkozó oldalunkra.
Szeretettel várunk, ha kiszakadnál a városi zajból, ha pihenésre és jó közösségre vágysz!
Idén tavasszal akciókutatást indítottunk Nagybörzsönyben. Ennek keretein belül egy helyi ökö-kisközösség kialakulását szeretnénk segíteni. Első lépésként egy háztartászöldítő kört indítottunk el, most pedig újabb állomáshoz érkeztünk: egy 10 részesre tervezett, havi rendszerességű beszélgetéssorozatba kezdünk bele mindannyiunkat érintő érdekes és fontos, olykor életbevágó kérdések tárgyalásával.
Az első ilyen beszélgetésre 2013. október 12-én, szombaton 16 órától kerül majd sor. A felvezető előadásban az emberi történelem néhány kulcsfontosságú eseményét nézzük meg egy különleges nézőpontból: hogyan váltunk mi emberek az idők folyamán a bolygót ön- és közveszélyes mértékben átalakító élőlénnyé? Az előadó Takács-Sánta András lesz.
„Kisközösségek: a békés átmenet zálogai” címmel tart előadást Takács-Sánta András Somogyvámoson, a Krisna-völgy ökofaluban az V. Fenntarthatósági Konferencián szeptember 28-án.
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megbízásából Kajner Péter, Lányi András és Takács-Sánta András összeállítottak egy gyűjteményt „A fenntarthatóság felé való átmenet jó példái” címmel.
A 38 esettanulmány döntő többsége olyan lelkesítő olvasmány, amelyek egyértelműen jelzik, hogy léteznek Magyarországon mintaértékű ökologikus helyi kezdeményezések. Az esettanulmányok közül tizenkettőt Takács-Sánta András írt a Kisközösségi Program keretein belül végzett terepmunkák alapján: Vép, Soproni kékfrank, Talentum Kör, Herencsény, Kerecsend, Gyula, Szatyor, Liliomkert, Évkerék Ökotanya, Első Kis-Pesti Kert, Krisna-völgy és Visnyeszéplak.
Az esettanulmányok mellett mindenképp érdemes elolvasni az összeállítás bevezető tanulmányát is (2. fejezet). A gyűjtemény letölthető az NFFT.hu oldalról.
Eleged van a tömegből, a zajból, az idegtépő forgatagból? Egy nyugodt, mégis emlékezetesen aktív hetet szeretnél magadnak a nyárra? A gyakorlatban akarod kipróbálni, hogyan lehet a fogyasztói társadalomtól függetlenebbül, kisebb lábbal, önfenntartásra törekedve élni? Jó érzéssel töltene el, ha a csillagos eget láthatnád magad felett este stroboszkóp helyett? Ha reggel madárdalra ébrednél az erdő közepén? Örömmel töltenél egy hetet hasonló gondolkodású emberekkel közösségben? Színpadi koncert helyett zenélnél-e együtt az előadókkal és a többiekkel a tábortűz mellett? Tanulnál-e kipróbált háztartászöldítő praktikákat vagy megosztanád a tapasztalataid másokkal?
Gyere, táborozz velünk augusztusban Nagybörzsönyben, ahol mindez rád vár! Töltődj fel testet-lelket alakító élményekkel!
A tábor programjait a környezetvédelem, az ökológia, az önfenntartó közösség és az önfenntartó hétköznapok témája köré építjük.
Mit fogunk csinálni egy hétig?
falutúrázunk, ismerkedünk a helyiekkel, önkéntes programmal bekapcsolódunk a közösség életébe
erdőt járunk, íjászkodunk, csillagászunk
interaktív szemináriumokon cserélünk tudást, gondolatot, tapasztalatot egymással (fenntarthatóság, alternatív energiák, helyi pénz, közösségek ereje)
hétköznapi környezetbarát megoldásokat ismerünk meg
Csak akkor gyere, ha fontos számodra, hogy tevékenyen, aktívan részt vegyél a saját és a környezeted életének jobbá tételében! Nem lesz sokkal többre szükséged mint a nyitottságodra. A mobilodat tuti, hogy otthon hagyhatod, anélkül is felemelő közösségi élmény vár!
