Kik a tagjai az Új Koma Hálónak?
Az Új Koma Háló tagjai az ország számos pontján, különböző típusú településeken működő helyi ökoközösségek. Alább olvashatod bemutatkozásaikat, és elérhetőségeiket is megtalálod.
Budapest
Hidegkúti Ökoklub
Budapest, II. kerület
Indulás: 2019
Első tevékenységünk egy közösségi varrókör, amelyben helyiekkel adományba kapott maradék textilekből szatyrokat, zöldségszütyőket varrunk, és ezeket egy közeli kisboltban helyezzük el, ahonnan a vásárlók ingyen elvihetik őket nejlon zacskó helyett. Rövid idő alatt sokan szerveződtünk össze egy szomszéd település szatyorpontjának híréből inspirálódva. A helyi Klebelsberg Kultúrkúriában közös alkalmakon és otthon is varrunk. A járványhelyzetben maszkok varrására álltunk át. Tervezzük, hogy a tevékenységi körünket szélesítjük (pl. bevásárlóközösség indítása).
Elérhetőség: Hidegkúti Ökoklub FB-csoport
KörTér
Budapest, XI. kerület
Indulás: 2019
A KörTér – Környezettudatosak tere Újbudán ökoközösséget XI. kerületi szakemberek és a Kincskereső iskolába járó gyerekek szülei alapították. Célunk, hogy Újbuda példamutatóan fenntartható legyen. Igyekszünk az itt lakóknak zöld alternatívát mutatni, a helyi zöldszervezetekkel és az önkormányzattal együttműködni. Szerveztünk iskolai programokat (faültetés, adventi vásár zöldítése), Facebook híroldalt indítottunk el, több tagunk is a helyi kistermelők és vásárlók kapcsolatát segítő bevásárlóközösséget működtet, kiállunk továbbá helyi zöld ügyek mellett, mint a Duna-parti rozsdaövezet túlzott beépítése és véleményezzük a kerületi klímastratégiát.
Elérhetőség: KörTér FB-oldal
Zuniverzum
Budapest, XIV. kerület
Indulás: 2019
A Zuniverzum egy olyan együttműködő, összetartó fővárosi közösség, amely konkrét ökologikus kezdeményezéseket valósít meg Zuglóban. A tagok helyi lakosok, akik szeretnének tenni egy élhetőbb lakókörnyezet kialakításáért. Eddigi tevékenységeink között kiemelt helyen szerepelt a zuglói Klímaerdő gondozása és fejlesztése, de a tagok igényei szerint több kisebb zöld projektet is megvalósítottunk, mint például permakultúrás kert tervezése és megvalósítása, virágágyások és fűszerspirálok kialakítása, komposztálás, szemétszedés stb.
Elérhetőség: Zuniverzum FB oldal
Csongrád-Csanád megye
Nandafalva
Balástya
Indulás: 1975
Nandafalván nem ökofalut akartunk létrehozni, hanem bhakti-jóga-ásramot az „egyszerű élet, magas rendű gondolkodás” védai elvei szerint, aminek szerves része az ökogazdálkodás is. A tanyavidék ideális elvonulásra és a közösségi élet gyakorlására is. Néhány év alatt számos közeli tanyát vettünk meg, ahol családok éltek/élnek, és templomot is építettünk. A fenntarthatóság sokféle módszerével próbálkoztunk, de odáig nem jutottunk, hogy a közösség helyben meg tudjon élni. Négy évtized után korszak- és generációváltáshoz értünk, aminek tanulságát még nem tudtuk a gyakorlatba átültetni. A mai Nandafalva sok érteket felmutató, nagy potenciállal rendelkező, de ismét útkereső projekt.
Elérhetőség: www.nandafalva.hu
Fejér megye
öKOMÁK
Etyek
Indulás: 2017
Etyeken a Szatyor Egyesület szárnyai alatt indult el, de mára kinőtte magát az öKOMÁK helyi kezdeményezés. Ennek célja, hogy a községben ökológiai értékrendszer mentén szerveződő kezdeményezéseknek adjon lehetőséget és teret. 10-15 aktív tagunk van, főként kisgyermekes családok. Jelenleg egy szívességkör rendszerrel kísérletezünk, illetve kertlátogatásokat szervezünk, ami a közösségi tanulást, tapasztalatcserét erősíti.
Lovasberényi Hegylakók
Lovasberény
Indulás: 2019
Helyiekből álló baráti társaság, akikkel segítjük egymást sok területen (kalákázás, erőforrások megosztása). Rendszeres közösségi programjaink: társasjátékozás, filmnézés, grillezés. Szeretnénk komplexebb turisztikai célok mentén összekapcsolni a meglévő helyi vállalkozásokat és ötleteket (panziók, ökofarm, levendulás, állatsimogató, tanösvény, kalandpark, sétaútvonalak, kerékpárutak kiépítése, kisebb fesztiválok szervezése). Bizonyos nagyobb területet igénylő növények közös termesztése is tervünk.