Mikor lesz a Földhangoló Ökotábor?
2013. augusztus 5-től 11-ig
Kiket várunk? Ha elmúltál 18 éves, bátran jelentkezhetsz! Felső korhatár nincs.
Mennyibe kerül? A tábor díja nem csak az egy heti szállást és étkezést, de az összes program költségét is tartalmazza. Ez összesen 40.000 Ft/fő. A befizetett összeg a tábor kiadásainak fedezésén túl új barátságokhoz, új tudáshoz, különleges élményekhez segít téged, és még a Kisközösségi Program működését, programjainak megvalósítását is támogatod vele.
Májusban terepmunkás csapatunk a Szatyor bevásárló közösségről készített interjút Kármán Erikával, a Szatyor főszervezőjével. A közösség, amelyet néhány lelkes önkéntes indított el, évek óta működik Budapesten. Mára önálló egyesületük és boltjuk van.
Céljuk eredetileg az volt, hogy jó minőségű, egészséges (organikus) és helyi élelmiszerhez jussanak, mára azonban már tudatosan törekednek a környezettudatos és a fenntartható szemlélet terjesztésére is. Mintegy 30 helyi termelőtől szállítanak Budapestre élelmiszert (zöldséget, gyümölcsöt, lekvárokat, szörpöket stb.).
Alapvetően nem dobozrendszerként működnek (bár vannak egység csomagjaik is). Náluk a vevő maga állíthatja össze, hogy melyik termelőtől és mit rendel. Így a Szatyor sokkal rugalmasabban működik, mint a külföldön elterjedt CSA rendszerek. Rendszeresen szerveznek találkozókat a termelők és a vásárlók között, illetve számos egyéb programot is, ezzel erősítve a közösségi formát.
A Szatyor országszerte több hasonló közösség létrejöttét inspirálta (sok közülük ugyanezt a nevet viseli), illetve szorgalmazzák, tapasztalataik megosztásával segítik is ilyenek létrejöttét.
Reményeink szerint ez a két tanulmány hozzájárul ahhoz, hogy érthetőbbé váljon sokak számára e két összetett, ám az ökológiai fenntarthatóság szempontjából is nagyon fontos téma.
A tanulmányok alapul szolgálnak majd a készülő kézikönyvünk pénzről szóló fejezetéhez. A kézikönyvből elérhető két előzetesen közzétettrészlet.
A fenti címmel tart félórás előadást Takács-Sánta András december 5-én a Párbeszéd a fenntarthatóságért sorozat soron következő alkalmán. Az esemény 17.30-tól késő estig tart, a helyszín a budapesti Grund (Budapest, VIII kerület. Nagytemplom u. 30.).
Az előadás beharangozója: Kik fogják elindítani társadalmainkat az ökológiai fenntarthatóság irányába? Manapság legtöbben az állami vagy az egyéni cselekvésben bíznak. Ám ez aligha elég, új cselekvőkre is szükség volna. Miért lehetnének kulcsszereplők helyi kisközösségek ebben a folyamatban?
A szlovákiai Zólyom körüli hegyekben fekvő ökofaluban, Zajezovában járt terepmunkás csapatunk. A 20. század közepe után jócskán elnéptelenedő Zajezovát 1989 után a hagyományos mesterségek és paraszti kultúra iránt érdeklődő fiatalok kezdték látogatni, és ezeket a hagyományokat feléleszteni.
Ezt később többen életformaként választották, és letelepedtek a faluban. Jelenleg közel száz olyan lakója van a falunak, akik többnyire önellátó, paraszti életmódot folytatnak. Létrehoztak saját erdei óvodát és alsó tagozatos általános iskolát is, valamint működtetnek élelmiszerbankot és szívességbankot is.
Közösségük a település szeres szerkezetéből fakadóan is inkább egy önkéntes, laza együttműködések hálózata, fő összetartóereje a paraszti életforma iránti elkötelezettség. Közösségi házukban gyakran szerveznek előadásokat, hétvégi kurzusokat az érdeklődőknek, illetve önkénteseket is fogadnak egész évben.