Vértesboglári Öko Baráti Kör
Vértesboglár
Indulás: 2019
Célunk, hogy mindazok a faluban, akik érdeklődnek a környezettudatos életmód iránt, megismerjék és tettekre inspirálják egymást. Meglátogattunk két szeméttelepet, hogy megértsük, hogyan érdemes szelektálni. Zacskókat varrtunk régi függönyökből, illetve szatyrokat pólókból – ezeket a helyi kisboltban kitettük az egyszer használatos műanyagzacskók kiváltása céljából. Közös komposztálót terveztünk, illetve komposztálásra buzdító filmsorozatot készítettünk azért, hogy legyen alternatívája az avarégetésnek.
Elérhetőség: Öko Baráti Kör Vértesboglár Facebook-oldal
Jász-Nagykun-Szolnok megye
Jóllét Műhely
Szolnok
Indulás: 2020
Közösségünk tagjait egy alakuló kosárközösség hozta össze. Mind tudjuk, hogy ez a kezdeményezés a jelenlegi legfőbb eszközünk, e mögé azonban létrehoztunk egy egyesületet, s célunk egy jól látható érezhető, környezetileg tudatos jelenlét megteremtése Szolnokon és térségében.
Elérhetőség: jolletmuhelyegyesulet@gmail.com
Pest megye
Ökokeszi
Budakeszi
Indulás: 2018
Az Ökokeszi az ökotudatos életmód iránt elkötelezett helyi emberek csoportja, akik számára fontos, hogy Budakeszin legyenek környezetbarát kezdeményezések. Eddigi projektjeink: avarégetés betiltatása 2019-ben, komposztos képzések és szemléletformáló kampány, ágdarálási mintaprogram, kémiai szúnyoggyérítés elleni aláírásgyűjtés és beadvány, magbörze, táskacsere, Álomvölgy csoport támogatása. 2020-ban elindult a bevásárlóközösségünk /közösségi gazdálkodás/. Az önkormányzati lap zöld rovatában minden hónapban publikálunk cikkeket. A környékbeli zöld közösségek bevonásával elindítottuk a „Budakörnyéki zöldek” csoportot.
Elérhetőség: Ökokeszi FB-oldal
TÖB (Teremtésvédők Ökumenikusan Budaörsön)
Budaörs
Indulás: 2018
A kezdeményezés célja felhívni a helyi hívő és nem hívő közösség figyelmét arra, hogy élhetünk több felelősséggel és nagyobb harmóniában a teremtett világgal. Szervezünk szemléletformáló és közösségi alkalmakat (pl. magcsere, kirándulás, javítóklub, filmvetítés, beszélgetések, ökokör, energiatakarkossági verseny). Szerepet vállalunk a meglévő közösségi rendezvények környezetbarátabb megszervezésében is (pl. hulladékcsökkentés). Lelkiségi alkalmakon a keresztény hitből fakadó felelősségünkre is igyekszünk felhívni a figyelmet.
Elérhetőség: TÖB FB-oldal
Szigeti Ökobandázás
Szentendrei-sziget
Indulás: 2019
A Szentendrei-szigeten élőket szeretnénk egy „zöldebb", ökotudatosabb életmód kialakításába bevonni, például szemléletformáló előadások, zöldítő workshopok szervezése által. Együttműködésre törekszünk az önkormányzatokkal (pl. hulladékkezelés, komposztálás, faültetés, vagy hosszabb távon egy közösségi tér, közösségi kert). Elindítottuk a Sziget Kosara Bevásárlóközösséget, amely a Szentendrei-szigeten és környékén található vásárlók és termelők közvetlen összekapcsolását teremti meg.
Elérhetőség: Sziget Kosara FB-oldal, szigetkosara_kukac_gmail.com
Ökoparty
Szentendre
Indulás: 2018
Alapvetően filmklubokat szervezünk Szentendrén. A vetítéseken túl jelen vagyunk városi rendezvényeken, együttműködünk a helyi középiskolákkal, helyi problémákra próbáljuk felhívni a városvezetés figyelmét – pl. természetromboló építkezések, deltamethrines szúnyoggyérítés stb. A 2020-as karantén időszakban online öko-olvasókört indítottunk. Terveink között szerepel a helyi hulladékgazdálkodás „zöldítése”.
Elérhetőség: Ökoparty FB-csoport
Pomázi Ökokör
Pomáz
Indulás: 2019
Legfőbb célunk egy olyan felelősen gondolkodó közösséggé kovácsoldódni, ahol a környezetvédelmi szempontok érvényesülnek, egy élhetőbb Pomázért. Szerveztünk már előadásokat, játék-csereberét, faültetést, mobiltelefon gyűjtést, szemétszedést, és havonta írunk cikket a városi lapba.