Takács-Sánta András „Kisközösségek: miért fontosak a fenntarthatósághoz?” című előadásával indul az Ökoszolgálat „Ökoháztartás tréning városlakóknak” elnevezésű sorozata.
Időpont: március 7. (szerda), 18-20h.
Helyszín: Aranytíz Kutúrház, Budapest V. Arany János utca 10.
Szeged környékén is elindult a közösség által támogatott mezőgazdaság az Évkerék Ökotanya révén. Terepmunkánk során a szervezőkkel interjúztunk.
Szegedtől nem messze él egy házaspár, akik zöldséget termesztenek, állatokat tartanak, és az egész életvitelüket igyekeznek fenntarthatóvá tenni. Bő egy éve friss zöldséggel látják el vevőkörüket, közel 40 családot. Zöldségeik idén tavasztól hivatalosan is bio minősítést kapnak.
Hosszú távú céljuk, hogy főállásban folytassák ezt az életvitelt és minél több emberhez eljuttassák a tapasztalataikat, illetve motiválják őket, hogy a saját környezetükben hasonló kezdeményezést indítsanak. Bár bevallásuk szerint sok mindenen kell még javítaniuk, az érdeklődés irántuk egyre nagyobb, ami a szívből jövő lelkesedésüknek köszönhető.
Egy meghívásnak eleget téve a fenti címmel tartott beszélgetéssel összekötött nyilvános előadást Takács-Sánta András január 28-án, szombaton Debrecenben, a Csapókerti Közösségi Házban.
Részlet a meghívóból:
„Vízhiány, mérgezett élelmiszerek, sivár tájak, ellenséges emberek. Egyre inkább ilyen világ vár ránk, ha a jelenlegi pazarló, felelőtlen életmódunkat folytatjuk. De könnyű elképzelni egy vidámabb, élettel teli jövőt is. Vajon mit tehetünk azért, hogy ez utóbbi váljon valóra? Egyedül, elszigetelten nem sok mindent. Ám mi történne, ha összefognánk hasonlóan gondolkodó barátainkkal, és helyi kisközösségeket formálnánk? Így már hatalmas energiák szabadulhatnak föl, ráadásul még jól is érezhetjük magunkat. Hogy kezdjünk bele a közösségalapításba? És mit tehetünk együtt egy élhetőbb világért? Ezekről a kérdésekről beszélgetünk a bevezető előadás után.”
A fenti címmel közölt interjút a Ma és Holnap című folyóirat a Kisközösségi Programról Takács-Sánta Andrással.
„Egyre többen vagyunk, akik látjuk azt, hogy a jelenlegi társadalmi-gazdasági berendezkedés nem fenntartható, nemcsak az ökológiai problémák miatt, hanem egyéb okokból sem. Ezen tehát valahogy változtatnunk kell, ez a fő motiváció. […] Nem tűnik a valóságtól elrugaszkodott ötletnek, hogy egy-két évtizeden belül mondjuk minden ezredik magyar ember legyen aktív tag egy ilyen kisközösségben. Ez körülbelül tízezer embert jelentene, ennyien biztosan vagyunk itthon, akik egy ökologikusabb társadalmat szeretnénk.”
A valóban fenntartható vidékfejlesztés egyik nevezetes hazai példájának helyszínére látogatott terepmunkás csoportunk a közelmúltban. Markóc ráadásul az ország egyik leghátrányosabb helyzetű térségében található.
íp>Markóc egy Dráva melletti aprófalu, húsz családdal, nehéz anyagi körülményekkel és egy nagyon lelkes polgármesterrel, Lantos Tamással. A falu a mára híressé vált helyi gyümölcsészetével és az önellátásra való törekvésével vonta magára a figyelmünket.
A hajdan virágzó mezőgazdasággal rendelkező, valaha igen gazdag faluban megszűnt a nagyállattartás, földműveléssel igen kevesen foglalkoztak, a kertek jórészt elhanyagolttá, az emberek munkanélküliekké lettek.