Elérhetőség: Pomázi Ökokör FB-oldal, pomaziokokor_kukac_gmail.com
Zsámbéki Ökoműhely
Zsámbék
Indulás: 2019
A Zsámbéki Öko Műhelyt 2019 tavaszán két anyuka hívta életre. Rendszeresen találkozókat, programokat, műhelyeket szervezünk, ahol tanulhatunk egymástól, a fókuszban pedig a környezettudatosabb életforma, a természet- és környezetvédelmi problémák megoldása van. Eddigi legnépszerűbb alkalmaink: kirándulás, ökofilmklub, workshopok (kertészkedő, kenyér- és kencekészítő). Facebook-csoportunkban elsősorban közeli példákkal törekszünk szemléletformálásra. Kapcsolatban vagyunk a hasonló helyi és környékbeli szerveződésekkel, igyekszünk aktív részesei lenni a körülöttünk zajló folyamatoknak.
Elérhetőség: Zsámbéki Ökoműhely FB-oldal, zsambekiokomuhely@gmail.com
Gödi ÖkoKlub
Göd
Indulás: 2020
Olyan közösséget szeretnénk létrehozni Gödön, amelynek tagjai mélyebben akarnak foglalkozni a jelenlegi ökológiai válsággal, ugyanakkor készek megismerni a kiútlehetőségeket és alkalmazzák is azokat. A városban már meglévő hasonló kezdeményezéseket, szervezeteket összefogva, érdekes előadásokat szervezve, közös beszélgetéseket tartva szeretnénk gyarapítani az itt lakók tudását, amit tettekre váltva tehetünk együtt egy tisztább, emberibb jövőért és egy zöldebb Gödért.
Elérhetőség: Gödi ÖkoKlub FB-csoport, www.godiokoklub.hu
Somogy megye
Nyimi Öko Közösség
Nyim
Indulás: 2010
Hosszútávú célunk szorosabb együttélési forma megvalósítása (ökofalu), amelyhez Nyim falu végében 24 hektár 8 éve gondozott, mostanra facsemetékkel teli föld áll rendelkezésünkre. Jelenleg a falu régi házaiban élünk. Közösségünk fenntartása érdekében közösségi vállalkozásokat hozunk létre és működtetünk szociális szövetkezetünk keretein belül.
Elérhetőség: Nyimi Öko Közösség FB-oldal
Kapcsolat
Keress minket, ha...
- ...helyi ökoközösséget alapítanál bárhol a világban és szakmai segítségre van szükséged!
- ...ha csatlakoznál egy már létező magyarországi közösséghez, de nem találtad még meg az igazit!
- ...a már meglévő közösségeddel szívesen inspirálódnátok, szívesen cserélnétek tapasztalatot más kezdeményezések képviselőivel (pl. az Új Koma Háló tagjaival)!
- ...úgy gondolod, szakmailag érdemes volna együttműködnünk!
- ...szívesen járulnál hozzá anyagilag a Kisközösségi Program céljaihoz!
...vagy küldj nekünk egy emailt az info@kiskozossegek.hu címre.

Támogass!
Te is hiszel abban, hogy kisközösségek nagy változásokat idézhetnek elő?
Ha lehetőséged van “befektetni” a Kisközösségi Programba, akár rendszeresen, akár csak egy-egy alkalommal, bármekkora pénzadományt hálásan fogadunk. Adományod kulcsfontosságú számunkra, mert működésünket az önkéntes munka mellett döntően magánszemélyek támogatásaiból biztosítjuk. Közvetlenül a Helyi Kisközösségek Nonprofit Kft.-n keresztül utalhatsz nekünk.
Bankszámlaszámunk:
16200151-00151601 – MagNet Bank
Mire fordítjuk a jelenleg beérkező támogatásokat?
- Az Új Koma Háló szervezési és működési költségei – a támogatások segítenek abban, hogy közreműködésünkkel helyi ökoközösségek alakuljanak és működjenek minél több településen, továbbá tapasztalataikkal egymást is segítsék.
- Országjáró terepmunkánk útiköltségei és munkadíjai – az adományok segítenek abban, hogy minél több ígéretes helyi fenntarthatósági kezdeményezést látogathassunk meg, illetve adjunk hírt ezekről kiadványainkban, honlapunkon és előadásaink során.
- A Kiutak.hu portálunk fejlesztése – adományokból tudjuk finanszírozni a fejlesztési költségeit annak az oldalnak, ahol cselekvési tippekkel és tudásanyagok ajánlóival segítjük a formálódó és már létező helyi ökoközösségek működését.
Kérjük, adományozáskor jelöld meg, ha a fenti célok közül valamelyiket kifejezetten támogatni szeretnéd.
További támogatási lehetőség:
- Segítő Bankkártya Program - Amennyiben a MagNet Banknál rendelkezel bankkártyával, a Segítő Bankkártya Program keretében is támogathatod a Kisközösségi Programot.
Amennyiben úgy gondolod, hogy szívesen járulnál hozzá, hogy minél több helyi kisközösség váljon aktívan cselekvő részesévé az ökológiai fordulatnak, támogass minket!
Köszönjük, hogy adományoddal hozzájárulsz céljaink megvalósításához!