A polgármester az Ormánság Alapítvány, a Szociális Földprogram és pályázatok segítségével igyekszik támogatni a lakosságot abban, hogy újra fellendüljön a falu élelmiszer-termelése. Ingyen osztottak tájfajta facsemetét, palántát, vetőmagot, csirkét az embereknek, amit ők nagy örömmel fogadtak. Ezzel újra nagy lendületet, kedvet és főként lehetőséget kaptak arra, hogy házuk körül minél több mindent megtermeljenek maguknak. Markóc látványos lépést tett az önellátás felé.
Munkatársunk, Andacs Noémi az egyik meghívott előadója a július 7-i falu-szimpóziumnak a Veszprém megyei Bakonyságon, ahol terepmunkánk eddigi tapasztalatairól beszél majd.
A SágHáz Kulturális Egyesület és Bakonyság Község Önkormányzata által szervezett rendezvényen a résztvevők a kisfalvak helyzetét járják körül. Annak lehetőségeit keresik, hogy miként válhat a falu újra „élő, eleven, önmagát fenntartó, működő egységgé”.
Bár személyesen sajnos sohasem találkozhattunk, végre van lehetőségem írni Neked a jövőből. Meg szeretném köszönni egy kitőnő döntésedet.
Munkatársaimmal együtt sokat kutattuk az elmúlt évtizedek belpolitikáját. Minket is meglepett, amikor rájöttünk, hogy egy hirtelen fölismerésed 2011-ben milyen hatalmas mértékben változtatta meg az ország sorsát. Kutatásaink során eddig részben ismeretlen dokumentumok segítségével a következőket derítettük ki. Amikor közelgett az új alkotmány elfogadása, még úgy állt, hogy hiába működött addig remekül, és szolgált mintául szerte a világban, megszüntetitek a jövő nemzedékek ombudsmanjának intézményét. Pontosabban helyettes ombudsmanná fokozzátok le, béna kacsává változtatva ezáltal. Pár nappal a végszavazás előtt azonban egy hirtelen fölismeréstől vezérelve megváltoztattad a véleményed. Sikerült meggyőznöd párttársaidat is arról, hogy a jövő nemzedékek ombudsmanját meg kell őrizni. Sőt mi több, kormányod az elkövetkező években jelentősen meg is erősítette ezt az intézményt: szélesebb hatáskört és a korábbinál lényegesen több munkatársat kapott.
Vagyis politikus kortársaid többségével ellentétben fölismerted, hogy nem elég a rövid távú politikai érdekekre figyelni, ha azt akarjuk, hogy Magyarország virágzó állam legyen. Szükség van egy erős intézményre, amelyik mindig figyelmezteti a döntéshozókat, amikor azok meg akarnak feledkezni az utánunk jövők érdekeiről. Rájöttél, hogy egy ilyen intézmény nem luxus, hanem az élhető jövő minimumkövetelménye.
A jövő nemzedékek ombudsmanjának megerősítése jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy ma Magyarországon az emberek életminősége a világon az egyik legjobbnak számít. Szelíd, kisléptékő mezőgazdaság működik szerte az országban veszélyes vegyszerek és génmanipulált növények nélkül, s így mindnyájan egészséges élelmiszereket eszünk. Mivel csak megújuló energiaforrásokat használunk, és a környező országokat is rávettük atomerőműveik bezárására, ivóvizünk és ételünk nem sugárszennyezett, ellentétben a világ annyi más helyével. De nemcsak jó minőségő az élelmünk és a vizünk, hanem ráadásul elegendő is mindenki számára, ami másutt sajnos szintén ritkaságszámba megy manapság. Városainkban az autóforgalom minimális, az emberek jórészt tömegközlekednek és kerékpároznak, így a szmog és a zajszennyezés nálunk már mindenütt a múlté.
Természetvédelmi területeink nagysága folyamatosan növekszik, és szigorúan óvjuk őket, a regenerálódni vágyó emberek nagy örömére. Nagyapa, kulcsfontosságú döntéseddel sokáig nem volt tisztában az utókor. Ám kutatásaink nyomán széles körben ismertté vált, s így most még sokkal inkább hálásak Neked Magyarorszag lakói, mint korábban.
Szeretettel üdvözöl unokád:
Orbán Annamária
a Kisközösségek Nonprofit Kft. munkatársa
Budapest, 2061. március 31.
...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk: 16200151-00151601 – MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!